Dramat w Akcji/ TEATR. Poczuj to!

24.10.2019 g. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Nikt nas nie upomni” Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej. Książka z ilustracjami autorstwa Ilony Błaut, która ukazała się w roku 2017 nakładem Wydawnictwa Hokus-Pokus, otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY. Na czytanie zapraszamy młodzież (13+) i dorosłych.

 

„Nikt nas nie upomni”
Unikatowy, zaskakujący, niepokorny, prawdziwie dziecięcy manifest. Adelka, która zjadała kamienie, Franek, który często zatrzymywał świat, i Julek, smutny, że wszystko źle się kończy, buntują się przeciw jesieni oraz temu, co ich smuci i frustruje – postanawiają więc podpalić świat. Agnieszka Wolny-Hamkało zerwała z wszelkimi konwenansami i konwencjami i stworzyła prozę poetycką, która rozsadza tradycyjne wzorce literatury dziecięcej z równą mocą, jak troje dziecięcych bohaterów rozprawia się z rzeczywistością.
 
„Nikt nas nie upomni” to hasło klucz, które powraca tu niczym mantra, stając się integralnym elementem tej surrealistycznej, fantasmagorycznej i nieokiełznanej opowieści o podróży w głąb dziecięcej psychiki i dziecięcych umysłów – niekoniecznie tak „niewinnych”, grzecznych i słodkich, jak chciałby to widzieć niejeden dorosły. Nie jest to jednak historia konfliktu między światem dziecięcym a światem autorytetów; gdy sytuacja tego wymaga, rodzice przybywają na odsiecz swoim dzieciom zaciekle walczącym z nieakceptowaną przez nie rzeczywistością. Frapujące środki ekspresji i niebanalny koncept czynią tekst Agnieszki Wolny-Hamkało niezwykle oryginalną propozycją na polskim rynku wydawniczym.

/Nota jurorska napisana przez Weronikę Kostecką
źródło: www.ibby.pl/
 
Czytanie wyreżyseruje Martyna Majewska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserii teatralnej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka i instruktorka warsztatów. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na debiut w Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu, Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej w nurcie OFF w 2009 roku, dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO w kategorii teatr oraz do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Założycielka PERFOTEKI – platformy działań artystycznych, gdzie dokonują się realizacje odważnych i twórczych pomysłów performatywnych.
 
Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Aleksandra Mikołajczyk, Jakub Kowalczyk i Jakub Mieszała.
 
Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z reżyserką i aktorami, które poprowadzi Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki.
 
Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

71350065_2620424374680834_4605975455680430080_ngrafika autorstwa Marty Lipczyńskiej-Gil

 


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!

internet