PROJEKT

„Teatralny Plac Zabaw Jana Dorman” powstał z inspiracji i fascynacji autorek twórczością i filozofią wybitnego polskiego reżysera teatralnego. Głównym elementem projektu jest spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat. Projekt został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz instalację artystyczną, której obiektami są elementy scenografii. Towarzyszy mu także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną badania socjologiczne dotyczące edukacji teatralnej, które posłużą rozwijaniu kolejnych projektów edukacyjnych w Polsce.

 

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA

 

na zaproszenie Opolskiego Teatr Lalki i Aktora

24 listopada 2012 Sala MDK, ul. Targowa 12 pokazy: godz. 10.00, 12.00 warsztaty: godz. 14.00-17.00 objazd po wojewÓdztwie opolskim 25-29 listopada 2012 osoba odpowiedzialna za projekt w OTLiA: Alicja Morawska-Rubczak – pedagog teatru (alicja.rubczak@gmail.com)

 

„Teatr powinien byĆ instrumentem, ktÓry rozwija dzieciĘcĄ wyobraźniĘ” – pisał Jan Dorman. TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA powstał z inspiracji i fascynacji autorek twÓrczoŚciĄ i filozofiĄ wybitnego polskiegoreżysera teatralnego. Spektakl oparty jest na fragmentach scenariuszy „Kaczka i Hamlet”, „Konik” oraz „KtÓra godzina”, ale przede wszystkim rozwinĄł siĘ z zabaw, improwizacji, wspomnień i skojarzeń twÓrcÓw.

 

PrzewodniĄ osiĄ przedstawienia jest dzieciĘca rywalizacja oraz „dorosła” wojna. Spektakl bĘdzie prezentowany w teatrach i szkołach podstawowych w całej Polsce. TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorÓw kultury oraz instalacjĘ artystycznĄ, ktÓrej obiektami sĄ elementy scenografii. Towarzyszy mu także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych przeprowadzone zostanĄ badania socjologiczne dotyczĄce edukacji teatralnej, ktÓre posłużĄ rozwijaniu kolejnych projektÓw edukacyjnych w Polsce.

 

SPEKTAKL

 

Trójka aktorów zaprasza młodych widzów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem…

 

Spektakl został inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Istotą tego przedsatwienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

 

reżyseria: Justyna Sobczyk

dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna

scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska

projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek

wykonanie lalki: Rafał Budnik

opracowanie muzyczne: Ania Broda

 

aktorzy:

Monika Babula/Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara

Songin/Wojciech Stachura

produkcja: Agnieszka Szymańska

tour manager: Justyna Czarnota

spektakl dla dzieci w wieku 6–9 lat

premiera: 13 października 2012

 

INSTALACJA ARTYSTYCZNA

 

Elementy scenografii mogą być równocześnie obiektami instalacji artystycznej, po której przewodniczką będzie Iwona Dowsilas, córka Jana Dormana. Jej wspomnienia złożą się na elementarz wiedzy o genialnym pedagogu i reżyserze. Materiał zostanie udostępniony zwiedzającym w formie mp3. 
koncepcja: Justyna Lipko-Konieczna

 

WARSZTATY

 

W ramach projektu odbywać się będą również warsztaty dla nauczycieli, animatorów, instruktorów teatralnych, podczas których prowadzący przybliżą koncepcję pedagogiczno- teatralną Jana Dormana. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi.  Projekt prezentowany będzie w teatrach i szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2012/2013 planowanych jest kilkanaście objazdów w całej Polsce.

koncepcja i prowadzenie: Justyna Czarnota, Justyna Sobczyk

więcej informacji: http://www.dorman.e-teatr.pl/