LATO W TEATRZE jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.

Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

 

W TEGOROCZNEJ EDYCJI PROJEKTU BIORĄ UDZIAŁ:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-Klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

 

LATO W TEATRZE – WARSZTATY W OPOLSKIM TEATRZE LALKI I AKTORA ODBĘDĄ SIĘ W DNIACH 4-17 LIPCA 2011.
BĘDĄ PRZYGOTOWANE DLA 40 UCZESTNIKÓW W WIEKU 8-17 LAT.

 

WARSZTATY BĘDĄ PROWADZONE W CZTERECH GRUPACH:

aktorskiej – prowadzący: Mariola Ordak-Świątkiewicz (aktorka) i Filip Szatarski (choreograf)

muzycznej – prowadzący Marcin Mirowski (kompozytor)

kostiumowo-scenograficznej – prowadząca Ilona Binarsch (projektantka kostiumów, scenografka)

promocyjno-dziennikarskiej – prowadzący: Alicja Morawska-Rubczak (krytyk) i Wojciech Świątkiewicz (operator)

 

PODCZAS WARSZTATÓW UCZESTNICY PROGRAMU POZNAJĄ: podstawowe techniki aktorskie i lalkowe, podstawy technik posługiwania się głosem, zasady pracy z mikrofonem, zasady projektowania elementów scenograficznych, budowę lalek, aranżację przestrzeni, zabawę światłem i kolorem, zagadnienia związane z promocją medialną; wezmą udział w: zajęciach rytmiki, instrumentalnych, wokalnych; będą szkolić: umiejętność pisania artykułów promocyjnych, umiejętność przygotowania informacji na temat warsztatów do mediów; będą tworzyć: dokumentację filmową i fotograficzną z pracy w grupach zajęciowych, zaproszenia, ulotki.

 

TEMATEM PRZEWODNIM WARSZTATÓW BĘDZIE ŚWIAT Z MARZEŃ.
Od marzeń wszystko się zaczyna. Dzieci bardzo często naśladują w nich to, co maja okazję obserwować w domu, przedszkolu, szkole czy na podwórku. Świat z marzeń-bardzo często odległy od rzeczywistego-jest znacznie ciekawszy, lepszy, zachęca do chowania się przed życiem codziennym. Marzenia mogą stanowić formę ucieczki od rzeczywistych problemów. Podjęcie teatralnej rozmowy o nich to główny cel projektu. Podczas warsztatowych działań postaramy się uwrażliwić dzieci na potrzeby innych w myśl zasady, że uszczęśliwianie innych daje szczęście nam samym, a także przekonać uczestników do tego, że jeśli czegoś bardzo się pragnie – można spełnić każde marzenie.
Do współpracy przy realizacji warsztatów zaprosiliśmy przedstawicieli opolskiego oddziału Fundacji „Mam Marzenie“. 
POKAZ FINAŁOWY PT. „TAJEMNICZE DRZWI“ BĘDZIE MIAŁ FORMĘ MUSICALU.

 

REKRUTACJA:

Rekrutację uczestników będzie prowadził Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu – partner naszego projektu. Chętne dzieci prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, przy ulicy Strzelców Bytomskich 1 w dniach 6 – 17 CZERWCA 2011 (z wyłączeniem soboty i niedzieli) w godz. od 9.00 do 18.00. W sekretariacie MDK-u będzie można pobrać i wypełnić formularze zgłoszeniowe do warsztatów LATO w TEATRZE. 
WYNIKI REKRUTACJI – 27 CZERWCA 2011

 

WAŻNE!

Warsztaty trwają od godz. 9.00 do 16.00 (w tym jest godzinna przerwa na obiad) w dniach 4-17 lipca (z wyłączeniem niedzieli 10 lipca i niedzieli 17 lipca – tego dnia odbędzie się tylko pokaz finałowy). Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, medyczną, wyżywienie (obiad) i ubezpieczenie. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w trakcie trwania całego turnusu.

