_DSC4793

autor Ulrich Hub

tłumaczenie z niemieckiego Lila Mrowińska-Lissewska

reżyseria i scenografia Marián Pecko

muzyka Robert Mankovecký

asystentka reżysera Dorota Bator (PWST Wrocław)


OBSADA:

Pierwszy Pingwin Andrzej Mikosza

Drugi Pingwin Mariola Ordak-Świątkiewicz

Trzeci Pingwin Barbara Lach

Gołąb Tomasz Szczygielski

Stary Człowiek Jan Chraboł


premiera 12 września 2015

17 zł Ulgowy / 19 zł Normalny / 16 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 6 lat
czas trwania: 1 godz. 15 min

„Na Arce o ósmej” niemieckiego autora Ulricha Huba, to jeden z najpopularniejszych dramatów współczesnych dla dzieci, który zdobył ogromne uznanie zarówno w Polsce, jak i w kraju rodzinnym autora i był wielokrotnie wystawiany na scenach teatrów całej Europy. Opowieść o trójce przyjaciół – Pingwinów, które nie respektują nakazu płynięcia Arką parami, poza ogromnymi pokładami humoru, ma w sobie wielką mądrość i podejmuje z najmłodszymi rozmowę na głębokie, egzystencjalne tematy, nie wyłączając pytań o wiarę, religijność i sens istnienia.

 

W swojej inscenizacji słowacki reżyser – Marián Pecko – wydobywa z tekstu jego wielowarstwowość, umiejętnie tworzy przedstawienie, które prowadzi dwupoziomową rozmowę – zarówno z widzem dziecięcym, jak i z dorosłym. Jego interpretacja niemieckiego dramatu sięga do głębi i sensów clownady, aby podjąć z dziećmi również rozmowę na temat przemijania. Nie jest to jednak przestawienie smutne, wręcz przeciwnie – pozwala każdemu widzowi znaleźć pozytywne odcienie i ciepłe barwy. W inscenizacji dominuje prostota i umiar, co w świetny sposób pozwala wydobyć głębię tekstu i uczynić aktorów głównymi przewodnikami po tym świecie niebanalnych wartości.

 

To mądry spektakl, który w delikatny sposób przeprowadza nawet najmłodszych widzów przez świat tak bardzo codziennych, ale często niedyskutowanych problemów i stara się odpowiedzieć wspólnie na te najtrudniejsze pytania, o których my dorośli nie zawsze umiemy rozmawiać. Co to znaczy wierzyć? Co to znaczy mieć przyjaciela? Co to znaczy nie poddać się?

 

W czasach zdominowanych przez relatywizm i negację wszelkich wartości, spektakl Pecki pokazuje wyrazisty świat wartości i postaw, ukazując jednocześnie wagę tolerancji i poszanowania dla innych.

 

Copyright Verlag der Autoren, Frankfurt am Main, Niemcy

Wszelkie prawa zastrzeżone

 

fot. Krzysztof Ścisłowicz