Dziób w dziób _ fot. Piotr Frąckiewicz (9)

autor Malina Prześluga

reżyseria i inscenizacja Zbigniew Lisowski

scenografia, kostiumy Dariusz Panas

muzyka Mateusz Jagielski


OBSADA:

Gołąb Zbigniew Mariusz Wójtowicz

Gołąb Heniek Krzysztof Grzęda

Gołąb Stefan Andrzej Korkuz

Gołębica Mariola Dominika Miękus

Wróbel Przemek Krzysztof Parda

Kotka Dolores Edyta Łukaszewicz-Lisowska

Gołąb Janusz Jacek Pysiak


premiera 23 czerwca 2013

18 zł Ulgowy / 21 zł Normalny
wiek odbiorców: od 8 lat
czas trwania: 1 godz. 15 min.

7 maja 2015, czwartek, godz. 9.00 i 11.00
duża scena Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

 
 

„Dziób w dziób” to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk. Dochodzi do typowo dramatycznego, ale jednocześnie tak bardzo współczesnego konfliktu, pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Sztuka Maliny Prześlugi prezentuje wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazuje na wartości, jakie niesie ze sobą Inność i zagrożenia płynące z postaw wrogich i agresywnych.

 

Spektakl jest rozgrywany zarówno w żywym planie aktorskim, jak i w planie lalkowym. Na scenie pojawiają się bardzo ciekawe lalki zaprojektowane przez Dariusza Panasa. W widowiskowy sposób oddane zostały proporcje – aktorzy grający ptaki okazują się naprawdę mali w obliczu gigantycznej lalki kocicy. Strona wizualna spektaklu nawiązuje do świetnych tradycji polskiej plastyki teatralnej – unosząca się nad sceną instalacja plastyczna odnosi się przede wszystkim do twórczości Józefa Szajny z okresu konstruktywizmu. Na scenę został także wprowadzony asamblaż – trójwymiarowa odmiana kolażu bardzo lubiana przez Tadeusza Kantora, w której malarstwo łączy się z rzeźbą. Nie bez znaczenia jest również grana na żywo muzyka autorstwa Mateusza Jagielskiego.
„Dziób w dziób” to świetny, współczesny dramat dla dzieci pisany ich językiem i mówiący o ich problemach: o modzie, o bandzie podwórkowej, o odrzuceniu i akceptacji, o sztuce bycia liderem i rywalizacji. Malina Prześluga z przymrużeniem oka pokazuje to, co w nas wzniosłe i to, co małe.

 

 

fot. Piotr Frąckiewicz