KOD KRESKOWY – WAKACYJNE WARSZTATY Z TEATREM

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA zapraszają dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnych warsztatach artystycznych „KOD KRESKOWY.”

 

Co łączy Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Energetykę Cieplną Opolszczyzny SA? Podejmowane na szeroką skalę działania edukacyjne dzieci i młodzieży. Każdy z nas robi to w bliskich mu dziedzinach – zarówno tych artystycznych jak i w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Ważne jest dla nas wsparcie edukacyjne i wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu przyszłych, świadomych odbiorców.

 

Dlatego w tym roku, zapraszamy wspólnie do udziału w  warsztatach, które odbędą się w dniach 27.06. – 7.07.2018. Warsztaty przygotowane będą dla 30 uczestników w wieku 10-15 lat i będą odbywały się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

 

Uczestnicy będą pracowali pod okiem artystów – reżyserki Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, aktora Jakuba Kowalczyka, kompozytora Marcina Mirowskiego i scenografki Joanny Jaśko-Sroki. Grupy warsztatowe będą prowadzone autorskimi metodami powstałymi na bazie doświadczeń edukacyjnych w pracy z dziećmi i młodzieżą, które każdy z prowadzących posiada. Praca ma opierać się na trzech zasadniczych punktach: inspirowanie, komunikowanie, współodpowiedzialność. Bardzo ważna zasada współpracy to obustronna, otwarta komunikacja. Uczestnicy warsztatów mają realnie uczestniczyć w procesie tworzenia i mają na każdym etapie czuć swobodę do wypowiedzi.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne artystyczne środki wyrazu i rozwiną swoje pasje i umiejętności, co doprowadzi do powstania pokazu z udziałem wszystkich uczestników. Inspiracją do pokazu warsztatowego jest hasło „KOD KRESKOWY”. Co kryje się pod formą tego znaku graficznego spotykanego przez wszystkich na co dzień? Jakie informacje są zapisane w szeregu kresek?

Kod kreskowy to nie tylko znak spotykany na produktach. Bo my siebie również „oznaczamy” i „etykietujemy”. Zastanowimy się podczas warsztatów, czy jest to potrzebne, wygodne i czy w ogóle lubimy być postrzegani przez zewnętrzne kody? Czy poprzez określone znaki, wizualnie identyfikujemy się z jakąś grupą, chcemy coś zamanifestować, wyrazić? Rozważymy czy my również – jak kod – podlegamy procesom identyfikacji oraz możliwości skanowania (np. zbierania informacji o osobach). Dotkniemy także tematu unifikacji i ujednolicenia, którego wymagają różne systemy, w których się obracamy. I zastanowimy się, co czyni nas jedynymi i niepowtarzalnymi.

Temat przewodni warsztatów zostanie przez uczestników przetworzony i na tej podstawie powstaną etiudy muzyczno-aktorskie i ruchowe.

Podczas warsztatowych działań, chcemy pobudzić wyobraźnię, nakłonić do myślenia abstrakcyjnego. Dzięki wskazaniu uczestnikom narzędzi teatralnych (muzyka, plastyka, słowo) damy im możliwość i wybór takich środków, by w jak najbardziej twórczy sposób mogli wyrazić swoje myśli i potrzeby, a także wyrazić siebie i swoją przynależność poprzez użycie różnorodnych środków teatralnych.

Wszystkie nasze warsztatowe działania mają doprowadzić do powstania pokazu finałowego – od opracowania scenariusza, poprzez tworzenie rekwizytów pomocnych w etiudach teatralnych, zakomponowanie  przestrzeni do pokazu finałowego, po scalenie wszystkich elementów w jeden spójny obraz sceniczny. Pokaz będzie zaprezentowany dwukrotnie na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 6 i 7 lipca 2018.

 
Serdecznie zapraszamy!
 
 KOD oznaczenia
 
 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Warsztaty przygotowane będą dla 30 osób w wieku 10-15 lat. Będą trwały od 27 czerwca do 7 lipca 2018 od godz. 9:00 do 16:00 (w tym godzinna przerwa na obiad). Zajęcia odbywać się będą także w sobotę 30 czerwca; natomiast w sobotę 7 lipca odbędzie się tylko drugi pokaz finałowy – godz. od 10:00 do 12:00.). Uczestnicy będą pracowali pod okiem artystów (reżyserki, choreografa i kompozytora w całym okresie trwania warsztatów, a także scenografki przez 3 dni warsztatowe), co ma doprowadzić do pokazu finałowego, zaprezentowanego dla publiczności 6 i 7 lipca. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pedagogiczną (dwóch wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami i kierownik półkolonii), medyczną przewidzianą przepisami MEN, ubezpieczenie oraz obiad.