 

PROWADZĄCY:

WARSZTATY W OPOLSKIM TEATRZE LALKI I AKTORA POPROWADZĄ:

 

GRUPA AKTORSKA

 

MARIOLA ORDAK-ŚWIĄTKIEWICZ – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki; absolwentka PWST w Krakowie Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Przez wiele lat wykładowca w PWST we Wrocławiu. Reżyserka wielu przedstawień w teatrach lalkowych. Laureatka nagród aktorskich. Związana z opolskim odziałem Telewizji, autorka programów publicystycznych, w tym programu dla dzieci. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.

FILIP SZATARSKI – choreograf, tancerz i dramaturg. Zrealizował 11 własnych spektakli. Zajmuje się również realizacją choreografii i ruchu scenicznego dla teatrów w Polsce i za granicą. Prowadzi  warsztaty świadomości ciała i przestrzeni dla profesjonalnych aktorów teatralnych. Uczy improwizacji (metoda memory flash back) i podstaw techniki contact improvisation. Pracuje z młodzieżą i z dziećmi prowadząc projekty pedagogiczne.

 

GRUPA MUZYCZNA

 

MARCIN MIROWSKI – kompozytor, absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii  Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji. Były kierownik muzyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Laureat wielu nagród na Konkursach Kompozytorskich. Autor muzyki do ponad 30 przedstawień teatralnych. Komponuje także muzykę do filmów, reklam i programów telewizyjnych.

 

GRUPA KOSTIUMOWO-SCENOGRAFICZNA:

 

ILONA BINARSCH – projektant kostiumów, scenograf w teatrach dramatycznych, lalkowych, operowych, w teatrze tańca i telewizji. Stypendystką Lwowskiej Akademii Stuk Pięknych w Pracowni Szkła i Projektowania Biżuterii. Laureatka licznych nagród za scenografię i kostiumy m.in. przyznanej dwukrotnie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace były eksponowane na wielu wystawach.

 

GRUPA PROMOCYJNO-DZIENNIKARSKA

 

ALICJA MORAWSKA-RUBCZAK– doktorantka w Zakładzie Estetyki Literackiej w Studium Doktoranckim Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Absolwentka poznańskiego kulturoznawstwa i polonistyki. Początkująca krytyk teatralna. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie oraz poznańską Fundacją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Organizuje oraz prowadzi warsztaty krytyczne z rozmaitych dziedzin sztuki. Odbywała praktyki oraz staże w agencjach PR i reklamowych. Pisze jedynego w Polsce bloga poświęconego teatrowi młodych widzów: www.alicjarubczak.wordpress.com.

 

WOJCIECH ŚWIĄTKIEWICZ – absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Operator i montażysta, współtwórca wielu programów publicystycznych (również dla dzieci). Laureat Opolskiego Festiwalu Filmowego „LAMY”.

 

BLOG:

Dzień 1

 

Pod koniec warsztatów odpowiedzieliśmy na niezwykle trudne pytanie 😉

JAK WAM MINĄŁ PIERWSZY DZIEŃ LATA W TEATRZE?

super
wesoło
ekstra
czadowo
śmiesznie
wystrzałowo
ciekawie x2
zajefajnie x3
fajnie
superfajnie x2
superowo
dobrze
szybko
bardzo fajnie
muzycznie
bombowo
jak w wariatkowie
szałowo
interesująco
magicznie
miło
bardzo przyjemnie :)
kreatywnie
rodzynkowo
porażająco
ekscytująco
dobrze!
wyczerpująco
rozróba
pięknie
fantastycznie
nostalgicznie
sweet
wyskokowo

Tak właśnie było!!! Pierwszego dnia poznawaliśmy się i pracowaliśmy wspólnie, jutro zaczynamy działania w grupach i czeka nas też marzeniowa konferencja prasowa.

 

Dzień 2

Najważniejszym wydarzeniem dzisiaj była konferencja prasowa, którą poprowadziła grupa DZIENNIKARSKO-PROMOCYJNA. Nie była to zwykła konferencja prasowa… bo osoby prowadzące konferencję nie tylko odpowiadały na pytania, ale też je zadawały. A były to pytania jak z marzeń!!!

