DRAMAT W AKCJI – TEATR. Poczuj to!

14.11.2019 g. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Na czytanie zapraszamy młodzież (13+) i dorosłych.

 

„Malala. Dziewczyna z kula w głowie”
Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku, w prowincji Swat w północnym Pakistanie. Imię Malala (co oznacza „pogrążony w smutku”) otrzymała po Malali z Maiwand, słynnej poetce z plemienia Pasztunów i wojowniczce z południowego Afganistanu.
 
Jej ojciec Ziauddin Yousafzai – poeta, nauczyciel i założyciel sieci prywatnych szkół, zawsze powtarzał, że „Malala będzie wolna jak ptak.”. Choć wiązało się to z dużym trudem, gdyż w kulturze pasztuńskiej, w jakiej dorastała, dziewczynki nie miały takich samych praw jak chłopcy.
 
Na początku 2009 roku Malala zaczęła tworzyć bloga pod pseudonimem Gul Makai, w którym dzieliła się swoimi doświadczeniami jako uczennicy. Opisywała także jak talibowie zmuszają do zamykania szkół prywatnych, mówiła o wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt. 9 października 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców – talibów. Terroryści zaatakowali ją w autobusie szkolnym. Po ataku oświadczyli, że była to kara za jej „prozachodnie” poglądy i „promowanie zachodniej kultury”. Malala cudem przeżyła zamach.
 
Od czasu powrotu do zdrowia Malala wciąż zabiera głos w sprawie edukacji i praw dzieci na świecie. Wraz ze swoim ojcem założyła Fundację „Malala”, aby „budować świat, w którym każda dziewczyna może się bez strachu uczyć”. W 2014 r. została najmłodszą osobą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. W 2017 r. rozpoczęła studia na Oksfordzie, nie przerywając pracy w fundacji. W 2017 roku napisała także książkę dla dzieci „Malala i jej czarodziejski ołówek”. Opowiada historię jej życia i niesie ze sobą następujące przesłanie: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat.”
 
Czytanie wyreżyseruje Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent i wykładowca białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz zagranicą. Jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek; pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Prowadzi także autorskie warsztaty z teatru formy.
 
Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Anna Wieczorek, Jakub Kowalczyk i Jakub Mieszała. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z reżyserem i aktorami, które poprowadzi Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki.
 
Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 
 
media_cache_article-cover_2016_03_malala
źródło zdjęcia: www.naekranie.pl
 
 

zdjęcia z poprzednich wydarzeń w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI, fot. Grzegorz Gajos
 
 


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 
internet