DZIEŃ OTWARTY TEATRU | 18 CZERWCA 2022 | 11:00-14:00

Tego wydarzenia w naszym Teatrze nie było długo! Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, cykliczna impreza musiała zejść z afisza. Na szczęście – tylko na jakiś czas. I już w najbliższą sobotę, Dzień Otwarty OTLiA powraca z mnóstwem atrakcji. Będziecie mogli lepiej poznać teatr, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i przede wszystkim – świetnie się bawić. Dzień Otwarty to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć teatr od kulis i szansa na fantastyczną podróż do świata, który zazwyczaj oglądamy tylko z perspektywy widowni. I nie potrzeba wejściówek, biletów, ani rezerwacji. Każdy z Was jest zaproszony!

 

W PROGRAMIE:

 

WITAMY WAS JUŻ OD PROGU!
GŁÓWNE WEJŚCIE, GODZ. 11:00-14:00
Tuż przy wejściu głównym, otrzymacie najważniejsze informacje Dnia Otwartego. Tutaj nadajemy na żywo – będąc przy wejściu głównym, zobaczycie się na naszym wielkim, ledowym ekranie.

 

WYSTĘP DZIECIĘCEGO ZESPOŁU REGIONALNEGO „MAŁY ZBÓJNICEK”
DUŻA SCENA, GODZ. 11:00-11:40
Szykujemy specjalną atrakcję, której jeszcze w naszym teatrze nie było, czyli folklor prosto z Podhala. Z Zakopanego przyjedzie do nas dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Zbójnicek”, który w drodze na ogólnopolski przegląd teatrów amatorskich, zagra przedstawienie na naszej scenie. Zespół tworzy 50 osób, w tym głównie dzieci w wieku 5-12 lat. W prezentacji nie zabraknie góralskiego tańca, muzyki, śpiewu i charakterystycznych instrumentów. Jesteśmy przekonani, że dacie się porwać tej energii!

 
ALFABET TEATRU
DUŻA SCENA, GODZ. 12:00-14:00
To działanie, które będziecie z nami aktywnie współtworzyć. A opierać się będzie na naszym filmowym cyklu edukacyjnym „Alfabet Teatru” (który cały czas dostępny jest naszym kanale na You Tube). Wszystkie trudne albo niezrozumiałe słowa związane z teatrem (np. sufler, inspicjent czy garderoba) będziecie wspólnie z aktorami rozszyfrowywać. Interaktywne działania pozwolą na pełne zapoznanie się z trudnymi teatralnymi pojęciami i utrwalenie ich, podczas – oczywiście – znakomitej zabawy!

 
KRÓTKI KURS AKTORSKI
MAŁA SCENA, GODZ. 11:00-12:30
Mariola zrobi z Ciebie aktora! To zdanie będzie nam przyświecać podczas działań, w ramach których każdy z Was może przejść krótki kurs aktorski, wykonać zadania i etiudy aktorskie. Zostaniecie aktorami i będziecie mieli na to papier!

 

BAJKOWE MOLE

MAŁA SCENA, GODZ. 12:30-14:00
Przybliżamy bajki Ignacego Krasickiego za pomocą teatru cieni. To jedna z najstarszych i najbardziej efektowanych technik teatralnych. Wybrane bajki zaprezentujemy na cieniowym ekranie. A oprócz tego, dzięki technice teatru cieni, odwiedzimy światowe restauracje, zbudujemy zwierzęta z własnych rąk, a nawet udamy się na wizytę lekarską. Chcecie wiedzieć jak? Przyjdźcie na warsztaty! Na zakończenie spotkania wspólnie zaprezentujemy bajkę, do której każdy wykona lalkę cieniową i spróbuje animacji za cieniowym ekranem. Mamy nadzieję, że będzie to inspiracja do zabawy w teatr we własnym domu, gdzie przy użyciu nocnej lampki, wyczarujecie na ścianie magiczne, cieniowe obrazy.
Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
MKiDN_kolor

 


 
BAŚNIOWY KĄCIK
FOYER MAŁEJ SCENY, GODZ. 11:00-14:00
Podczas Dnia Otwartego Teatru nie zapominamy o literaturze! Przygotujemy specjalną, przytulną przestrzeń, która zarazem będzie najbardziej spokojnym miejscem naszego teatralnego wydarzenia. Tutaj będziecie mogli ułożyć się na kanapie lub usiąść na wygodnej pufie, zamknąć oczy i posłuchać najpiękniejszych bajkowych i baśniowych opowieści, w interpretacji naszych aktorek.

 

TEATRALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA
STUDIO NAGRAŃ, GODZ. 11:15-12:00 ORAZ 13:15-14:00
O tym, jak ważna jest muzyka i udźwiękowienie w Teatrze, przekonacie się podczas TEATRALNEJ ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWEJ, która odbędzie się w studiu nagrań. Muzyka w widowisku teatralnym stanowi rolę równie ważną co gra aktorska, tekst, inscenizacja czy scenografia lub choreografia. Podczas tego działania, będziemy wspólnie improwizować etiudy, wydobywać dźwięki i odgłosy, tworzyć efekty muzyczne, nagrywać i udźwiękawiać.

 

ROBIMY MARIONETKI
PRACOWNIA PLASTYCZNA, GODZ. 11:00-11:35; 11:45-12:20; 12:30-13:05; 13:15-14:00
Pracownia plastyczna to miejsce, w którym na co dzień powstają lalki, które później oglądacie w spektaklach. Wraz z naszymi modelatorami, będziecie mogli wykonać marionetki i zabrać je ze sobą, by samemu tworzyć teatr w domowych warunkach.

 

WYSTAWA LALEK TEATRALNYCH
SCENA NA PIĘTRZE, GODZ. 11:00-14:00
Każdy z Was może poczuć się jak aktor i spróbować swoich sił w animacji. W naszych magazynach mieszkają setki lalek, a wśród nich: marionetki, pacynki, kukły, muppety, różnego rodzaju lalki zmechanizowane. Sporą część z nich zobaczycie na wystawie, którą przygotujemy na Scenie na Piętrze. Czy myślicie, że łatwo jest ożywić lalkę teatralną? Pokażemy Wam sposoby animacji i wtedy przekonacie się, że to tylko z pozoru jest łatwe zadanie.

 

TEATRALNA GARDEROBA
PATIO, GODZ. 11:00-14:00
Jesteście ciekawi teatralnych kostiumów i chcielibyście zamienić się w lwa, księżniczkę albo pirata? Będzie czekała na Was teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będziecie mogli przymierzać i przebierać się do woli. Social media czekają na Wasze teatralne stylizacje!

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i do udziału w licznych atrakcjach, które przygotowuje wielu pracowników OTLiA. Z chęcią podzielimy się naszą pasją, jaką jest praca w teatrze. Odsłaniamy kulisy i czekamy na Was w sobotę 18 czerwca od 11:00 do 14:00. Zapraszamy!

 

_DSC0915
fot. Grzegorz Gajos