Balladyna fot. Anna Molokanova (5)

autor Juliusz Słowacki

reżyseria Konrad Dworakowski

scenografia Marika Wojciechowska

muzyka Piotr Klimek

asystent kompozytora Maciej Cempura


OBSADA:

Karolina Gorzkowska

Aleksandra Mikołajczyk

Anna Wieczorek

Agnieszka Zyskowska-Biskup

Zygmunt Babiak

Łukasz Bugowski

Jakub Kowalczyk

Jakub Mieszała

Andrzej Mikosza

Tomasz Szczygielski

Andrzej Szymański


premiera 26 czerwca 2021

32 zł Ulgowy / 35 zł Normalny / 30 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 14 lat
czas trwania: 2 godz. 30 min (z przerwą)

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, sięgamy po tekst romantyczny – znakomity przykład literatury klasycznej. Osadzając dramat Słowackiego w świecie balansującym pomiędzy światem magicznym i współczesnym, chcemy ten aktualny i poruszający temat opowiedzieć, poszukując w nim sposobności do dialogu. Chcemy, by spektakl ten stał się dla młodzieży alternatywą dla powszechnych źródeł poznawania świata.

 

Realizacja spektaklu „Balladyna” adresowanego do młodzieży, ma być odpowiedzią na pogłębiające się potrzeby młodego odbiorcy, związane z problematyką dotyczącą kształtującej się emocjonalności i postawy wobec świata. Chcemy włączyć młodych odbiorców w dyskusję na temat wątków i zagadnień podjętych w dramacie: dobro/zło, prawda/kłamstwo, piękno/brzydota. Chcemy, aby nasza realizacja – będąca klasyką literatury, była realizacją bogatą w różnorodne środki wyrazu oraz poruszającą aktualne tematy. Dzięki jej odczytaniu w nowatorski sposób, wierzymy że uda nam się nawiązać dialog z młodzieżą, tak dziś bombardowaną popkulturą, nadmiarem bodźców i informacji ze świata zewnętrznego. Dzięki temu uda nam się trafić do widzów, dla których teatr nie jest miejscem poważnej i szczerej rozmowy o kondycji współczesnego człowieka, czy o zagrożeniach płynących z dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

 


Spektakl został laureatem ogólnopolskiego, VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Przedstawienie znalazło się w gronie 6. spektakli, spośród 35. propozycji zrealizowanych w teatrach całej Polsce. Wszystkie zwycięskie spektakle, zostały zaprezentowane podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa, odbywających się w 2022 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

 

Podczas 46. OKT, „Balladyna” zdobyła Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, Zespołową Nagrodę Aktorską, a także Nagrodę Publiczności, którą widzowie przyznali podczas głosowania w social mediach.
 
 
210022503_596409118415971_1339980795940585885_n


ball

realizacja trailera: Marcin Pawełczak
zdjęcia: Marcin Pawełczak, Michał Schwierc
dźwięk: Radosław Wocial

 
 
Balladyna_afisz
projekt graficzny, fotografia: Grzegorz Gajos
 
 
Balladyna WWW
projekt plakatu: Paulina Szułkowska, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

 

 


fot. Grzegorz Gajos