Oto niektóre z nich:
Kim są współcześni marzyciele?
Czy marzenia ludzi są błahe czy raczej poważne?
Czy reklamy mają coś wspólnego z marzeniami?
Czy pomogliście komuś w spełnieniu jego marzenia? Opowiedzcie nam o tym.
Czy życie bez realizacji marzeń miałoby ten sam urok?
W jaki sposób te warsztaty mogą pomóc w realizacji marzeń?
Pytania zadawaliśmy nie tylko naszym kolegom, ale również dorosłym:
Kim chcieli Państwo zostać, gdy byli dziećmi?
Czy praca dziennikarza jest Pani wymarzoną pracą?
Co poleciłaby Pani dzieciom, które marzą o pracy scenografa?
Czy Państwa praca pomaga spełniać jakieś marzenia?

 

Padły bardzo różne odpowiedzi. Rozmawialiśmy o rzeczach niezwykle ważnych – jak pomaganie chorym, ale również o tych smutnych, kiedy pomoc i chęć spełnienia czyjegoś marzenia nie wystarcza, żeby uratować jego życie. Nie zabrakło też śmiesznych sytuacji, zwłaszcza kiedy Pan Filip opowiadał o tym, że jako dziecko chciał być śmieciarzem, a Pani Alicja szambonurkiem (czyli osobą nurkującą w szambie!).

 

Poza dziennikarzami, odwiedziła nas również Pani z Fundacji Mam Marzenie,(http://www.mammarzenie.org/O-Fundacji), która opowiedziała o opolskich marzycielach, którym Fundacja pomaga spełnić marzenia.

 

Dzień 3

Chętnie wstałam rano, aby po raz trzeci pójść do teatru ”Lalki i Aktora”. Przywitałam się ze swoimi nowymi koleżankami, i po codziennych czynnościach jak sprawdzenie obecności, czy rozdanie identyfikatorów – rozeszliśmy się do swoich grup. W moim przypadku jest to grupa promocyjno-dziennikarska. W ciekawy sposób opracowywaliśmy główny temat projektu ”Świat z Marzeń”, aby przejść do zajmowania się dzisiejszą atrakcją… – planem wycieczki do opolskiej telewizji! Pani Alicja rozdała nam dyktafony i jak prawdziwi dziennikarze wymyślaliśmy pytania do ofiary naszego wywiadu – najstarszego pracownika telewizji Opole, pana Tadeusza Horoszkiewicza. Wszystko wyszło zgodnie z planem i zdobywaliśmy nowe doświadczenia. Jak przystało na rytm dnia o 13 przyszła pora na obiad, następnie czekały na nas jak zwykle ciekawe zajęcia!

-Paulina.

 

Dzień 4

Dzisiaj rano, od razu po przyjściu do teatru poszliśmy do siedziby NTO – gazety opolskiej, w której poznaliśmy pracę dziennikarzy prasowych.

Po powrocie do teatru wyszliśmy na miasto. Grupa aktorska miała super pomysł. Chcieli naśladować ludzi idących ulicą. Dla nauki oczywiście. Grupa scenograficzna miała podziękowania „Dla miłych przechodniów”. Grupa choreograficzna tańczyła na Rynku w „pokoikach” zrobionych z taśmy klejącej. My – grupa dziennikarska robiliśmy wywiady z ludźmi, którzy byli naśladowani. Zabawa była super. W końcu wyszło na to, że wszystkie grupy zaczęły udawać przechodniów. Dla nauki oczywiście. Wszystkie prezenciki zostały rozdane. Niektórzy „ponuracy” nie chcieli przyjmować od nas prezentów i nie śmiali się z naszych żartów. Jednak większość ludzi była miła. Śmiali się razem z nami i chętnie przyjmowali podarunki. Wszystkim było bardzo wesoło. W teatrze została tylko grupa muzyczna. Uczyli się piosenki finałowej. Po powrocie my również się jej nauczyliśmy. Potem była przerwa obiadowa. Gdy wróciliśmy do teatru podzieliliśmy się na grupy. Nasza grupa dziennikarska najpierw pisała pytania do wywiadów. Po tym zadaniu zasiadłyśmy do pisania tego Bloga, a pozostała część grupy tworzyła opowiadania z dziwacznymi bohaterami, jak Brązowy Kolor Zielony, Taksówka w Spodniach w Kratkę czy Królik Kucany. Ciekawe co z tego wyniknie???

