Opowieści piaskiem pisane

Wiek: dzieci od lat 6 spektakl
Opowieści piaskiem pisane

„Opowieści piaskiem pisane” to spektakl o Słowie. To Słowo szerzy się od wielu lat, lecz historia, którą ono pisze, jeszcze nie ma końca. To Słowo, niegdyś tak wyczekiwane, to skarb, nadzieja i pamięć, jakie ze sobą niesie. Wciąż możemy się w nie wsłuchiwać, rozważać je i próbować zrozumieć. To Słowo może być wszędzie, pomiędzy nami, pod stopami i w ziarenkach piasku. A my możemy łatwo po nie sięgnąć i podać dalej. To Słowo jest dla wszystkich.

„Opowieści piaskiem pisane” to kontynuacja przedstawienia „Prastare opowieści” - realizacji wyprodukowanej w 2022 roku, która oparta była na przypowieściach zawartych w Starym Testamencie. W obydwu spektaklach, na podstawie wybranych treści biblijnych, twórcy mierzą się z problemami świata współczesnego i traktują Biblię jako źródło niewyczerpanych i uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. I do teatralnych rozmów zapraszają najmłodsze dzieci, do których spektakle są adresowane.

W naszej premierze, użyte formy wykonane będą z naturalnych zasobów ziemi, zaczerpniętych ze świata żywiołów. Piasek - od zawsze kojarzony z nieuniknionym upływem czasu - przypominać będzie o ulotności, nietrwałości świata. Wykorzystane w scenografii organiczne elementy: konary, korzenie, gałęzie i sęki, nadawać będą kształt lalkom. Scenografia, podkreślająca naturalne piękno środowiska, to nasze zaproszenie skierowane do widzów, by wejrzeć w głąb siebie, ale i zachwycić się otaczającym nas światem. Prawdziwe brzmienia ziemi, wykorzystamy także w dźwiękach płynących ze sceny, by i w tej kwestii zwrócić uwagę na bogate możliwości natury.

Naszą realizacją chcemy rozwinąć nie tylko empatię w młodych odbiorcach, ale i chęć bycia uważnym, czułym i wrażliwym. Zatem obok naturalnych elementów, w spektaklu pojawi się kamera na żywo, przekierowująca uwagę na detal, który pozwoli widzom wniknąć w głąb materiałów i form. A w tym, tak ważny w symbolice spektaklu piasek, który poddawany pracy na scenie, będzie raz tłem, a raz bohaterem tej niezwykłej, alegorycznej opowieści.

Informacje podstawowe

  • Prapremiera
  • Wiek: dzieci od lat 6

Realizatorzy

  • scenariusz i reżyseria
    Honorata Mierzejewska-Mikosza
  • dekoracje i kostiumy
    Joanna Jaśko-Sroka
  • projekty lalek
    Maria Bačová
  • muzyka
    Piotr Nazaruk
  • reżyseria światła
    Prot Jarnuszkiewicz
  • projekcje
    Krzysztof Jarota
    Mężczyzna, krótkie włosy lekko szpakowate, zarost

Obsada

  • Anna Jarota
    Kobieta, jasne długie włosy, jasna cera, uśmiechnięta
  • Barbara Lach
    Kobieta, krótkie siwe włosy, pogodna, uśmiechnięta twarz, biała bluzka w czarne groszki
  • Agnieszka Zyskowska-Biskup
    Kobieta, półdługie blond włosy, jasna cera, niebieskie oczy
  • Krzysztof Jarota
    Mężczyzna, krótkie włosy lekko szpakowate, zarost
  • Andrzej Mikosza
    Mężczyzna, dłuższe siwe włosy, siwy zarost
  • Tomasz Szczygielski
    Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.