_DSC8577

na podstawie utworów „Akt bez słów I”, „Katastrofa” i „Fragment dramatyczny I” Samuela Becketta

tłumaczenie Antoni Libera

reżyseria i scenografia Aleksander Maksymiak

muzyka Zbigniew Karnecki


OBSADA:

Andrzej Mikosza

Andrzej Szymański


premiera 5 listopada 2022

27 zł Ulgowy / 30 zł Normalny / 25 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 15 lat
czas trwania: 1 godz.

Trzy miniatury dramatyczne Samuela Becketta, tworzą sekwencję metafor, skłaniających do rozmyślań nad kondycją człowieka. Jak człowiek rzucony w istnienie, tak i lalka rzucona jest na deski sceny. Materia plastyczna teatru lalek i jej ujawniony animator-manipulator, tworzą w spektaklu spójną estetykę, podkreślającą charakterystyczny dla Becketta skrajny pesymizm.

 

Relacje, wytworzone pomiędzy człowiekiem a lalką, zawierają w sobie refleksję na temat zinstytucjonalizowanej manipulacji, której jednostka nie jest w stanie się przeciwstawić i tęsknoty za bliskością kogoś, która może uwalniać od poczucia pustki i odrzucenia.

 

Szkice zazwyczaj bywają wstępem do tworzenia pełnej kompozycji obrazu. Wybrane miniaturowe utwory Samuela Becketta, zestawione obok siebie w pewnym porządku dramatycznym oraz zastosowana inna niż dotychczas dla utworów Becketta estetyka teatralna, stwarza pretekst do ujęcia tytułu spektaklu w ten właśnie sposób.

 


Premiera spektaklu „Szkice z Becketta” jest uhonorowaniem aktorów: Andrzeja Mikoszy i Andrzeja Szymańskiego, którzy obchodzą jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Od czterech dekad, oddają serce sztuce teatralnej, dzieląc się z publicznością swoją artystyczną wrażliwością i talentem. Przez lata wielokrotnie nagradzani przez środowisko lalkarskie i oklaskiwani przez publiczność, stworzyli dziesiątki pasjonujących i niezapomnianych kreacji aktorskich. Od lat intrygują, wzruszają, bawią i edukują, a odbiorcami ich artystycznych działań są widzowie w każdym wieku. Ten jubileusz i ta premiera, są uznaniem twórczej pracy, którą ci wspaniali artyści, dzielą się z innymi.


beckettrealizacja trailera: Marcin Pawełczak

dźwięk: Radosław Wocial

 

fot. Grzegorz Gajos

 

313334682_565710768693916_1712506094586858276_n

projekt afisza, fotografia: Grzegorz Gajos