Jaki ten świat jest wielki Wrocławski Teatr Lalek fot. Natalia Kabanow (3)

JAKI TEN ŚWIAT JEST WIELKI!/ WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Przedstawienie oparte na motywach 7 baśni Hansa Christiana Andersena: „Pasterka i kominiarczyk“, „Dziewczynka z zapałkami“, „Dzielny cynowy żołnierz”, „Nowe szaty cesarza“, „Choinka“, „Stara latarnia“ i „Stokrotka“ w nowym przekładzie Bogusławy Sochańskiej. Spektakl jest jednak czymś więcej niż adaptacją – teatralną podróżą po świecie Andersenowskich baśni, pryzmatem, przez który możemy na nowo spojrzeć na twórczość wielkiego Duńczyka. Twórcy potraktowali literacki oryginał jako punkt wyjścia, wraz z aktorami szukając odpowiedzi na pytania: co te historie znaczą dziś i czym są dla każdego z nas.

WIĘCEJ

Ja Bałwan Teatr Animacji fot. Jakub Wittchen (4)

JA, BAŁWAN/ TEATR ANIMACJI W POZNANIU

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży?

WIĘCEJ

Augustus Teatr Lalek Banialuka fot. Agnieszka Morcinek-Kliś (10)

AUGUSTUS/ TEATR LALEK BANIALUKA IM. JERZEGO ZITZMANA W BIELSKU-BIAŁEJ

Przedstawienie jest opowieścią o człowieku płynącym przez życie na fali wszechobecnego uwielbienia. Niedojrzały, egocentryczny Augustus za nic ma uczucia innych, zaspokaja tylko swoje potrzeby. Pogoń za spełnieniem doprowadza go do sytuacji granicznej.

WIĘCEJ

Kopakonan - fot. Kacper Scheffler (3)

KOPAKONAN – OPOWIEŚĆ O KOBIECIE FOCE/ STOW. DAK FABRYKA TWÓRCZOŚCI I PROJEKT MIGAWKI

Nysøn ma siedem lat i mieszka na wyspie Kalsoy. Jest rudy i piegowaty jak jego tata Olof i myśli, że w przyszłości zostanie rybakiem. Dokładnie tak jak jego ojciec. I ojciec jego ojca. I wszyscy mężczyźni w wiosce. Jednak los chłopca odmieni się, gdy ten odkryje, że legendy o kobietach-fokach, które nocą zrzucają skóry, by tańczyć w blasku księżyca, są prawdziwe.

WIĘCEJ

13 bajek z królestwa Lailonii fot. Waldemar Łomża (2)

13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII/ TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU

13 bajek z królestwa Lailonii to sceniczna adaptacja klasyki literatury polskiej dla dzieci i młodzieży pt. „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” autorstwa jednego z największych polskich filozofów – Leszka Kołakowskiego. Zbiór powiastek filozoficznych, w których rozważa się różne problemy i postawy etyczne, to tak naprawdę historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy.

WIĘCEJ

ŻÓŁTONIEBIESKI fot. Paweł Strzelec (6)

ŻÓŁTONIEBIESKI/ OLSZTYŃSKI TEATR LALEK

„Żółtoniebieski” to spektakl dla najmłodszych widzów. Powstał z inspiracji picturebookiem „Mały żółty i mały niebieski”, który cieszy się powodzeniem na świecie już od wielu lat. To pełna uśmiechu opowieść o relacjach, różnicach i przyjaźni, mimo inności. To historia o ciekawości świata, którą w najmłodszych widzach rozbudzają aktorzy za pomocą różnych, prostych środków teatralnych.

WIĘCEJ

Ile żab waży księżyc fot. Natalia Kabanow (9)

ILE ŻAB WAŻY KSIĘŻYC/ WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Życie Króla jest poukładane i pełne obowiązków – wypełniają je audiencje, konferencje i przemówienia. Pewnego dnia ten porządek zostaje zakłócony przez pojawienie się tajemniczego, wyjątkowo dociekliwego Chłopca. Dziecko zasypuje dorosłego gradem pytań, na które nie zna on odpowiedzi – między innymi o to, ile żab waży Księżyc. Wytrącony z równowagi Król postanawia szybko pozbyć się natręta i wrócić do pracy. Nie będzie to jednak takie proste.

WIĘCEJ

BIEL6658

PIASKOWNICA/ BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

To historia o niedojrzałości przebranej za dojrzałość. To historia o nieustannym mijaniu się w relacjach, w związkach. To historia o braku komunikacji nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z samym sobą.
Czy umiemy odkryć własne potrzeby i pragnienia, czy umiemy je rozpoznać, nazwać, zrozumieć? Czy umiemy je pogodzić z potrzebami drugiej osoby?

WIĘCEJ

Wielkie mi Coś Opolski Teatr Lalki i Aktora fot. Grzegorz Gajos (4)

WIELKIE MI COŚ/ OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI

Dziewiętnastego kwietnia, o godzinie dwudziestej trzeciej dwadzieścia, Słoń Pistacjusz połknął Księżyc. Tak zaczyna się nasza historia – opowieść o Słoniu, który niechcący połknął księżyc, o Wilku, który próbuje ów księżyc odzyskać i o Edgarze, Najmniejszym Ziarenku Piasku, przekonanym, że zostało stworzone do rzeczy wielkich.

WIĘCEJ

1

LUDZIE/PSY /// ANALOG COLLECTIVE/ FUNDACJA ANALOG

Ludzie/Psy to spektakl a zarazem eksperyment społeczny. Opowiada o psach z perspektywy człowieka i o ludziach, z perspektywy psa. Jest wynikiem pracy artystów z grupy Analog Collective, którzy wzięli na warsztat życiorysy kilku pokiereszowanych przez życie psiaków i stworzyli na ich kanwie trzy literackie historie. Postawili sobie i każdemu z widzów pytanie – którego z tych trzech psów wybrać, który jest najlepszy.

WIĘCEJ

STARSZE WPISY