
Przebudowa Teatru
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
w latach 2012-2014 zrealizował projekt
pn. „Przebudowa wnętrz i elewacji frontowej budynku głównego
Opolskiego Teatru Opolski Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
oraz powiększenie holu przy małej scenie”
w ramach działania
11.2 „Rozwój oraz poprawa infrastruktury o znaczeniu ponadregionalnym”
priorytet XI Projektu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.
Całkowita wartość projektu wyniosła 17.158.622,29 PLN.
Wysokość dofinansowania ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to: 6.902.909,60 PLN
Projekt obejmował modernizację istniejącego budynku teatru poprzez dobudowę nowoczesnej
elewacji oraz poprawę standardu i funkcjonalności pomieszczeń.
Ponadto instytucja została wyposażona w nowoczesny sprzęt oświetleniowy i akustyczny
do realizacji spektakli. Realizacja inwestycji umożliwiła rozszerzenie i skierowanie działalności kulturalnej
teatru do większej niż dotychczas liczby odbiorców.
NAZWA INWESTYCJI: „Przebudowa wnętrz i elewacji frontowej budynku głównego Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu oraz powiększenie holu przy małej scenie”
INWESTOR: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
PROJEKTANT: architekt Jacek Rzyski wraz z zespołem (Pracownia TREX)
CHARAKTERYSTYCZNE PARAMETRY TECHNICZNE :
Łączna kubatura: 5905,38 m3
Łączna powierzchnia użytkowa: 1000,34 m2
Ilość kondygnacji nadziemnych: 3
Max wysokość: 16,55 m
Szerokość 31,5m
Długość 12m
FORMA ARCHITEKTONICZNA
Forma architektoniczna nowoprojektowanej części głównego budynku teatru złożona jest z trzech, zróżnicowanych pod względem gabarytów przestrzennych, prostopadłościanów połączonych ze sobą i wizualnie lewitujących nad poziomem gruntu. Najniższy prostopadłościan znajduje się od strony kamienicy przy pl. M. Kopernika 1, kolejny wyższy znajduje się bezpośrednio za nim, a najwyższy, jako ostatni, styka się z kamienicą przy ul. Kośnego 2, a jego wysokość jest równa wysokości gzymsu tej kamienicy. Szklana elewacja kurtynowa zamykająca przestrzeń pod dwoma niższymi prostopadłościanami cofnięta jest w stosunku do lica elewacji o 45 centymetrów aby podkreślić zamierzenie oderwania brył od ziemi. Pod najwyższą bryłą budynku znajduje się przejazd i przejście prowadzące do głównego wejścia teatru. Tą drogą również odbywają się dostawy dekoracji. Rozbudowywany hol Małej Sceny zaprojektowany został jako kontynuacja stylistyczna przebudowywanej elewacji budynku głównego.
Szczególną rolę w projekcie odgrywa sposób rozwiązania elewacji budynku. Po przetworzeniu graficznym zdjęcia założyciela teatru – Alojzego Smolki – oraz użyciu nowoczesnych technologii projektowych nałożono jego obraz na delikatną strukturę nowych brył, uzyskując bazową siatkę konstrukcyjną, która następnie poddana została modyfikacjom spełniającymi wymogi przeprowadzonej analizy przestrzennej. Trójkątny moduł elewacji, dzielony jest wtórnie na mniejsze trójkąty umożliwiając w ten sposób uzyskanie monochromatycznego konceptualnie przetworzonego obrazu. Poszczególne elewacje i dachy brył budynku – traktowane jako „piąta elewacja” – są w zależności od potrzeb wykonane z materiałów: pełnych, przeziernych lub refleksyjnych umożliwiając w ten sposób nadanie indywidualnego charakteru przestrzeniom wewnętrznym i odpowiednie doświetlenie tych przestrzeni.
