PREMIERA – DRAMAT w AKCJI – „MIASTO”

Zapraszamy na czytanie performatywne sztuki „Miasto” Beniamina M. Bukowskiego – tekstu nagrodzonego w tegorocznym, 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży – w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej, z udziałem Karoliny Gorzkowskiej, Aleksandry Mikołajczyk, Łukasza Bugowskiego i  Jakuba Kowalczyka, zrealizowane przez Marcina Pawełczaka. Wydarzenie odbywa sie w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI projektu edukcyjnego TEATR. Poczuj to!


 

Sztuka jest pozornie prostą opowieścią o kilkuletnim chłopcu (Niedorosłym), który buduje miasto z klocków, zabawek, domowych sprzętów. Jego obszar intensywnie się rozrasta, w końcu ogarnia całe mieszkanie, z łazienką i sypialnią rodziców włącznie. Temu działaniu towarzyszą jednak nieprzewidziane przez dziecko wydarzenia, np. konieczność posprzątania podłogi, kurz zbierający się na klockach, który nie sprzyja alergii, a w końcu – przeprowadzka. Staje się ona krytycznym momentem dla istnienia miasta. Mimo prób bezpiecznego przewiezienia klockowej konstrukcji do nowego miejsca zamieszkania, podczas samochodowego wypadku, budowla ulega zniszczeniu. Choć finalnie udało się ją odbudować, nie była już tym samym miastem, które powstało na początku. Historia powstania, zniszczenia i ponownej budowy miasta jest opowiadana z perspektywy Niedorosłego i Dorosłego. W ten sposób tworzy się dziecięco-dorosła opowieść o sposobie odbierania i odczuwania rzeczywistości. Dzięki precyzyjności języka i rezygnacji z didaskaliów autor unika ryzyka nakreślenia obrazków rodzajowych, a także otwiera swój dramat na różnorodne interpretacje.

 

Sztuka tematyzuje strach, nie tylko dziecięcy, związany ze zmianą. Potrzeba stałości, pewności, nieuchronnie styka się jednak z dynamiczną rzeczywistością dookoła. W ten sposób metaforyczne miasto ulega nieustannemu przebudowywaniu. To także opowieść o wyobrażaniu sobie własnego obrazu siebie z przeszłości lub siebie z przyszłości, w zależności od tego, ile mamy aktualnie lat. Tekst można także odczytywać w kontekście pandemii jako zmiany, która pojawiła się niepostrzeżenie, ale wiąże się z nią nieznana jeszcze perspektywa.
(źródło opisu: www.nowesztuki.pl
opracowanie: Joanna Żygowska)

Beniamin M. Bukowski „Miasto”
reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska
obsada: Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk
światło: Bernard Pyrek
dźwięk: Roman Otrząsek
czytaniu towarzyszyć będzie rozmowa reżyserki z Bartoszem Suwińskim – poetą, krytykiem literackim
realizacja nagrania: Marcin Pawełczak,  Michał Schwierc
montaż: Marcin Pawełczak
koordynacja: Magdalena Starczewska

Czytanie adresowane jest do dzieci w wieku 7+, młodzieży i dorosłych.


UWAGA!

Realizację należy odtworzyć w aplikacji You Tube na smartfonie, lub na komputerze.


 


 

Zapraszamy na rozmowę o „MIEŚCIE”.
Z Katarzyną Dudzic-Grabińską rozmawia Bartosz Suwiński

 

 


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka.
internet