DRAMAT W AKCJI/ TEATR. Poczuj to! 15.11.2018

15.11.2018 g. 17:00 na małej scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Ile żab waży księżyc” autorstwa Maliny Prześlugi. Będzie to ostatnie w tym roku spotkanie z dramatem w ramach realizowanego projektu.

 

Tekst został nagrodzony w 29. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018. Na czytanie zapraszamy dzieci w wieku 5+, młodzież i dorosłych.
 
Jak na co dzień traktujemy dziecięce dylematy? A czy potrafilibyśmy mądrze odpowiedzieć na pytanie: „Ile żab waży księżyc?”, które w sztuce Maliny Prześlugi zadaje Chłopiec?
Autorka w niedosłowny sposób sprawdza uważność swojego odbiorcy. Dziecięcego zabiera w baśniową przygodę, w której Król ma absolutną władzę (i chyba kogoś nam przypomina…), a z gwiazdami można mieć bezpośredni kontakt. Dorosłemu zaś pokazuje, jak wiele może go kosztować pobieżność, nadętość, codzienne zagonienie, przesadne mniemanie o sobie i poczucie władzy. Malina Prześluga – a wraz z nią czytelnik – sprawdza, ile można się nauczyć o świecie spoglądając na niego od czasu do czasu oczami dziecka.
 
Czytanie wyreżyseruje Maria Żynel – reżyserka, aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na kierunku aktorskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Solskiego w Łodzi, Wydziału Produkcji Sztuki Filmowej. Aktorka Teatru Malabar Hotel. Stażystka w Telewizji Polskiej /Oddział w Białymstoku/. Arteterapeutka w białostockim oddziale Polskiego Związku Niewidomych. Autorka warsztatów teatralnych dla osób niesłyszących, niedosłyszących oraz uczących się języka migowego podczas programu Migające Podlasie.
 
Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Karolina Gorzkowska, Łukasz Bugowski, Krzysztof Jarota i Jakub Kowalczyk. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorką, reżyserką i aktorami.
 
Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 
 

_DSC3806

fot. Grzegorz Gajos
(zdjęcie z poprzedniego wydarzenia w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI)

 
 
DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia.
 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to! 2018, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

internet