-Ania i Kasia

 

Dzień 5

Dzisiejszego dnia odwiedziliśmy radio OPOLE od kuchni. Dowiedzieliśmy się jak powstają audycje na żywo jak i te nagrywane wcześniej, kto i w jaki sposób puszcza muzykę oraz efekty dźwiękowe. Poznaliśmy również tajemnicę powstawania i nagrywania płyt.

Po odwiedzinach radia wróciliśmy na deski naszego teatru gdzie omawialiśmy plan dnia jutrzejszego.

W okolicach godziny trzynastej udaliśmy się jak zawsze na obiad.

Po powrocie z obiadu odbyło się przesłuchanie do PIOSENKI FINAŁOWEJ.

Następnie każdy w swojej grupie przygotowywał się do jutrzejszego dnia, a grupa DZIENNIKARSKO_PROMOCYJNA uczyła się montażu czyli jak zmontować film.

Na koniec pożegnaliśmy się i każdy udał się na wymarzony odpoczynek.

ZUZIA

 

Dzień 6

To był Dzień Bartka – marzyciela z Fundacji Mam Marzenie.

Zanim przyjechał Bartek wszyscy już zaczęliśmy nagrywać nasz mini film pod tytułem „Aaaaaaaaaaaaaaa zginęło!!!!!!!!!!!!”. Zdążyliśmy nagrać scenkę pierwszą. Wtedy przyjechał Bartek. Wybuchła wielka radość. Każdy chciał pierwszy powiedzieć Bartkowi „Cześć” i przedstawić się jak najszybciej. Ale ten zaszczyt przypadł nam-grupie dziennikarskiej. Pani Mariola powiedziała żebyśmy oprowadzili Bartka po teatrze i przedstawili mu wszystkie grupy – scenograficzną, choreograficzną, muzyczną. Bartkowi wszystko się podobało. w końcu przeszliśmy do grania scenek. Bartuś oczywiście zagrał w każdej. Byliśmy bardzo zmęczeni tworzeniem całego filmu. Po zajęciach wszystkie dzieci(no dobrze, przynajmniej ja) po powrocie do domu rzuciły się na łóżka, kanapy, fotele (prawdopodobnie) bardzo zmęczone…

-Ania;)

 

Dzień 7

Dzisiaj rano przed rozpoczęciem zajęć zajęliśmy się kręceniem końcówki filmu, który zaczęliśmy w sobotę z Bartkiem. Następnie moja grupa – muzyczna – poszła do studia i robiliśmy aranżację piosenki o wróżce, która będzie wykorzystana podczas spektaklu. Zajęło nam to sporo czasu. Około 13.00 jak zwykle poszliśmy an obiad. Tuż po obiedzie wróciliśmy do zajęć. Następnie przeprowadzony został casting do głównych ról w musicalu finałowym. Ciekawe, kto dostanie główne role? 😉

Casting trwał długo, więc od razu po tym rozeszliśmy się do domu. Trzeba odpocząć, bo od jutra czeka nas znów ciężka praca.

Paulina (grupa muzyczna)
A tutaj tekst jednej z piosenek, której uczymy się do spektaklu:
Gdy masz marzenia,
Nie chciej się zmieniać,
Zawsze wiedz którą iść z dróg.
Bo magia marzeń wnet Ci pokaże,
Bo magia marzeń wnet Ci pokaże
Jak baśni przekroczyć próg.
Kiedy w coś wierzysz
Tak jak należy
To wiedz, że spełniają się sny.
Magiczne dźwięki naszej piosenki,
Magiczne dźwięki naszej piosenki,
Pomogą uwierzyć Ci!

 

Dzień 8

Dzisiaj przeprowadzałyśmy wywiady i trochę podglądałyśmy ale cicho! Grupa scenograficzna szyła stroje do spektaklu, my – grupa dziennikarska robiliśmy katalogi naszych warsztatów, które przygotowujemy na pokaz finałowy. Są kolorowe i bardzo ładne. Grupa choreograficzna cały dzień ćwiczyła, grupa muzyczna uczyła się piosenek, a grupa aktorska też ćwiczyła. Przy katalogach bardzo się napracowałyśmy. Potem poszliśmy na obiad. Jak wróciliśmy z obiadu zaczęła się trudna praca ze składaniem katalogów… ta trudna praca to też dobra zabawa! Potem poszliśmy do domu odetchnąć , bo jutro musimy wracać i pisać nowego bloga.