Koszt całości warsztatów wynosi 350 zł/os. Płatność należy uiścić na numer konta podany w karcie zgłoszeniowej do dnia 18.06.2018. W celu zgłoszenia na warsztaty, należy zgłosić się do Biura Promocji Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a, wypełnić kartę z danymi uczestnika oraz dostarczyć regulamin warsztatów podpisany przez rodziców/opiekunów. Biuro Promocji OTLiA czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 (z wyj. dnia 31.05.2018). W przypadku konieczności ustalenia innego terminu, prosimy o kontakt pod nr tel. 77 454 23 36 wew. 72. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

 
REGULAMIN WARSZTATÓW DO POBRANIA TUTAJ

 

 

WIĘCEJ O PROWADZĄCYCH:

 

HONORATA MIERZEJEWSKA-MIKOSZA –  aktorka i reżyserka teatru lalek. Absolwentka AT w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jedna z założycielek i wiceprezes Stowarzyszenia Teatr Poddańczy. W zakresie działań edukacyjnych prowadziła (najważniejsze): warsztaty w ramach Lata w Teatrze dwukrotnie w Andrychowie,  warsztat z seniorami, młodzieżą i dziećmi podczas projektu „Miasto bez ogródek. Luftujemy Dzielnice, Otwieramy Bramy” realizowanego przez Teatr Poddańczy; warsztaty kreatywnego pisania w ramach projektu TEATR.Poczuj to!, warsztaty z teatru lalek i przedmiotu dla dzieci w Gardzienicach – warsztat autorski dla najmłodszej grupy dzieci przedszkolnych przygotowany w nawiązaniu do tematyki spektaklu „W szufladzie” realizowany w Teatrze Pinokio; warsztat z Pantomimy i Maski, Festiwal Zwierciadło. Opolskiej publiczności znana jest jako reżyserka spektaklu „Kolorowi Ludzie”, do którego napisała także scenariusz.

 

JAKUB KOWALCZYK – aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.  Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywa i rozwija jako prowadzący lekcje teatralne, przybliżające uczestnikom sztukę teatru lalek. Prowadzi także warsztaty teatralne dla dzieci pn. Teatralna mapa emocji, opierające się w znacznej mierze na rozwijaniu świadomości ciała i wykorzystywaniu go jako nośnika emocji. W 2017 prowadził warsztaty choreograficzne w ramach projektu dla młodzieży pn. PRZEPŁYW (warsztaty zakończone spektaklem). Swoje doświadczenie w pracy z ciałem i ruchem zdobywał jako uczestnik dwuletniego projektu „Dynamika metamorfozy” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, a także jako uczestnik warsztatów w Polsce i za granicą, m. in. Erasmus w Sienie. Kilkakrotnie współpracował także z Fundacją „Dr Clown”, prezentując spektakle na oddziałach dziecięcych opolskich szpitali.

 

MARCIN MIROWSKI – kompozytor. Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.  W latach 2003-2006 był Kierownikiem Muzycznym Wrocławskiego Teatru Lalek. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w teatrach lalek, dramatycznych i operach. Dyrektor Artystyczny The Film Harmony Orchestra. Kilkukrotnie prowadził warsztaty w grupie muzycznej podczas Lata w Teatrze w Opolu, gdzie z powodzeniem udawało mu się stworzyć dziecięcy zespół muzyczny, który podczas pokazu finałowego wykonywał muzykę na żywo.

 

JOANNA JAŚKO-SROKA – scenografka. Ukończyła z wyróżnieniem scenografię na ASP w Krakowie i historię na UJ. Scenografka, historyk, autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych, teatru tańca, teatru ulicznego. W 2015 roku otrzymała Złotą Maskę za kostiumy do „Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa”. W 2015 roku w ramach projektu „A lato było piękne tego roku” organizowanego przez Dom Kultury w Mławie prowadziła warsztaty scenograficzne dla dzieci zakończone przedstawieniem.