DRAMAT w AKCJI/ „SZCZUROŁAP” MAGDALENY DRAB, REŻ. GRZEGORZ GRECAS

18.11.2021 g. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Szczurołap” autorstwa Magdaleny Drab w reżyserii Grzegorza Grecasa. Na czytanie zapraszamy młodzież (13+) i dorosłych.

 

„Szczurołap”

Widzowie są świadkami tragedii widzianej oczami rodziców, których dzieci zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Kolejne tropy śledztwa doprowadzają do odkrycia na telefonach dzieci aplikacji, która rzuca jej użytkownikom kolejne wyzwania do realizacji „w realu”. Tego rodzaju zjawiska w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności. W scenariuszu opowieść o powolnej utracie kontaktu młodzieży z rzeczywistością zostanie opowiedziana w trzech rozdziałach.

Pierwszy rozdział to opowieść o relacjach rodzinnych, której narratorem będzie Szczurołap – baśniowy bohater znany z tekstów braci Grimm. Przy akompaniamencie skrzypiec będziemy wraz z nim podglądać życie rodzinne bohaterów. W drugim rozdziale, rodzice spotkają się na komisariacie w związku z zaginięciem swoich dzieci. Jednak pytania zadawać będzie nie tylko stróż prawa, ale i zawsze mająca coś do powiedzenia „opinia publiczna”. Rozdział trzeci to – jak w każdej dobrej baśni – szczęśliwe zakończenie. Ale też początek trudnej rozmowy rodziców i dzieci.

 

Dramat napisany został w konwencji mrocznej, współczesnej baśni, w której próbujemy prześledzić czynniki sytuacyjne i warunki, które doprowadziły do tragedii. Scenariusz został oparty na niezwykle pobudzającej wyobraźnię miejskiej legendzie o Slendermanie, który miał ogromny wpływ na młodych ludzi wywołując emocje, które wymagają rozładowania, omówienia i zrozumienia. Treści zawarte w dramacie stają się pretekstem do rozmowy o potędze baśni, która – choć coraz rzadziej opowiadana dzieciom „na dobranoc”, nadal ma ogromną moc.


 

Czytanie wyreżyseruje Grzegorz Grecas, a dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Aleksandra Mikołajczyk, Elżbieta Żłobicka, Zygmunt Babiak, Jakub Kowalczyk, Andrzej Szymański oraz gościnnie Paweł Palcat. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu, które poprowadzi Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki.


_DSC5331Zdjęcie z poprzedniego wydarzenia w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI, fot. Grzegorz Gajos


 

Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia.


 

INTERNET_poziomjpg