PSIAKOŚĆ-2-(5)

autor Marta Guśniowska


reżyseria Mariola Ordak-Świątkiewicz

scenografia, lalki  Jan Polívka

kostiumy postaci i lalek  Ilona Binarsch

muzyka Marcin Mirowski

projekcje i filmy  Wojciech Świątkiewicz

ruch sceniczny Wioleta Fiuk


OBSADA:

Kostka Karolina Gorzkowska

Kukułka Barbara Lach 

Wilczka Aleksandra Mikołajczyk 

Myśliwa, Działkowiczka, Niedźwiedź, Kaczka  Dorota Nowak 

Lis Elżbieta Żłobicka 

Szef Robaków, Działkowicz, Sowa, Kura, Kaczątko  Zygmunt Babiak

Pudel, Kret, Dzik, Robak, Brzydkie Kaczątko, Kogut  Łukasz Bugowski 

Psiakość  Krzysztof Jarota 

Pies Klops  Miłosz Konieczny 

Klaun, Działkowicz, Wiewiórka, Kurczak, Robak, Kaczątko Andrzej Szymański 


PRAPREMIERA 22 września 2013

16 zł Ulgowy / 19 zł Normalny
wiek odbiorców: od 5 lat
czas trwania: 1 godzina 15 minut

Czy pamiętacie przygody wesołego Psiakościa i romantycznej Wilczki? A ich leśnych przyjaciół? Oto dalsze losy tej szalonej i rozśpiewanej psio-wilczej rodziny. Miłość w przebudowie, rodzina w rozbudowie – istny cyrk i jak zwykle kupa śmiechu!!! Nowe historie i zdarzenia rozgrywające się na granicy lasu i miasta mają rozpoznawalny styl i doskonały dowcip pierwowzoru. Przekonajcie się koniecznie sami co zbroiła Kostka, kim jest Plamka, no i Klops oraz czy Pudel wciąż zadziera nosa. 
Marta Guśniowska stworzyła kolejne przygody zwierzęcych bohaterów, nadając im jak zwykle charakterystyczne rysy, tak doskonale znane z jej dramatopisarstwa. Obok wartkiej historii pełnej dynamicznych zwrotów akcji, roi się tu od dowcipów i gier językowych. Nie sposób nie polubić tych postaci – stworzonych z inteligencją i ogromnym wyczuciem sceny. 
Ta kontynuacja uwielbianego zarówno przez dzieci, jak i dorosłych musicalu opowiada o zwierzętach, które dokładnie tak samo jak ludzie – kochają, cierpią, buntują się i poszukują szczęścia. W leśnej rodzinie każdy z nas znajdzie trochę z własnej familii, a poruszane w spektaklu problemy, jak chociażby dziecięca zazdrość o nowego członka rodziny, młodzieńcza miłość czy międzypokoleniowe kłopoty z komunikacją, znane są przecież nie tylko zwierzęcym bohaterom. Ten mądry i rozśpiewany spektakl w lekki sposób opowiada o rzeczach ważnych, a chwilami i trudnych. Wykorzystana przez twórców konwencja lalkowego musicalu sprawia, że przedstawienie intryguje nie tylko treścią, ale również formą. Niezliczona ilość zabawnych lalek, tzw. mupetów, doskonale sprawdza się w komunikacji z dziecięcymi widzami, których zaintryguje z pewnością również nietypowe umiejscowienie widowni i bliskość rozgrywanej akcji.

 

Moja KOSTKA, czyli Psiakość 2

Zapytano mnie o to, jak pisało mi się „Kostkę”… Odpowiedź jest prosta – cudownie! Nie tylko dlatego, że zawsze pisze mi się cudownie, bo pisanie to moje najukochańsze zajęcie na świecie, ale również dlatego, że pisałam ten tekst dla mojej ulubionej opolskiej Publiczności. Współpracuję z Opolskim Teatrem już od kilku dobrych lat i przez ten czas zdążyliśmy się z młodymi Widzami polubić. Jedyne, co doskwierało mi przy pisaniu, to niepewność – czy tekst będzie równie dobry jak część pierwsza? Historia Wilczki i Psiakościa została już przecież opowiedziana, więc co dalej? W przypadku klasycznej bajki po słowach: „i żyli długo i szczęśliwie” zamyka się książeczkę i koniec. Ale czy w życiu tak naprawdę jest? Przecież po każdej zakończonej przygodzie pojawia się następna – jeszcze ciekawsza i jeszcze niezwyklejsza. Bo życie, to cały szereg pięknych przygód – a cóż jest wspanialszą przygodą niż pojawienie się w Rodzinie kogoś nowego? Stąd pomysł na Kostkę, która wyrusza w swą niebezpieczną podróż, by… wydorośleć.
(Marta Guśniowska)

 

„Psiakość 2” to podobnie jak „jedynka” historia o rodzinie i miłości. Tym razem główną bohaterką jest Kostka – córka Psiakościa i Wilczki, której narodziny zamykały pierwszą część musicalu. To zbuntowana jedynaczka, która postanawia wyruszyć w świat. Po drodze spotyka różne zwierzaki i te spotkania są dla niej bardzo pouczające, bo przekonuje się, że rodzina jest naprawdę ważna i nie warto od niej uciekać. Jednak zanim dojdzie do tego wniosku przeżyje wiele przygód. 
Praca nad kontynuacją tytułu, który cieszył się tak ogromnym powodzeniem wśród publiczności, to ogromna odpowiedzialność. Mam jednak nadzieję, że spektakl zainteresuje zarówno „psiakościowych” fanów, jak i nowych widzów. Znajomość wcześniejszych losów bohaterów nie jest konieczna – przygotowaliśmy specjalne filmowe wprowadzenie, które pozwoli szybko zorientować się w początkach opowiadanej przez nas historii. Wierzę, że sprostamy oczekiwaniom naszych Widzów i to, co proponujemy – dużo muzyki, dobrej zabawy i poczucia humoru – spotka się z równie pozytywnym odbiorem.
(Mariola Ordak-Świątkiewicz)