ŚWIATEŁKO-(6)

autor MALINA PRZEŚLUGA

reżyseria MARIÁN PECKO

scenografia EVA FARKAŠOVÁ

muzyka ROBERT MANKOVECKÝ


OBSADA:

Kapciowa  DOROTA NOWAK

Poduszka  AGNIESZKA ZYSKOWSKA-BISKUP

Smutne Łóżko ELŻBIETA ŻŁOBICKA

Budzik JAN CHRABOŁ

Kapeć  TOMASZ SZCZYGIELSKI

Łysy Joe ANDRZEJ SZYMAŃSKI


PREMIERA 10 lutego 2013 

16 zł Ulgowy / 19 zł Normalny
wiek odbiorców: od 6 lat
czas trwania: 1 godzina 10 minut

Pewnego dnia z dziecięcego pokoju znika Dziewczynka. Co dzieje się z jej rzeczami i zabawkami, które zostają same? Z pewnością trochę rozrabiają, kłócą się, ale bardzo szybko zaczynają też tęsknić za osóbką, wokół której kręciło się całe ich życie.
Przedstawienie jest opowieścią o przygodach i emocjach przedmiotów, które muszą zmierzyć się z brakiem najbliższej im osoby. Współdziałanie i zapomnienie o dawnych waśniach pozwala im poradzić sobie z tą nową sytuacją. Postanawiają wyruszyć na poszukiwanie Dziewczynki i choć miejsce, w którym ją znajdują wcale nie jest wesołe, to ich wytrwałość i miłość do dziecka okazuje się bezcenna. To historia o przywiązaniu, przyjaźni i chęci dzielenia się szczęściem.
Malina Prześluga, autorka doskonale rozumiejąca świat dzieci, z charakterystyczną dla siebie lekkością wykreowała wyrazistych i niebanalnych bohaterów, ożywianych z mocą dziecięcej wyobraźni. Jej zdolność dostrzegania duszy nawet w najzywklejszych rzeczach, słowacki reżyser wykorzystał do stworzenia pełnej nadziei i humoru opowieści utrzymanej w duchu klownady.

 

„Światełko” to delikatna, krucha opowieść, baśń, która pozwala na poważną rozmowę z dziećmi o trudnych sprawach. Autorka, Malina Prześluga, jest świadoma odpowiedzialności, którą mamy my – dorośli, kiedy codziennie odpowiadamy na pytania naszych dzieci. Pytania naiwne, banalne, ważne i bardzo ważne.
Dziecko, jak każda rozsądna istota, ma prawo do zadawania pytań i do poznania prawdy.
To od nas – dorosłych – naszej siły, odwagi i mądrości zależy, czy i w jaki sposób włączymy nasze dzieci do odkrywania tajemnic naszego wspólnego świata.
Sztuka jest w naszym życiu nie do zastąpienia. Jedną z jej szlachetnych cech jest – w moim głębokim przekonaniu – pomaganie ludziom w pozbyciu się strachu. „Światełko” jest właśnie opowieścią na ten temat. Mocno stoi po stronie dzieci pomagając im w odpowiedzi na ważne pytania na temat życia i śmierci. Ale głównie rozmawia z dziećmi o nadziei.
To opowieść o światełku, które świeci w każdym z nas. O światełku oświetlającym nasze drogi. O światełku, które świeci, kiedy nas już nie ma. O światełku, które jest naszą wielką nadzieją. I nieważne, w jaki sposób każdy z nas będzie to światło nazywać.
Jestem wdzięczny Teatrowi Lalki i Aktora w Opolu, że zaproponowano mi realizację tekstu utalentowanej pisarki Maliny Prześlugi. Wraz z aktorkami i aktorami pokusimy się o mądry teatr, który będzie za pomocą delikatnego humoru rozmawiać z małymi widzami o poważnych sprawach. Cieszę się na to teatralne spotkanie.
(Marián Pecko – reżyser spektaklu)

 

Nie lubię słyszeć w kółko tego samego pytania – skąd u pani pomysł, żeby pisać o takich postaciach? Ale jakich? Przecież nawet ja, w latach osiemdziesiątych poza czerwonymi kapturkami oglądałam dwie srebrne, znające się na matematyce parówki – Sigmę i Pi, słuchałam bluzgów brudasa ze śmietnika na Ulicy Sezamkowej i ze stoickim spokojem przyjęłam, że gadający kot, który spełnia życzenia, jest tak naprawdę zreinkarnowanym faraonem ze starożytnego Egiptu. Nie jest istotne – kto mówi do dziecka, ale – co mówi (…). Młody widz rozumie, gdy rodzice się rozwodzą, gdy umiera kot, rozumie, gdy w podejrzanym programie ktoś strzela i kogoś boli. Dlaczego nie ubrać tego w przystępną, współczesną i łagodną formę i nie opowiedzieć mu o świecie bez zasłaniania się zamkową wieżą i wróżką strzelającą tęczą? Pisanie tradycyjne i wystawianie tradycyjnej dramaturgii jest w mojej opinii łatwiejsze i zachowawcze.
(Malina Prześluga, Młoda, polska, naiwna, „Teatr Lalek” nr 4/110/2012, s. 44.)

Dramat Maliny Prześlugi pt. „Pręcik” – wystawiany w naszym teatrze jako „Światełko”, otrzymał nagrodę w najważniejszym konkursie dramaturgicznym dedykowanym autorom piszącym dla młodych odbiorców – XXII Konkursie na Sztukę Współczesną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i opublikowany został w 32. zeszycie „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

 

PREZENTACJA SPEKTAKLU NA FESTIWALACH:

  • I Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu, czerwiec 2013
  • XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 w Warszawie, październik 2013
  • XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, maj 2014

 

NAGRODY:

  • XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 – Dyplom dla Tomasza Szczygielskiego za rolę Prawego Kapcia