🎥🎭 POCZYTALNIA 🎭🎥

„POCZYTALNIA” to nowy, filmowy cykl, oparty na świetnej literaturze. Pierwsze odcinki cyklu, to spotkanie z utworami Aleksandra Fredry – komediopisarza, bajkopisarza, pamiętnikarza i poety, który należy do pisarzy szczególnie znanych. Jego wybitne sztuki, wystawiane na scenach i czytane oczywiście, jak np. „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski”, nie są nam obce.

Z romantycznych pisarzy to właśnie Fredro najsilniej zaistniał w języku potocznym, a jego wpływ jest aktualny po dziś, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. „Wielki człowiek do małych interesów”, „wolnoć Tomku w swoim domku”, czy też „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba” – to cytaty z jego utworów. W cyklu „Poczytalnia” przypomnimy Wam utwory tego świetnego autora. „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłoby dano” czy „Dwa koguty” to przykłady bajek, które zaprezentują Wam, w iście aktorskiej interpretacji, nasze aktorki: Mariola Ordak-Świątkiewicz i Elżbieta Żłobicka.

Kolejne odcinki cyklu, zaistnieją w poszerzonej obsadzie i z nową tematyką. Każdy odcinek będzie mieć swój temat przewodni. I tak kolejno będzie mowa o baśni, balladzie, legendzie oraz biblii. Jako przykład baśni aktorzy zaprezentują fragmenty „Śpiącej Królewny”, przykładem ballady będzie „Pani Twardowska”, legendy przybliży „Złota kaczka” oraz biblijne stworzenie świata. Na zakończenie każdego odcinka widzowie otrzymają od aktorów pytania i zadania dotyczące przeczytanych tekstów, co pozwoli utrwalić zdobytą dzięki tym filmikom wiedzę. Zapraszają Mariola Ordak-Świątkiewicz, Dorota Nowak, Elżbieta Żłobicka oraz Jan Chraboł.

 

 


odc. 1


odc. 2


odc. 3


odc. 4


odc. 5


odc. 6


odc. 7


odc. 8


odc. 9
https://youtu.be/uwXmkVo4HXc


odc. 10
https://youtu.be/IHtz2b0c0d8


odc. 11
https://youtu.be/RZ6bdXcRuIw


odc. 12
https://youtu.be/vZtNLWmC9nU


odc. 13
https://youtu.be/0lEWGXvQnrA


odc. 14
https://youtu.be/Lz7lsVA_4cM


odc. 15
https://youtu.be/iwkCwxV5MLU


odc. 16
https://youtu.be/qXJkqoA1i_4


odc. 17
https://youtu.be/kzIQ-X4ItPU


odc. 18
https://youtu.be/nkXuFiX4WKM


odc. 19
https://youtu.be/C6t5IAtyTYE


odc. 20
https://youtu.be/ZqA5VGmWuPM


odc. 21
https://youtu.be/_gWvh1tA3OI


odc. 22
https://youtu.be/pb8v1JmvnJs


odc. 23
https://youtu.be/zKVXNhUdakw


odc. 24
https://youtu.be/DQ3noKYTNjM