Gęś smierć i tulipan fot.  Krzysztof Bieliński (9)

autor Wolf Erlbruch

tytuł oryginału „Ente, Tod und Tulpe”

tłumaczenie z niemieckiego Łukasz Żebrowski

reżyseria i scenografia Marcin Jarnuszkiewicz

muzyka Mateusz Dębski

asystenci reżysera Marta Mielcarek, Marcin Marcinowicz


OBSADA:

Gęś Elżbieta Bielińska

Śmierć Małgorzata Suzuki

Towarzysz Podróży Robert Płuszka


premiera 12 października 2013

12 zł Ulgowy / 15 zł Normalny
wiek odbiorców: od 10 lat
czas trwania: 35 min

8 maja 2015, piątek, godz. 9.00 i 11.00
mała scena Opolskiego Teatru Lalki i Aktora


 
 

Niezwykle mądry i głęboki spektakl przybiera formę delikatnej i przemyślanej rozmowy dotykającej problemu przemijania, przyjaźni i wielkich pytań, które stawiamy sobie wobec tego, co przerasta nasz umysł i możliwości poznawcze. Warto zaprosić dziecko, ale i każdego dorosłego, do dialogu na temat, który współczesny świat tak bardzo zwulgaryzował, a z którym każdy z nas – bez względu na wiek – będzie musiał się kiedyś zmierzyć.

 

Pewnego dnia Gęś spotyka Śmierć. Nie… Pewnego dnia Gęś zauważa Śmierć, która przecież towarzyszyła jej od zawsze, od dnia narodzin. Jak teraz zmieni się jej świat? Czy życie ze Śmiercią u boku aż tak bardzo będzie różniło się od dotychczasowego? Reżyser – Marcin Jarnuszkiewicz, zainspirowany książką niemieckiego autora Wolfa Erlbrucha „Gęś, śmierć i tulipan”, przedstawia w niezwykle poetycki sposób tę prostą, ale jakże głęboką historię spotkania Gęsi i Śmierci.

Ascetyczna forma plastyczna zaczerpnięta została wprost z książki – jest scenicznym odzwierciedleniem ilustracji Erlbrucha, co potęguje wrażenie jakby spektakl był otwartą księgą. Muzyka i obrazy stają się ważniejsze niż słowa, które padają rzadko: najważniejsze wydarza się pomiędzy i ponad nimi. Ten spektakl jest bowiem przede wszystkim zaproszeniem do wzruszeń i przemyśleń.

 

 

fot. Krzysztof Bieliński