FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII

Od grudnia 2013 roku OTLiA jest jedną z 4 instytucji kultury realizujących projekt Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu pn. „Fascynujący świat nauki i technologii”. W ramach programu dzieci z całej Opolszczyzny mają okazję oglądać proponowane przez nas spektakle oraz uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez aktorów naszego Teatru.

WIĘCEJ

LEKCJE TEATRALNE

To oferta działań teatralnych prowadzonych przez aktorów naszego Teatru, przygotowana z myślą o grupach przedszkolnych i szkolnych. Różnorodność tematów, przy jednoczesnym dostosowaniu ich do grup wiekowych (starsze przedszkolaki, szkoły podstawowe – kl. I-III i kl. IV-VI, gimnazja, szkoły średnie) oraz aktorzy teatru w roli prowadzących, dają gwarancję interesującego i profesjonalnie przygotowanego 45-minutowego spotkania. Lekcje odbywają po drugim porannym przedstawieniu.

WIĘCEJ

PEDAGOGIKA TEATRU

PEDAGOGIKA TEATRU to coraz prężniej rozwijający się dział edukacji związanej z teatrem. W Polsce jest to stosunkowo nowa dziedzina, której podstawowym celem jest kształtowanie świadomości i samoświadomości widzów, przybliżenie ich do rozumienia teatru poprzez samodzielne używanie jego języka. Działania z zakresu pedagogiki teatru odwołują się do codziennych i indywidualnych doświadczeń każdego z widzów i budują nową jakość porozumienia na linii scena-widownia. Jednym z założeń pedagogiki teatru jest również reagowanie na zmiany zachodzące na obszarze języka sztuki teatru i przybliżenie tych zmian publiczności.

WIĘCEJ

TEATR. Poczuj to!

TEATR. Poczuj to! 2018 jest kontynuacją pierwszego projektu z zakresu pedagogiki teatru realizowanego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora nieprzerwanie od 2013 roku. Po raz kolejny projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu możemy znowu zapraszać naszych Widzów na cykle warsztatów, spotkań, dyskusji. Program realizowany będzie od maja do listopada 2018.

WIĘCEJ

TEATRALNE SPIĘCIE

Teatralne Spięcie to projekt łączący teatry i szkoły. Nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów organizowanych przez członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru przy wsparciu pracowników teatru. Prowadzący wykorzystują narzędzia teatralne oraz pokazują, jak zastosować je w praktyce. Uczestnicy poznają ideę pedagogiki teatralnej, a przede wszystkim zdobędą narzędzia do budowy warsztatu do spektaklu. Wynikiem pracy będą autorskie scenariusze, które nauczyciele wykorzystają w teatralnej pracy z dziećmi i młodzieżą.

WIĘCEJ

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA

PROJEKT

„Teatralny Plac Zabaw Jana Dorman” powstał z inspiracji i fascynacji autorek twórczością i filozofią wybitnego polskiego reżysera teatralnego. Głównym elementem projektu jest spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat. Projekt został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz instalację artystyczną, której obiektami są elementy scenografii. Towarzyszy mu także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną badania socjologiczne dotyczące edukacji teatralnej, które posłużą rozwijaniu kolejnych projektów edukacyjnych w Polsce.

WIĘCEJ

WARSZTATY TEATRALNE „ZA KURTYNĄ”

Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów teatralnych „Za kurtyną”, które w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora prowadzi nasza aktorka, Dorota Nowak. „Za kurtyną” to cztery dwugodzinne spotkania przeznaczone dla dzieci w wieku 6-9 lat i 10-13 lat. Warsztaty adresowane są nie tylko do tych dzieci, które w teatrze bywają i teatr lubią, ale przede wszystkim do tych, które stoją nieco z boku, tych którym trudność sprawia publiczne zaprezentowanie się i tzw. komunikacja społeczna.

WIĘCEJ

WARSZTATY DO SPEKTAKLI

To darmowe warsztaty problemowe i spotkania dla grup/klas przygotowane do wybranych przedstawień, prowadzone przez pedagog teatru, aktorów oraz artystów i pedagogów współpracujących z Teatrem.

WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA Z NAUCZYCIELAMI

Współdziałanie ze środowiskiem pedagogicznym Opolszczyzny jest jednym z ważniejszych obszarów działalności edukacyjnej Teatru. Zapraszamy do współpracy nauczycieli wszystkich poziomów kształcenia (od żłobków po uczelnie wyższe). Mamy w swojej ofercie warsztaty, szkolenia, dyskusje oraz spotkania organizowane specjalnie z myślą o rozwoju działań na linii teatr-szkoła.

WIĘCEJ