Uciec od rozpaczy Opolski Teatr Lalki i Aktora fot. Grzegorz Gajos (1)

UCIEC OD ROZPACZY. ŻYCIE ROMANTYCZNE ZAMKNIĘTE W MONODRAMIE/ OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI

Monodram oparty na literaturze romantycznej, stworzony został przez artystów młodego pokolenia. Jest to próba prześledzenia najciekawszych i najistotniejszych znaczeniowo dla późniejszej kultury motywów występujących w epoce, która na zawsze zapisała się w tożsamości narodowej Polaków. Jednocześnie twórcy stawiają sobie za cel przede wszystkim udowodnienie tezy, iż pomimo bardzo wyraźnych kontekstów historyczno-politycznych można tę literaturę czytać dziś uniwersalnie, poszukując tam nie tylko coraz to nowych nawiązań do sytuacji narodu polskiego w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim człowieka.

WIĘCEJ

Miejsce Teatr Atofri fot. Wojtek Wójcik (2)

MIEJSCE/ TEATR ATOFRI

Sześć stóp zaczyna swoją podróż, przemierzając świat małymi kroczkami. Najmłodsi odbiorcy spektaklu, wraz z bohaterami przedstawienia – stopami – zerkają na pojawiające się i znikające obiekty, nasłuchują świstów, szelestów i stuków, dotykają pogniecionych papierowych form.

WIĘCEJ

Historja fot. Tobiasz Papuczys (5)

HISTORJA/ TEATR NA FAKTACH, INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO WE WROCŁAWIU

Czy słowa naprawdę kształtują rzeczywistość? Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie.

WIĘCEJ

AST Jak ocalał świat (1)

JAK OCALAŁ ŚWIAT, AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE FILIA WE WROCŁAWIU

Przyszłość jawi nam się coraz częściej jako nasza teraźniejszość. Technologie, które jeszcze były naszymi wyobrażeniami stają się faktem. Żyjemy w czasach w których charakterystyczne jest zastępowanie człowieka przez „myślące” maszyny. Społeczeństwo na rzecz praktyczności zaczyna zapominać o swoich emocjach. Okazuje się, że tylko miłość jest w stanie sprawić, że technologia będzie narzędziem w naszych rękach, a nie my w jej.

WIĘCEJ

Jak rozpętałam koniec AT Białystok (2)

JAK ROZPĘTAŁAM KONIEC… I MATERIAMORFOZY/ AKADEMIA TEATRALNA IM. ALEKSANDRA ZELWEROWICZA W WARSZAWIE FILIA W BIAŁYMSTOKU

„Jak rozpętałam koniec…”, to animacja poklatkowa z muzyką na żywo w wykonaniu studentów trzeciego roku Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku. Krótka historia ukazująca jeden z możliwych scenariuszy końca świata, próba odpowiedzi na takie pytania jak: Czym (albo kim) jest śmierć? Co spowodowałoby, że świat przestanie istnieć? Odpowiedź na te zagadkowe kwestie ukazana w lekki, humorystyczny i poetycki sposób.

WIĘCEJ

paralele_108

HORYZONTY WYOBRAŹNI, CZYLI TEATR LALEK Z PERSPEKTYWY MŁODYCH INSPIROWANY VIDEO-SPEKTAKLEM PARALELE

Panel dyskusyjny z udziałem młodego pokolenia artystów lalkarzy oraz studentów wydziałów lalkarskich poświęcony ich pomysłom na rozwój sztuki teatru lalek. W czasie rozmowy chcielibyśmy przybliżyć myślenie, które przyświeca nowemu pokoleniu twórców i zdiagnozować kierunki działań, którymi ta grupa zamierza podążać w najbliższej przyszłości. Ciekawi nas, co ich interesuje, a co uważają za minioną już modę, na czym zamierzają budować swoje autorskie wypowiedzi, a z czego być może definitywnie zrezygnują.

WIĘCEJ

Miasto

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI – NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY

Spotkania z Dramatopisarzami stały się już tradycją opolskiego Festiwalu. Ale w tym roku, po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w nowej formule, poszerzonej o rejestracje czytań performatywnych, zrealizowanych w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

WIĘCEJ

B. Kalinowski Zwijamy1(1)

FILMOWANIE FORMY – POKAZY ANIMACJI POKLATKOWEJ

W ramach przedmiotów: Reżyseria form animowanych (I rok reżyserii) w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filii We Wrocławiu oraz Lalka przed kamerą (III rok reżyserii) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, powstały filmy korzystające z technik animacji (np. animacja poklatkowa).

WIĘCEJ

20210916_132715

INSTALACJA ARTYSTYCZNA URWIJ SIĘ! (DO TEATRU)

Drogi Przechodniu!

Porzuć powszednie, prozaiczne czynności!
Choć na chwilę zatrzymaj się, a swoją uwagę skieruj na wydarzenia festiwalowe.

Oderwij się od codzienności,
Urwij się do Teatru!
WIĘCEJ

02_Dżesika Zemsta-Wojciech Bereś

ŚCIEŻKI WYOBRAŹNI, WYSTAWA PRZYGOTOWANA PRZEZ KATEDRĘ SCENOGRAFII AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU

Kierunek Scenografia działa na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2013 roku, od 2015 realizując własny tryb kształcenia scenografów teatralnych, filmowych i lalkowych w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich.

WIĘCEJ

STARSZE WPISY