_DSC8577

SZKICE Z BECKETTA

Trzy miniatury dramatyczne Samuela Becketta, tworzą sekwencję metafor, skłaniających do rozmyślań nad kondycją człowieka. Jak człowiek rzucony w istnienie, tak i lalka rzucona jest na deski sceny. Materia plastyczna teatru lalek i jej ujawniony animator-manipulator, tworzą w spektaklu spójną estetykę, podkreślającą charakterystyczny dla Becketta skrajny pesymizm.

WIĘCEJ

_DSC0087

NIEKTÓRE BALLADY I JAKIEŚ ROMANSE ADAMA MICKIEWICZA

„Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza” – premiera otwierająca sezon 2022/23, to spektakl w reżyserii Bogusława Kierca – reżysera, aktora, poety i pedagoga. Wybór teksu nie jest przypadkowy, bowiem w 2022 roku, obchodzimy 200. rocznicę wydania słynnego zbioru ballad Mickiewicza. Lecz choć to klasyka literatury, przedstawienie będzie opowiedziane językiem współczesnego teatru lalek i bogate w różnorodne środki wyrazu. To właśnie teatr lalek – jego materia i specyfika, będą głównym narzędziem ekspresji oraz formą, która pozwoli na nowe odczytanie romantycznych tekstów. Poprzez klasyczną, poetycką opowieść, dotykać będziemy współczesnej problematyki, bliskiej głównie młodzieży.

WIĘCEJ

J

MIŁOŚĆ-CZYSTA U KĄPIELI MORSKICH

Spektakl jest rozwinięciem cyklu „Od-czytywanie Norwida. Dramaty”, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i był prezentowany w formie czytania scenicznego w sierpniu 2021.

WIĘCEJ

Uciec od rozpaczy fot. Grzegorz Gajos (1)

UCIEC OD ROZPACZY. ŻYCIE ROMANTYCZNE ZAMKNIĘTE W MONODRAMIE

Monodram „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie” to spektakl oparty na literaturze romantycznej, stworzony przez artystów młodego pokolenia. Jest to próba prześledzenia najciekawszych i najistotniejszych znaczeniowo dla późniejszej kultury motywów występujących w epoce, która na zawsze zapisała się w tożsamości narodowej Polaków. Jednocześnie twórcy stawiają sobie za cel przede wszystkim udowodnienie tezy, iż pomimo bardzo wyraźnych kontekstów historyczno-politycznych można tę literaturę czytać dziś uniwersalnie, poszukując tam nie tylko coraz to nowych nawiązań do sytuacji narodu polskiego w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim człowieka.

WIĘCEJ

Balladyna fot. Anna Molokanova (5)

BALLADYNA

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, sięgamy po tekst romantyczny – znakomity przykład literatury klasycznej. Osadzając dramat Słowackiego w świecie balansującym pomiędzy światem magicznym i współczesnym, chcemy ten aktualny i poruszający temat opowiedzieć, poszukując w nim sposobności do dialogu. Chcemy, by spektakl ten stał się dla młodzieży alternatywą dla powszechnych źródeł poznawania świata.

WIĘCEJ

_DSC9775

O MNIEJSZYCH BRACISZKACH ŚW. FRANCISZKA

„O mniejszych braciszkach Św. Franciszka”, to obsypana nagrodami, urocza, bajkowa i pełna humoru opowieść o przygodach Franciszka z Asyżu. Nie bez powodu Św. Franciszek uznany został za patrona zwierząt i ekologii – Franciszek kochał cały świat, a zwłaszcza wszystkich jego „mniejszych” mieszkańców.

WIĘCEJ

_DSC9631

PSIAKOŚĆ. MUSICAL O ZWIERZĘCEJ MIŁOŚCI

Wyobraźcie sobie domowego psa, porzuconego w lesie przez bezdusznego człowieka… U większości z nas obudzi się złość! W naszym bohaterze obudzi się lęk… Ale na szczęście nie na długo, gdyż spotkana w lesie dzika Wilczka, wywoła… może nie wilka z lasu, ale lawinę wielu zdarzeń, dzięki którym nasz bohater odnajdzie prawdziwe szczęście!

WIĘCEJ

małe (1)

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora po raz kolejny sięgamy do kultowego tekstu, znanego niemal na całym świecie. Powieść Lewisa Carrolla, wydana po raz pierwszy w roku 1865, doczekała się tłumaczenia na 125 języków i setek tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

WIĘCEJ

Zorro fot. Grzegorz Gajos (1)

ZORRO

Czy miłośnicy spektaklu „Trzej Muszkieterowie” są w stanie wyobrazić sobie coś lepszego, niż jego… „drugi odcinek”? Tak właśnie komedię „Zorro” określa sam Paweł Aigner. Reżyser napisał również scenariusz, w związku z czym pełen jest niespodzianek nawet dla znawców powieści i filmowych realizacji. To zupełnie nowa – i dość przewrotna! – interpretacja historii o znanym bohaterze.

WIĘCEJ

Dziennik Anne Frank (30)

DZIENNIK ANNE FRANK

Dziennik nastoletniej Anne Frank, do dziś najbardziej znana na świecie holenderska książka, stanowi niezwykle ważne świadectwo Holocaustu. Dzięki spojrzeniu na świat oczami dziewczyny, można dostrzec zarówno piękno i głębię relacji między ludźmi, uśmiechnąć się w odpowiedzi na jej młodzieńczą prostoduszność, jak i za jej pośrednictwem doświadczyć takich działań, które nigdy nie powinny mieć miejsca. A do których – jak się okazuje, mimo lekcji jaką ludzkości dała historia – wciąż zdolny jest człowiek.

WIĘCEJ

STARSZE WPISY