Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod  opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno- kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w Teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

 

W TEGOROCZNEJ EDYCJI PROJEKTU BIORĄ UDZIAŁ:

Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki – Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych „Republika Warszawa” w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.

 

LATO W TEATRZE W OPOLSKIM TEATRZE LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI
ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 2-15 LIPCA 2012

 

Opolski Teatr Lalki i Aktora do programu przystępuje po raz trzeci.
LATO W TEATRZE ma charakter półkolonii teatralnych. Warsztaty będą trwały 2 tygodnie od 2 do 15 lipca 2012 od godz. 9.00 do 16.00 (z wyłączeniem niedzieli 8 lipca oraz niedzieli 15 lipca – tego dnia odbędzie się tylko pokaz finałowy w godz. 15.00–17.00). W trakcie trwania warsztatów uczestnicy mają zapewnioną: opiekę pedagogiczną, medyczną, wyżywienie (obiad) oraz ubezpieczenie.

 

WARSZTATY BĘDĄ PRZYGOTOWANE DLA
40 UCZESTNIKÓW W WIEKU 9-17 LAT

DO WZIĘCIA UDZIAŁU ZAPRASZAMY 
TAKŻE DZIECI NIEWIDOME I SŁABOWIDZĄCE

 

PROWADZĄCY I CHARAKTER ZAJĘĆ

 

WARSZTATY BĘDĄ PROWADZONE W CZTERECH GRUPACH:

AKTORSKIEJ (prowadzące: Mariola Ordak-Świątkiewicz i Agnieszka Zyskowska-Biskup, aktorki OTLiA)

MUZYCZNEJ (prowadzący: Marcin Mirowski, kompozytor)

KOSTIUMOWO-SCENOGRAFICZNEJ (prowadząca: Ilona Binarsch, projektantka kostiumów, scenografka)

PROMOCYJNO-DZIENNIKARSKIEJ (prowadzący: Alicja Morawska-Rubczak, krytyk i  Wojciech Świątkiewicz, operator)

 

Uczestnicy programu podczas pracy w 4 grupach warsztatowych poznają: podstawowe techniki aktorskie i lalkowe, podstawy technik posługiwania się głosem, zasady pracy z mikrofonem, zasady projektowania elementów scenograficznych, budowę lalek, aranżację przestrzeni, zagadnienia związane z promocją medialną. Wezmą udział w zajęciach  rytmicznych, instrumentalnych, wokalnych. Będą szkolić umiejętność pisania artykułów promocyjnych, umiejętność przygotowania informacji na temat warsztatów do mediów. Będą tworzyć zaproszenia i ulotki.

 

Warsztaty będą także dla dzieci atrakcyjną propozycją na spędzenie wakacyjnego czasu. Uczestnicy będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracy w teatrze przy realizacji spektaklu. Pierwszy tydzień półkolonii będzie miał charakter warsztatowy – uczestnicy będą poznawali podstawowe zagadnienia związane z charakterem danej grupy artystycznej. W drugim tygodniu wszystkie grupy rozpoczną pracę nad pokazem finałowym, podczas którego uczestnicy zaprezentują efekty swojej dwutygodniowej pracy (pokazy finałowe odbędą się 14 i 15 lipca na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora).

 

CZYM BĘDZIEMY SIĘ ZAJMOWAĆ, O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ?

 

Kosmos, wszechświat, planety, kosmiczna turystyka, loty na Księżyc – to pojęcia i zjawiska tylko z pozoru odległe od teatru. Bo przecież na scenie wszystko jest możliwe… nawet świat nauki może iść w parze ze światem sztuki. Więc gdyby tak połączyć fizykę z magią, technikę z wyobraźnią, kosmos z teatrem? I odkryć nową „teatralną planetę”? Albo stworzyć szereg różnych, wyróżniających się planet, z niepowtarzalnymi mieszkańcami, spośród których ktoś ma rude włosy i piegi, inny nosi okulary, jeszcze jeden jest niski i pulchny, a kolejny zbiera znaczki… Teatr to doskonałe miejsce, by otworzyć się na nieznane, lepiej poznać samego siebie, chcieć zrozumieć i zaakceptować „innych – obcych” wokół nas. Teatralne rozmowy na temat uniwersum, planet i kosmitów staną się punktem wyjścia do TOLERANCJI – tematu przewodniego naszych warsztatów. Każdy z nas jest inny – brzmi banalnie, ale dla dzieci nie zawsze ma to znaczenie pozytywne. Nasze teatralne rozmowy i działania będą zmierzały do tego, aby każdy uczestnik warsztatów zrozumiał, że to owa „inność” czyni nas wyjątkowymi i niepowtarzalnymi.

 

Teatr pojmujemy i odbieramy różnymi zmysłami, lecz przede wszystkim wzrokiem. Widzimy teatralne przedmioty i sytuacje na scenie, które – jednocześnie funkcjonując jako symbole – otwierają przed nami szereg znaczeń i pozwalają przeżywać i odczuwać.  Ale nasze wrażenia w teatrze to nie tylko efekt tego, co widzą oczy i słyszą uszy – ale również efekt tego, co dzięki zmysłom wytworzy nasza wyobraźnia. Wyobraźnia to bardzo cenny dar – bo to dzięki jej oczom możemy widzieć znacznie więcej i pełniej odczuwać i przeżywać magię teatru. Aby mówić szerzej o wyobraźni i jej znaczeniu w teatrze, do projektu zapraszamy także dzieci niewidome i słabowidzące. Wspólna praca może być inspirująca i pomocna dla obu stron.

