DRAMAT W AKCJI/ TEATR. Poczuj to!

6.06.2019 g. 17:00 na Scenie na Piętrze Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „BlackPink” Marcina Teodorczyka w reżyserii Marii Żynel. Tekst otrzymał wyróżnienie na 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2019. Na czytanie zapraszamy młodzież (13+) i dorosłych.

 

„BlackPink”
To tekst oparty na prawdziwej historii 14-letniego Dominika z Bieżunia, która cztery lata temu wstrząsnęła Polską. Chłopiec, będąc ofiarą rówieśników – szykan i hejtu, popełnił samobójstwo. Po przemyśleniach autora dotyczących reakcji społeczeństwa na samobójczą śmierć, powstał niezwykle emocjonalny tekst, podejmujący temat hejtu w mediach społecznościowych. Tym tekstem autor chciał również wyrazić swoją potrzebę pielęgnowania pamięci o nastolatku oraz przeciwdziałania podobnym sytuacjom.
„BlackPink” to opowieść rozpisana na głos nastoletniego Janka, jego mamy oraz postaci pozaludzkich – wiewiórek i lisa. W ten sposób opowiedziana historia to nie tylko realistyczne przedstawienie sytuacji, ale także zgłębianie nieoczywistych, złożonych stanów emocjonalnych.
(źródło: www.nowesztuki.pl)
 
Czytanie wyreżyseruje Maria Żynel – aktorka, reżyser teatralny, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, kierunek aktorski oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Solskiego w Łodzi, Wydział Produkcji Sztuki Filmowej. Aktorka Teatru Malabar Hotel – grupy, która wyłoniła się ze składu Kompanii Doomsday. Stażystka w Telewizji Polskiej /Oddział w Białymstoku/. Arteterapeutka w białostockim oddziale Polskiego Związku Niewidomych, gdzie prowadzi zajęcia teatralne dla osób dorosłych. Asystentka dr hab. Wiesława Czołpińskiego na przedmiocie „Gra aktora lalką”. Autorka warsztatów teatralnych dla osób niesłyszących, niedosłyszących oraz uczących się języka migowego podczas programu Migające Podlasie.
 
Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Karolina Gorzkowska, Anna Jarota, Elżbieta Żłobicka i Jakub Kowalczyk. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z reżyserką i aktorami, które poprowadzi Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki, doktorant filologii polskiej na UO.
 
Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 
 

Czułość (3) (002)Zdjęcie z poprzedniego wydarzenia w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI (czytanie tekstu „Czułość” Maliny Prześlugi w reżyserii Adama Nalepy).

fot. Grzegorz Gajos


 
DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia.

internet