
Spektakle dla młodzieży i dorosłych

ZORRO
Czy miłośnicy spektaklu „Trzej Muszkieterowie” są w stanie wyobrazić sobie coś lepszego, niż jego… „drugi odcinek”? Tak właśnie komedię „Zorro” określa sam Paweł Aigner. Reżyser napisał również scenariusz, w związku z czym pełen jest niespodzianek nawet dla znawców powieści i filmowych realizacji. To zupełnie nowa – i dość przewrotna! – interpretacja historii o znanym bohaterze.

DZIENNIK ANNE FRANK
Dziennik nastoletniej Anne Frank, do dziś najbardziej znana na świecie holenderska książka, stanowi niezwykle ważne świadectwo Holocaustu. Dzięki spojrzeniu na świat oczami dziewczyny, można dostrzec zarówno piękno i głębię relacji między ludźmi, uśmiechnąć się w odpowiedzi na jej młodzieńczą prostoduszność, jak i za jej pośrednictwem doświadczyć takich działań, które nigdy nie powinny mieć miejsca. A do których – jak się okazuje, mimo lekcji jaką ludzkości dała historia – wciąż zdolny jest człowiek.

ZRANIONY JELEŃ
Federico García Lorca to jeden z najbardziej znanych hiszpańskich poetów XX wieku – jego poezja jest nieustającą inspiracją dla artystów różnych dziedzin sztuki. Tym razem inspiracji tej uległ odwiedzający Polskę znakomity kataloński reżyser, scenograf, aktor i lalkarz, Joan Baixas.

TANCERKA
„Tancerka” to przedstawienie szczególne. Impulsem, oraz inspiracją do powstania spektaklu stało się opowiadanie znakomitej, współczesnej polskiej pisarki, Olgi Tokarczuk; jego dramaturgiczna wersja, adaptacja to z kolei dzieło Artura Pałygi. Nad tekstem „Tancerki” i jego przeniesieniem na scenę w OTLiA pochyliły się aktorki naszego teatru – Mariola Ordak-Świątkiewicz, która zajęła się jego reżyserią oraz Barbara Lach – odtwórczyni głównej roli.

SZELMOSTWA SKAPENA
Znany i ceniony reżyser, twórca uwielbianej przez Opolan, widzów naszego teatru, brawurowej inscenizacji „Trzech Muszkieterów” – Paweł Aigner będzie nas znowu zachwycał! Tym razem reżyser wybrał do realizacji najwspanialszą z komedii charakterów – dzieło wielkiego Moliera (1622- 1673), „Szelmostwa Skapena”. To jedna z bardziej cenionych – przez znawców klasycznego, francuskiego teatru – jego sztuk.

MISTERIUM DROGI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA
Misterium drogi Świętego Wojciecha (Prapremiera 8.09.1996) – według reżyserii i scenariusza Petra Nosálka, w scenografii Tomaša Volkmera, z muzyką Pavela Helebrandta to spektakl niezwykły, to spektakl wyjątkowy; brawurowo grany przez aktorów opolskich i innych, gościnnie w nim występujących.

ŚMIERĆ PRZYJEŻDŻA W ŚRODĘ
Koprodukcja Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego.

TRZEJ MUSZKIETEROWIE
Szybkie zwroty akcji, intryga, pojedynki, humor – klasyka literatury wiecznie żywa. Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to powieść, która może połączyć pokolenia – zwłaszcza, gdy powieściowe wątki misternie splecie w teatralną całość jedna z najlepszych współczesnych dramatopisarek dla dzieci – Marta Guśniowska.

MÓJ DUCH PRZYJAZNY
„Myślałam, że to mój Duch Przyjazny… Duchu Mój, Przyjacielu… dlaczego Ciebie tylko śnię… czy ja śnię?
Już dawno zostałam sama, zupełnie sama. Gdzieś odeszli najbliżsi… sama… matka… tak, matka…
Mój Duch Przyjazny zapodział się gdzieś. I On mnie opuścił. Krzyczałam i płakałam, śmiałam się i… Duchu Mój Przyjazny, kiedy wrócisz do mnie? Kiedy to miejsce puste się wypełni? Kiedy znowu zacznę śnić by ujrzeć Ciebie?…”