Kasia(dziennikarska)

 

Dzień 9

Dzisiaj rano, gdy przyszłam do teatru, dowiedziałam się kogo będę grała w przedstawieniu finałowym. Będę modelką w świecie mody!!! To w pewnym sensie spełnienie moich marzeń, więc się udało. Zaraz zaczęliśmy próbę. Czas na szczęście się nie dłużył… Potem poszłyśmy do Pani Ilony pomagać jej… wcale nie w robieniu scenografii, ale opiekować się grupą scenograficzną, która była za mała, żeby szyć stroje. Najlepiej jako „niańka” spisała się Zuza – nasza koleżanka z grupy dziennikarskiej. Miałyśmy superfrajdę z zabawy w bajki. Pewni pomyślicie „Co za nuda… jakieś dzieci, czy co?”, ale to całkiem inna historia. Każda z grup (a było ich trzy) miała sobie wybrać jakąś klasyczną bajkę, na przykład „Kopciuszka ” i przerobić ją na przezabawną komedię jedyną w swoim rodzaju!!! Była kupa śmiechu. Później znowu była próba. Po obiedzie staraliśmy się skleić obydwa światy: Zabawek i Mody (chciałam przypomnieć, że w drugim grałam!) w całość i chyba nawet się udało. Zajęcia skończyły się o 16.15. Po męczącym dniu z uśmiechem położyłam się do łóżka, ale przyszła mama i wyciągnęła mnie na zakupy…

(Ania z grupy dziennikarskiej)

 

Dzień 10

Coraz bliżej pokazu finałowego, dlatego warto przypomnieć nasz Latowteatralny hymn, którego uczyliśmy się już od pierwszego dnia:

Ref.

Stuku puku, stuku puk

z magią sztuki to jest przygoda.

Ech wakacji, ech wakacji

na nią nie szkoda!

 

1.

Nutki, słowa, maski, oklaski.

W oczach świeci radości robaczek.

Serca, głowy w zaprzęgu gotowe,

Bo na sztukę mamy dziś smaczek

Refren 2.

Niech tam inni na słońcu się smażą.

Niech się nidzą przed komputerem.

A my tutaj bez cienia zwątpienia

Oswajamy nawet kamerę.

Refren 3.

Może przyjaźń wywiąże się z tego.

Może wiedza na długie lata.

Ale jedno jest pewne na stówę,

Że za rok zabieram tu brata.

Refren x2

 

Dzień 11

Już jutro pokaz finałowy. Dziś próby próby próby. Wszyscy bierzemy w nim udział, więc nawet nie ma czasu pisać na blogu.

Gdy nie próbujemy do pokazu, przygotowujemy zaproszenia i różne przedmioty na aukcję. Chcemy zrobić licytację różnych rzeczy stworzonych na warsztatach i cały dochód przekazać na Fundację Mam Marzenie.

 

Dzień 12

Próby, próby, próby… o 14.00 próba generalna, na którą zostali już zaproszeni pierwsi goście, a o 16.00 pierwszy pokaz finałowy. Tyyyle osób chce zobaczyć nas na scenie, że nie wiemy czy wszyscy się pomieszczą w teatrze!

 

Dzień 13

Wielki Finał!!! Po wczorajszym pokazie oczekiwania są wygórowane. A jak zerkniecie na galerię ze zdjęciami, to zobaczycie w jakim stylu ucharakteryzowany został nasz zespół Koralinki. Było naprawdę śmiesznie, wzruszająco i miło!

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy byli na pokazach i cieszymy się, że udało nam się sprzedać na aukcji tyle fantastycznych rzeczy. Cały dochód przeznaczony zostanie na realizację marzeń podopiecznych Fundacji „Mam marzenie!”. Opolskie Lato w Teatrze i spełniają się marzenia!!!