 

NASZE INSPIRACJE, NASI POMOCNICY

 

Inspiracją do powstania idei warsztatów z naszym Teatrze stały się:

  • wystawa Marii Bitki – Czarne Skrzynki Snów. Wystawa inspirowana snami niewidomych. Autorka w ramach studiów na kierunku intermedia na krakowskiej ASP, rozpoczęła prace nad wizualizacją snów osób niewidzących. Zapytała niewidomych, jak wyglądają ich sny i na podstawie opowieści przygotowała „ilustracje” w postaci multisensorycznej instalacji. Wystawa będzie prezentowana w Teatrze podczas warsztatów.
  • twórczość niewidomej poetki – Karoliny Anny Chyły. Jej poezję będziemy prezentować naszym uczestnikom podczas warsztatów. Te wiersze mogą im pomóc w stworzeniu obrazów na scenie i przekroczeniu granic wyobraźni w budowaniu teatralnego świata.
  • Będziemy również współpracować z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Naukowa wiedza pracowników Uniwersytetu będzie stanowić wsparcie i inspirację dla naszych działań teatralnych. Z pozoru trudne i nieciekawe regułki okażą się dla młodych naukowców pełną zagadek i niezwykłych eksperymentów „teatralną podróżą w kosmos”.

 

REKRUTACJA

 

Rekrutację uczestników będzie prowadził Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu – partner naszego projektu. Chętne dzieci prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, przy ulicy Strzelców Bytomskich 1 w dniach OD 4 DO 15 CZERWCA 2012  (z wyłączeniem dni 7-10.06.2012) w godz. od 9.00 do 18.00. W sekretariacie MDK-u będzie można pobrać i wypełnić formularze zgłoszeniowe do warsztatów LATO w TEATRZE. WYNIKI REKRUTACJI POZNAMY 18 CZERWCA 2012

 

DODATKOWE WAŻNE INFORMACJE

 

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w trakcie trwania całego turnusu, czyli w dniach 2-15 lipca 2012. 
Rodzice/Opiekunowie prawni uczestników warsztatów zobowiązani są podpisać regulamin warsztatów LATO w TEATRZE 2012.

 

PROWADZĄCY:

 

GRUPA AKTORSKA

 

MARIOLA ORDAK-ŚWIĄTKIEWICZ – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki; absolwentka PWST w Krakowie Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Przez wiele lat wykładowca w PWST we Wrocławiu. Reżyserka wielu przedstawień w teatrach lalkowych. Laureatka nagród aktorskich. Związana z opolskim odziałem Telewizji, autorka programów publicystycznych, w tym programu dla dzieci. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Prowadziła warsztaty „Lato w Teatrze“ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w 2010 i 2011 roku.

AGNIESZKA ZYSKOWSKA-BISKUP – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki; absolwentka PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży oraz dla dzieci specjalnej troski.  Prowadziła warsztaty „Artystyczne wakacje. Lato w Teatrze“ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w roku 2010.

 

GRUPA MUZYCZNA

 

MARCIN MIROWSKI – kompozytor, absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii  Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji. Były kierownik muzyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Laureat wielu nagród na Konkursach Kompozytorskich. Autor muzyki do ponad 40 przedstawień teatralnych. Komponuje także muzykę do filmów, reklam i programów telewizyjnych. Prowadził warsztaty „Lato w Teatrze“ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w 2010 i 2011 roku.

 

GRUPA KOSTIUMOWO-SCENOGRAFICZNA

 

ILONA BINARSCH – projektuje kostiumy i scenografię w teatrach dramatycznych, lalkowych, operowych, w teatrze tańca i telewizji. Laureatka licznych nagród. Prowadziła warsztaty „Lato w Teatrze” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w roku 2011.

 

GRUPA PROMOCYJNO-DZIENNIKARSKA

 

ALICJA MORAWSKA-RUBCZAK–doktorantka w Zakładzie Estetyki Literackiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Ukończyła z wyróżnieniem poznańskie kulturoznawstwo i polonistykę. Badaczka i ogromna entuzjastka teatru dla dzieci, zwłaszcza tego dla najnajmłodszych oraz teatru lalek. Pisze liczne teksty z zakresu krytyki teatralnej, teorii teatru dla dzieci i teatru lalek oraz performatyki. Recenzowała spektakle w ramach projektu Nowa Siła Krytyczna, którego obecnie jest współredaktorem. Jako kurator projektów teatralnych dla dzieci współpracuje z Art Stations Foundation, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Teatrem Animacji w Poznaniu, jest stałym współpracownikiem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zajmuje się promocją polskiego teatru dla dzieci na świecie, organizując Showcase Polskiego Teatru dla Dzieci oraz biorąc udział w licznych festiwalach i konferencjach. Jest członkiem International Theatre for Young Audiences Research Network oraz wchodzi w skład Rady Programowej najważniejszego światowego festiwalu teatru dla dzieci: ASSITEJ World Congress (Warszawa 2014). Prowadzi jedynego w Polsce bloga poświęconego teatrowi młodych widzów: www.alicjarubczak.wordpress.com. Prowadziła warsztaty „Lato w Teatrze“ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w 2010 i 2011 roku.

WOJCIECH ŚWIĄTKIEWICZ – absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, operator, montażysta, współtwórca wielu programów publicystycznych (również dla dzieci). Laureat Opolskiego Festiwalu Filmowego „LAMY”. Prowadził warsztaty „Lato w Teatrze“ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w 2010 i 2011 roku.

 

BLOG:
http://lwt2012opole.wordpress.com