DRAMAT W AKCJI/ „SZCZURZYSYN” Roberta Jarosza w reżyserii Karoliny Maciejaszek

Zapraszamy na czwartą, ostatnią już w tym roku, odsłonę cyklu DRAMAT w AKCJI projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!. Już dziś ponownie zaprezentujemy czytanie performatywne świetnego tekstu, zrealizowane w formie on-line i dostępne na kanale You Tube.

19.11.2020 o 17:00 zapraszamy na realizację czytania sztuki Roberta Jarosza „Szczurzysyn” – tekstu nagrodzonego w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w roku 2010 – w reżyserii Karoliny Maciejaszek, z muzyką Furtka, z udziałem: Karoliny Gorzkowskiej, Anny Wieczorek, Zygmunta Babiaka, Łukasza Bugowskiego i Jakuba Kowalczyka oraz Ireny Januszaniec (dziecko na ekranie telewizora).


Szczurzysyn to niesprawiający kłopotów wychowawczych, samotny dwunastolatek o ciemniejszym kolorze skóry. Stary Niedźwiedź to osobliwy, doświadczony przez los starzec, który nienawidzi ludzi. Obydwaj stają się źródłem nieustających kpin i agresywnych zachowań ze strony młodych mieszkańców bloku – Autochtonów. Zabawy młodzieży stają się coraz bardziej brutalne, już nie wystarczają wulgaryzmy rzucane pod kątem starca czy bicie i poniżanie chłopca. Autochtoni są żądni krwi, urządzają zabawę polegającą na rzucaniu w starca kamieniami, siłą próbują zmusić Szczurzegosyna, by rzucał razem z nimi. Chłopak ucieka, jednak z czasem coś w nim pęka. Doświadczył już tyle bólu, tylu upokorzeń, że i w nim zaczyna budzić się agresja do świata. Ten spokojny wcześniej chłopiec jest zdolny do makabrycznego czynu – podpala mieszkanie Starego Niedźwiedzia.

Przesłanie:
Zdarza się, że media donoszą o brutalnych zabawach młodzieży, znęcaniu się nad słabszymi. Czasem, aby wzbudzić agresję, wystarczy inny kolor skóry, język, odmienne poglądy. Zaskakujące, jak bardzo można nienawidzić bez powodu. Nie chcemy dopuszczać do siebie myśli, że takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.

(źródło opisu: www.nowesztuki.pl, opracowanie: Dominika Zaborowicz-Komendzińska)


Robert Jarosz „Szczurzysyn”
reżyseria: Karolina Maciejaszek
muzyka: Furtek
obsada: Karolina Gorzkowska, Anna Wieczorek, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk oraz Irena Januszaniec (dziecko na ekranie telewizora)
światło: Bernard Pyrek
dźwięk: Roman Otrząsek
czytaniu towarzyszyć będzie rozmowa reżyserki z Bartoszem Suwińskim – poetą, krytykiem literackim
realizacja nagrania: Marcin Pawełczak, Michał Schwierc
montaż: Marcin Pawełczak
koordynacja: Magdalena Starczewska


 

 

Zapraszamy na rozmowę Bartosza Suwińskiego z Karolina Maciejaszek, reżyserką performatywnego czytania sztuki, zrealizowanego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

 
 


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka.

internet