CELE I ZAŁOŻENIA PROJEKTU

„LATO W TEATRZE” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

 

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się  doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

 

W TYM ROKU W PROGRAMIE BIORĄ UDZIAŁ:

 

Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Stowarzyszenie „Węgajty” (Jonkowo), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin), Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (Puławy), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Fundacja LALE.Teatr (Wrocław), Teatr Polski (Wrocław), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

 

LATO w TEATRZE W OPOLSKIM TEATRZE LALKI I AKTORA ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 28 CZERWCA – 12 LIPCA 2014PRZEZNACZONE BĘDZIE DLA 40 UCZESTNIKÓ W WIEKU 9 – 18 LAT

(PRZY CZYM DO GRUPY PROMOCYJNO-DZIENNIKARSKIEJ REKRUTUJEMY OSOBY W WIEKU 13+)
WARSZTATY BĘDĄ ODBYWAŁY SIĘ W SIEDZIBIE MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY PRZY UL. TARGOWEJ 12

LATO W TEATRZE ma charakter półkolonii teatralnych. Warsztaty będą trwały od godz. 9.00 do 16.00 (z wyłączeniem niedzieli 29 czerwca) W trakcie trwania warsztatów uczestnicy mają zapewnioną: opiekę pedagogiczną, medyczną, wyżywienie (obiad) oraz ubezpieczenie.

 

TEMATYKA, INSPIRACJE

 

Pomysł na LATO w TEATRZE organizowane przez OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA im. A. Smolki powstał z inspiracji książką Davida’e Cali „A ja czekam…” z niezwykłymi ilustracjami Serge’a Blocha. Książka, poprzez krótkie teksty i uzupełniające je rysunki, to ciąg wydarzeń: radosnych i smutnych, oczekiwanych i niespodziewanych, które budują całe nasze życie.  Na każdej stronie książki pojawia się ta sama, czerwona nitka będąca elementem łączącym wszystko, co nam się w życiu przytrafia. 
To książka, która pomoże nam rozmawiać o tym, co trudne do nazwania. I także pomoże nam zatrzymać się i pomyśleć o tym, co naprawdę ważne: o życiu, w którym wciąż czekamy na kogoś lub na coś. A czekanie, i to, na co czekamy, tworzy sens naszego życia.

Na naszych warsztatach będziemy mówić o tym, co dla nas ważne. Będziemy wyrażać siebie i uczyć się skutecznie komunikować. Zajęcia będą rodzajem dialogu, szansą na oddanie uczestnikom głosu o swoich pragnieniach i potrzebach. Będziemy uczyć się rozmawiać, wyrażać swoje emocje i uczucia.

 

PRZEBIEG WARSZTATÓW

 

Uczestnicy podczas zajęć:

  •  w grupie aktorskiej poznają podstawowe techniki aktorskie i lalkowe, rodzaje lalek teatralnych, sposoby ich animacji. Będą tworzyć etiudy w planie żywym i lalkowym, ćwiczyć dykcję, techniki posługiwania się głosem, zasady pracy z mikrofonem.
  • w grupie kostiumowo-scenograficznej poznają zasady projektowania kostiumów, elementów scenograficznych i aranżacji przestrzeni, będą tworzyć własne kostiumy i elementy scenografii
  • w grupie muzycznej będą szkolić swoje umiejętności instrumentalne i wokalne
  • w grupie promocyjno-dziennikarskiej poznają zagadnienia związane z mediami, multimediami, będą realizować krótkie filmy techniką bluebox, a także prowadzić bloga warsztatów i tworzyć „mapę emocji”.

 

Warsztaty chcielibyśmy dedykować w dużej mierze osobom, których rodzice (jedno lub obydwoje) wyjechali do pracy za granicę – czyli tym, którzy czasami przez długie tygodnie czekają na powrót swoich rodziców (ale nie ten fakt jest wyznacznikiem). Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką warsztatów, uzdolnione artystycznie, chcące rozwinąć swe artystyczne pasje. Zapraszamy tych, którzy chcą niestandardowo spędzić wakacyjny czas, spróbować swych sił na scenie i uczestniczyć w pracy nad produkcją spektaklu teatralnego.

Pierwszy tydzień zajęć będzie miał charakter warsztatowy. W drugim tygodniu rozpocznie się praca nad pokazem finałowym (spektaklem), w którym – już niezależnie od grupy – wezmą udział wszyscy uczestnicy warsztatów.