FUNKCJA OBIEKTU
Zakres modernizacji budynku głównego obejmuje podwyższenie standardu technicznego i jakościowego sceny, wykończenia wnętrz widowni i pomieszczeń techniczno-zapleczowych oraz zmiany funkcjonalne mające na celu usprawnienie pracy teatru. Główną funkcją budynku jest funkcja teatralna, stąd też w nowoprojektowanej części teatru przewidziana została kameralna sala teatralna przeznaczona na wystawianie spektakli dla niewielkiej liczby widzów oraz prowadzenie spotkań informacyjno-edukacyjnych dla dzieci – Scena na Piętrze, do której prowadzi reprezentacyjna wachlarzowa klatka schodowa z galerią. Na parterze w nowej części teatru umieszczone zostały główne funkcje obsługi widzów – kasy, biuro obsługi widowni, szatnie, sanitariaty, hol główny z bufetem oraz bezpośrednim wyjściem na zewnątrz. Na pierwszym piętrze znajduje się foyer teatru oraz główne zaplecze sanitarne. Na poziomie foyer znajdują się wejścia na widownię w głównej istniejącej części teatru. Komunikacja pomiędzy garderobami, pomieszczeniami technicznymi i zapleczowymi – umieszczonymi na poziome 0,00 w istniejącej części budynku – odbywa się przy pomocy ewakuacyjnej klatki schodowej ulokowanej w rozbudowywanej części teatru. W ramach modernizacji oraz przebudowy wnętrz sceny podniesieniu o 3 metry ulega sznurownia sceny oraz powiększone zostają obie kieszenie sceny – lewa znajdująca się w nowej części budynku oraz prawa powstała na skutek poszerzenia łącznika pomiędzy budynkiem głównym i budynkiem Małej Sceny.
DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Budynek oraz jego otoczenie pod względem rozwiązań technicznych i funkcjonalnych jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przewidziano dźwig osobowy umożliwiający dostęp do poszczególnych kondygnacji budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, zastosowano drzwi bezprogowe, kąty nachylania pochyli zewnętrznych i wewnętrznych odpowiadają wymaganiom normowym, na każdej kondygnacji umieszczono toaletę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych.
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Teraz
Uroczyste otwarcie Teatru po przebudowie. Premiera spektaklu „Liściki na wiatr”.
Pokaz przedpremierowy i zwiedzanie Teatru 11 października 2014. Nasi pierwsi Widzowie.
Konferencja medialna. Tu przed otwarciem budynku.
Nasze nowe wnętrza. Tak teraz wygląda Opolski Teatr Lalki i Aktora.
A tak na tę chwilę wygląda przestrzeń nad Sceną na Piętrze.
Schody.
Ostatecznie zyskały inny wygląd. Jeszcze nie ukończone, ale już robią wrażenie.
Aktualizacja z dnia 21 sierpnia 2014.
Z zewnątrz jest już zupełnie inaczej..
Prace nad przebudową trwają. I są coraz bardziej widoczne. Na szczęście, póki co, zima jest dla nas łaskawa i nie powoduje opóźnienia
A oto początek tych słynnych, zakręconych schodów z wnętrza budynku:
efekt będzie taki:
18.03.2013… historyczny moment dla OTLiA. Właśnie wyburzono pierwszą ścianę głównego budynku.
Szanowni Państwo,
od 4 marca nasz Teatr dysponuje tylko małą sceną.
Rozpoczęła się rozbudowa.
Niedawno informowaliśmy naszych Widzów o wizycie w OTLiA Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przybył do Opola, aby podpisać umowę na dofinansowanie zadania „Przebudowa wnętrz i elewacji frontowej budynku głównego Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu oraz powiększenie holu przy małej scenie”.
3 grudnia 2012 to ważny dzień dla Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
Tego dnia gościliśmy Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Minister przybył do Opola, aby podpisać list intencyjny i umowę na dofinansowanie przebudowy naszego Teatru.
Ministerstwo Kultury dofinansuje projekt przebudowy OTLiA kwotą 10.268.241,28 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja będzie realizowana w ramach działania 11.2 „Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym” XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.
Przebudowa Teatru rozpocznie się w marcu 2013 roku.