
Imprezy towarzyszące - XXX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

UCIEC OD ROZPACZY. ŻYCIE ROMANTYCZNE ZAMKNIĘTE W MONODRAMIE/ OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI
Monodram oparty na literaturze romantycznej, stworzony został przez artystów młodego pokolenia. Jest to próba prześledzenia najciekawszych i najistotniejszych znaczeniowo dla późniejszej kultury motywów występujących w epoce, która na zawsze zapisała się w tożsamości narodowej Polaków. Jednocześnie twórcy stawiają sobie za cel przede wszystkim udowodnienie tezy, iż pomimo bardzo wyraźnych kontekstów historyczno-politycznych można tę literaturę czytać dziś uniwersalnie, poszukując tam nie tylko coraz to nowych nawiązań do sytuacji narodu polskiego w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim człowieka.

MIEJSCE/ TEATR ATOFRI
Sześć stóp zaczyna swoją podróż, przemierzając świat małymi kroczkami. Najmłodsi odbiorcy spektaklu, wraz z bohaterami przedstawienia – stopami – zerkają na pojawiające się i znikające obiekty, nasłuchują świstów, szelestów i stuków, dotykają pogniecionych papierowych form.

HISTORJA/ TEATR NA FAKTACH, INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO WE WROCŁAWIU
Czy słowa naprawdę kształtują rzeczywistość? Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie.

JAK OCALAŁ ŚWIAT, AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE FILIA WE WROCŁAWIU
Przyszłość jawi nam się coraz częściej jako nasza teraźniejszość. Technologie, które jeszcze były naszymi wyobrażeniami stają się faktem. Żyjemy w czasach w których charakterystyczne jest zastępowanie człowieka przez „myślące” maszyny. Społeczeństwo na rzecz praktyczności zaczyna zapominać o swoich emocjach. Okazuje się, że tylko miłość jest w stanie sprawić, że technologia będzie narzędziem w naszych rękach, a nie my w jej.

JAK ROZPĘTAŁAM KONIEC… I MATERIAMORFOZY/ AKADEMIA TEATRALNA IM. ALEKSANDRA ZELWEROWICZA W WARSZAWIE FILIA W BIAŁYMSTOKU
„Jak rozpętałam koniec…”, to animacja poklatkowa z muzyką na żywo w wykonaniu studentów trzeciego roku Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku. Krótka historia ukazująca jeden z możliwych scenariuszy końca świata, próba odpowiedzi na takie pytania jak: Czym (albo kim) jest śmierć? Co spowodowałoby, że świat przestanie istnieć? Odpowiedź na te zagadkowe kwestie ukazana w lekki, humorystyczny i poetycki sposób.

HORYZONTY WYOBRAŹNI, CZYLI TEATR LALEK Z PERSPEKTYWY MŁODYCH INSPIROWANY VIDEO-SPEKTAKLEM PARALELE
Panel dyskusyjny z udziałem młodego pokolenia artystów lalkarzy oraz studentów wydziałów lalkarskich poświęcony ich pomysłom na rozwój sztuki teatru lalek. W czasie rozmowy chcielibyśmy przybliżyć myślenie, które przyświeca nowemu pokoleniu twórców i zdiagnozować kierunki działań, którymi ta grupa zamierza podążać w najbliższej przyszłości. Ciekawi nas, co ich interesuje, a co uważają za minioną już modę, na czym zamierzają budować swoje autorskie wypowiedzi, a z czego być może definitywnie zrezygnują.

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI – NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY
Spotkania z Dramatopisarzami stały się już tradycją opolskiego Festiwalu. Ale w tym roku, po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej formule, poszerzonej o rejestracje czytań performatywnych, zrealizowanych w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

FILMOWANIE FORMY – POKAZY ANIMACJI POKLATKOWEJ
W ramach przedmiotów: Reżyseria form animowanych (I rok reżyserii) w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filii We Wrocławiu oraz Lalka przed kamerą (III rok reżyserii) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, powstały filmy korzystające z technik animacji (np. animacja poklatkowa).

INSTALACJA ARTYSTYCZNA URWIJ SIĘ! (DO TEATRU)
Drogi Przechodniu!
Porzuć powszednie, prozaiczne czynności!
Choć na chwilę zatrzymaj się, a swoją uwagę skieruj na wydarzenia festiwalowe.
Oderwij się od codzienności,
Urwij się do Teatru!
WIĘCEJ

ŚCIEŻKI WYOBRAŹNI, WYSTAWA PRZYGOTOWANA PRZEZ KATEDRĘ SCENOGRAFII AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU
Kierunek Scenografia działa na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2013 roku, od 2015 realizując własny tryb kształcenia scenografów teatralnych, filmowych i lalkowych w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich.