WERDYKT JURY XXIX OFTL

PROTOKÓŁ Z KOŃCOWEGO POSIEDZENIA JURY XXIX OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRÓW LALEK z dnia 10.05.2019 r.

Jury XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w składzie:

Łukasz Drewniak

Eva Farkašová

Marek Fiedor (przewodniczący)

Marcin Mirowski

Bożena Sawicka

Po obejrzeniu w dniach od 4 do 10 maja 2019 roku trzynastu przedstawień konkursowych:

  1. KSIĄŻĘ I PRAWDA

Jean-Claude’a Carrière’a w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki
i Aktora im. Alojzego Smolki;

 

  1. DON KICHOT

Miguel de Cervantesa w wykonaniu Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia;

  1. MIŁOŚ, CZYLI NIE BÓJ SIĘ ŁOSIU

Marii Wojtyszko w wykonaniu Teatru Lalek Guliwer w Warszawie;

  1. KASIEŃKA

na podstawie książki Sarah Crossan „The Weight of Water”
w adaptacji Anny Wieczur-Bluszcz, w wykonaniu Teatru Miniatura
w Gdańsku;

  1. ODD I LUNA

na podstawie książek Lisy Aisato ODD ER ET EGG i EN FISK TIL LUNA w adaptacji Przemysława Jaszczaka w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek;

  1. KRÓL MACIUŚ PIERWSZY

na motywach powieści Janusza Korczaka w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej;

  1. DZIEŃ OSIEMDZIESIĄTY PIĄTY

inspirowany opowiadaniem Ernesta Hemingwaya „Stary człowiek
i morze” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu;

  1. KRAWIEC NITECZKA

Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu Teatru Lalka w Warszawie;

  1. TŁUMACZ SNÓW

według „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a w wykonaniu Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie;

  1. BRACIA POLARNEJ ZORZY

w wykonaniu Teatru Figur Kraków i Teatru Chorea;

  1. LA LA LALKI

Maliny Prześlugi w wykonaniu Teatru Animacji w Poznaniu

  1. ZAGUBIONY CHŁOPIEC

Artura Pałygi w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki
i Aktora im. Alojzego Smolki;

13. PAN LAMPA

Maliny Prześlugi w wykonaniu Teatru Baj Pomorski w Toruniu

POSTANOWIŁO PRZYZNAĆ NAGRODY ZA SPEKTAKLE:

1 NAGRODA

w wysokości 13 000 zł  dla Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl „Zagubiony chłopiec”;

2 NAGRODA

w wysokości 10 000 zł  dla Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej za spektakl „Król Maciuś Pierwszy”.
JURY PRZYZNAŁO NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Za reżyserię:

Nagroda w wysokości 3 800 zł dla Konrada Dworakowskiego za spektakl „Don Kichot” Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia,

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Aleksieja Leliavskiego za spektakl „Tłumacz snów” Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Za scenografię:

Nagroda w wysokości 3 000 zł dla Mariki Wojciechowskiej za scenografię do spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” Teatru Lalek Banialuka
w Bielsku-Białej;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Agnieszki Aleksiejczuk za scenografię do spektaklu „Zagubiony chłopiec” Opolskiego Teatru Lalki
i Aktora im. Alojzego Smolki;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Andrzeja Dworakowskiego za scenografię do spektaklu „Don Kichot” Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Zuzanny Srebrnej za scenografię do spektaklu „Odd i Luna” Wrocławskiego Teatru Lalek.

Za muzykę:

Nagroda w wysokości 3 000 zł dla Tomasza Lewandowskiego za muzykę do spektaklu „La la lalki” Teatru Animacji w Poznaniu;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Piotra Klimka za muzykę do spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Nagrody i wyróżnienia aktorskie:

Nagroda w wysokości 3 000 zł dla Anny Wieczorek za rolę tytułową
w spektaklu „Zagubiony chłopiec” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora;

Nagroda w wysokości 3 000 zł dla Pawła Chomczyka za rolę tytułową
w spektaklu „Don Kichot” Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Łukasza Batki za rolę Sancho Pansy w spektaklu „Don Kichot” Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Pawła Kuźmy za role Santiago
i Manolina w spektaklu „Dzień osiemdziesiąty piąty” Teatru Lalki i Aktora
w Wałbrzychu;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Agaty Kucińskiej za rolę Luny
w spektaklu „Odd i Luna” Wrocławskiego Teatru Lalek;

Wyróżnienie w wysokości 1 500 zł dla Michała Szostaka za rolę Odda
w spektaklu „Odd i Luna” Wrocławskiego Teatru Lalek;

Wyróżnienie zespołowe dla aktorów za role w spektaklu „La la lalki”
w wykonaniu Teatru Animacji w Poznaniu dla:

Magdaleny Dehr 1 100zł

Julianny Dorosz 1 100 zł

Aleksandry Leszczyńskiej 1 100 zł

Katarzyny Romańskiej 1 100 zł

Marcina Chomickiego 1 100 zł

Marcela Górnickiego 1 100 zł

Piotra Grabowskiego 1 100 zł.

Jury pragnie podziękować

Opolskiemu Teatrowi Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za zorganizowanie XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek;

Mecenasom:

Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Urzędowi Miasta Opola,

Darczyńcy

oraz Sponsorom i Partnerom tego wydarzenia.

 

 

Protokół podpisali członkowie Jury XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w składzie:

Marek Fiedor (przewodniczący)

Eva Farkašová

Bożena Sawicka

Łukasz Drewniak

Marcin Mirowski