 

REKRUTACJA

 

Rekrutację uczestników będzie prowadził Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu – partner naszego projektu. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, przy ulicy Strzelców Bytomskich 1 w dniach OD 2 DO 13 CZERWCA 2014  (z wyłączeniem weekendu) w godz. od 9.00 do 18.00. W sekretariacie MDK-u będzie można pobrać i wypełnić formularze zgłoszeniowe do warsztatów LATO w TEATRZE.

 

DODATKOWE WAŻNE INFORMACJE

 

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować udział dziecka w trakcie trwania całego turnusu, czyli w dniach 28 czerwca-12 lipca 2014.
Rodzice/Opiekunowie prawni uczestników warsztatów zobowiązani są podpisać regulamin warsztatów LATO w TEATRZE 2014. Regulamin dostępny jest na dole strony.

 

KONTAKT

 

koordynator programu w OTLiA: Magdalena Starczewska 
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
tel. +48 77/ 454 23 36; 407 90 50;  
e-mail: biuro@teatrlalki.opole.pl

 

PROWADZĄCY:

GRUPA AKTORSKA:

MARIOLA ORDAK-ŚWIĄTKIEWICZ – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki. Absolwentka PWST w Krakowie Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Reżyserka przedstawień w teatrach lalkowych, autorka telewizyjnych programów dla dzieci. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.
AGNIESZKA ZYSKOWSKA-BISKUP – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki. Absolwentka PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży oraz dla dzieci specjalnej troski.

 

GRUPA KOSTIUMOWO-SCENOGRAFICZNA:
ILONA BINARSCH – scenografka. Projektuje kostiumy i scenografię do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych, a także w operze, w teatrze tańca i  filmach. Tworzy i wystawia kolaże i instalacje.

 

GRUPA MUZYCZNA:
KATARZYNA BOREK – jedna z najwybitniejszych polskich pianistek młodego pokolenia. Studiowała w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Hochschule fur Musik, Theater und Medien w Hannoverze oraz Royal Conservatory of Music w Brukseli. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych w kraju i za granicą, m.in: Międzynarodowego Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, „Young New Talents” w Belgii, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Moskwie, Szafarni i Getyndze. Jest także finalistką Międzynarodowego Konkursu im. F. Busoniego w Bolzano, słynącego jako jeden z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii (m.in. w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli), Francji, Luksemburgu, we Włoszech, Chorwacji, Rosji, Ukrainie, Rumunii, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Peru i na Kubie. Była uczestniczką wielu festiwali muzycznych, z których warto wymienić Międzynarodowy Festiwal Paderewski in Memoriam w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal im. F. Busoniego w Bolzano, Festiwal Eurofonii w Bukareszcie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal „Chopin Opera Omnia” w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Festiwal „Chopin Open” w Operze Narodowej w Warszawie.

Więcej info o artystce: katarzynaborek.eu

WOJCIECH ORSZEWSKI – jest absolwentem Wrocławskiej szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Muzyką interesuje się od najmłodszych lat – już w wieku szkolnym współtworzył zespoły, które brały udział w licznych przeglądach muzyki rozrywkowej i festiwalach. Uczestniczył w wielu warsztatach muzycznych gdzie uczył się gry pod okiem wybitnych gitarzystów (Artur Lesicki, Martin Schaberl). Przez osiem lat współtworzył zespół Miloopa, z którym z powodzeniem wystąpił na wielu scenach Polski i Europy. Grupa ta miała duży wkład w rozwój nowej fali muzyki klubowej, elektronicznej i promowała polską scenę muzyki elektronicznej za granicą m.in we Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Obecnie, na stałe współpracuje z zespołami : Natalia Lubrano, Joao, Lov, Digit All Love, 3birds up!. Jest także kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, producentem płyt.

Więcej o artyście: www.myspace.com/mxmenthor


Wspólne info duetu : pianoelectronica.eu


 

GRUPA PROMOCYJNO-DZIENNIKARSKA:
ALICJA MORAWSKA-RUBCZAK – pedagog teatru i kierownik literacki w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki. Pisze doktorat o estetyce teatru dla dzieci na UAM w Poznaniu, specjalizuje się w dziedzinie teatru dla najnajmłodszych: działa jako badacz, recenzent oraz reżyser autorskich przedstawień, zajmuje się krytyką teatralną, jest kuratorem wydarzeń artystycznych dla najmłodszych
ADRIAN CZOPOWIK – montażysta filmowy, motion graphics designer i operator kamery. Współtwórca wielu reklam, programów publicystycznych i teledysków. Obecnie pracuje jako specjalista ds. komunikacji marketingowej w Towarzystwie Alternatywnego Kształcenia w Opolu. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, które zdobył prowadząc warsztaty filmowe (m.in. „Opolskie Lamki”).

 

BLOG:
http://lwt2014opole.wordpress.com/