DRAMAT W AKCJI/ „[•REK]in Pol” TOMASZA KACZOROWSKIEGO W REŻYSERII MARTY STREKER

Zapraszamy na trzecią, tegoroczną odsłonę cyklu DRAMAT w AKCJI projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!. Już w najbliższy czwartek ponownie zaprezentujemy czytanie performatywne świetnego tekstu, zrealizowane w formie on-line i dostępne na kanale You Tube. 5.11.2020 o 17:00 zapraszamy na realizację czytania sztuki Tomasza Kaczorowskiego „[•REK]in Pol” – tekstu wyróżnionego w 29. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży – w reżyserii Marty Streker, z udziałem: Karoliny Gorzkowskiej, Anny Wieczorek i Jakuba Mieszały, z muzyką na żywo Michała Lange.

Dramat jest próbą rekonstrukcji wielkiego rekina polarnego, Pola, rozpisaną na głosy czterech części jego ciała, perkusję i gitarę basową. Kolejne sceny stanowią fragmenty opowieści z życia Pola, próbę opowiedzenia o tej postaci i mierzenie się z trudem wypowiedzenia historii w całości. Odkąd 392-letnia ryba została złowiona i zjedzona przez człowieka, jej historia utraciła swoją linearność, składa się wyłączenie ze wspomnień i fragmentów. Głosy zmagają się z pokawałkowaniem rekina. Dowiadujemy się, jak mogło wyglądać codzienne życie wielkiej ryby w lodowatych głębinach. Istotnym momentem tej opowieści było spotkanie z człowiekiem, gdy ten wpadł do wody, na skutek załamania się lodu. To obudziło w Polu pragnienie poznania ludzi, którzy jednocześnie go fascynowali i budzili w nim odrazę. Innym spotkaniem z rzeczywistością istot żyjących nad wodą był dla Pola kontakt ze śmieciami, które pływały w oceanie. Miejscem połączenia kawałków historii – faktów i przypuszczeń – jest scena, której teatralność zostaje nieustannie ujawniana. Całość jest nasycona silnym ładunkiem emocjonalnym – tęsknotą za rozumieniem siebie i świata, potrzebą bycia sobą oraz bliskości innych istot.

W dramacie rozważony został problem tożsamości, bycia sobą, odrębności jednostki, możliwego (lub niemożliwego) odczuwania siebie jako spójnej całości, która trwa w nieustannym konflikcie ze światem, a jednocześnie tęskni do relacji z innymi. Postawione zostało również pytanie o rzeczywistość teatru dla młodego widza (konwencjonalizowanie formy, gotowość do eksperymentów) . Otwarta została także perspektywa ekologiczna – relacje człowieka z innymi gatunkami, z całą przyrodą.
(źródło opisu: www.nowesztuki.pl, opracowanie: Joanna Żygowska)


Realizacja nagrania zostanie opublikowana na publicznym kanale You Tube: www.youtube.com/OTLiA1937 5.11.2020 o godz. 17:00 i dostępna będzie przez dwa tygodnie (do dnia 19.11.2020).


Tomasz Kaczorowski „[•REK]in Pol”
reżyseria: Marta Streker
obsada: Karolina Gorzkowska, Anna Wieczorek, Jakub Mieszała, Michał Lange (muzyka na żywo)
światło: Patryk Okos
dźwięk: Roman Otrząsek
czytaniu towarzyszyć będzie rozmowa autora i reżyserki z Bartoszem Suwińskim – poetą, krytykiem literackim
realizacja nagrania i montaż: Marcin Pawełczak
koordynacja: Magdalena Starczewska


REKinPol


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka.
internet