_DSC8700

autorka Elżbieta Chowaniec

reżyseria i scenografia Marek Zákostelecký

muzyka Martin Husovský

ruch sceniczny z użyciem PJM Madi Rostkowska

asystent reżysera Filip Jaśkiewicz

projekcje Marcin Pawełczak


OBSADA:

Karolina Gorzkowska

Dorota Nowak

Mariola Ordak-Świątkiewicz

Jan Chraboł

Tomasz Szczygielski

Andrzej Szymański


prapremiera 22 października 2022

27 zł Ulgowy / 30 zł Normalny / 25 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 7 lat
czas trwania: 1 godz.

„Ja goryl, Ty człowiek”, to spektakl inspirowany życiem Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która potrafiła posługiwać się językiem migowym i porozumiewać z człowiekiem. Przez większość życia, Koko mieszkała w Woodside w Kalifornii, w siedzibie organizacji The Gorilla Foundation. Jej opiekunka od dziecka uczyła ją języka migowego, w wyniku czego, dorosła gorylica rozumiała ponad 1000 znaków amerykańskiego języka migowego i ponad 2000 słów w języku angielskim. Mimo, że teatralna opowieść nie jest dokumentalnym odzwierciedleniem życie zwierzęcia, elementy historii mają źródło w prawdziwych wydarzeniach.


Wszystko zaczyna się od wyjątkowego eksperymentu, w którym młoda specjalistka od języka migowego – Jenny – podejmuje pracę z opuszczoną przez matkę małą gorylicą. Główne zadanie eksperymentu to nauczyć zwierzę jak największej ilości znaków i sprawdzić, czy będzie zdolne do rozmowy z człowiekiem. Eksperyment nie toczy się jednak zgodnie z planem. Gorylica wprawdzie uczy się migać, ale wolniej niż przypuszczano. Staje się natomiast sławna. Sława przynosi nowe przyjaźnie, nowe marzenia i nowe możliwości komunikacji. Czy w obliczu wszystkich życiowych wyzwań zwierzęcia z ludźmi, powie swojej nauczycielce coś w języku, którego się uczy? Trzeba sprawdzić na własne (ludzkie) oczy.

 

Historia, którą napisało życie, sprawiła że Koko zadziwiła świat. Koko potrafiła wyrażać swoje potrzeby, uczucia i emocje, co sprawiło, że wielu naukowców zaczęło inaczej patrzeć na zwierzęta, a mnóstwo ludzi nauczyło się doceniać mądrość natury. Historia, którą napisaliśmy językiem teatru, przybliża nam tę wyjątkową postać, a także inne historie zwierząt i ich współistnienie z człowiekiem, podkreślające nietypowe, czasem niewiarygodne wręcz relacje. Naszą opowieść przedstawimy Wam w towarzystwie niezwykłych lalek goryli, odwzorowanych w sposób rzeczywisty, które sprawią, że zapomnicie, że rzecz dzieje się na teatralnej scenie!

 


Goryl konkurs
 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.


 
 
goryl
realizacja trailera: Marcin Pawełczak
dźwięk: Radosław Wocial
 
 
Ja goryl
projekt graficzny, fot. Grzegorz Gajos
 
 

fot. Grzegorz Gajos
 
 
Beznazwy-1
 
 

Goryle nizinne są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem w najbliższej przyszłości! Na świecie istnieje mnóstwo organizacji i fundacji, które podejmują próby pomocy temu gatunkowi. To tylko niektóre z nich, które można wesprzeć datkiem lub np. adoptować goryla:

 

✅ https://virunga.org/
✅ https://igcp.org/
✅ https://www.wcs.org/our-work/species/gorillas
✅ https://www.apeactionafrica.org/
✅ https://pasa.org/donate-to-ape-action-africa/