Prastare opowieści

Wiek: dzieci od lat 6 spektakl
Prastare opowieści

„Prastare opowieści” są historią biblijną opartą na Starym Testamencie, który dla wielu jest źródłem uniwersalnych prawd. Historie te, mimo upływu lat, nie są jedynie pradawnymi opowiadaniami zamkniętymi w zakurzonej księdze, bowiem ich aktualność jest wciąż widoczna. Dzieje zawarte w księgach Starego Testamentu i losy ich bohaterów, to często nadal powielane nasze, współczesne błędy i zachowania. Ale także w owych księgach, często poszukujemy nadziei czy drogowskazów.

Na podstawie treści zawartych w Starym Testamencie, twórcy chcą zmierzyć się z problemami świata współczesnego i poprzez język teatru nawiązać dialog z dziećmi w wieku 6+, do których przedstawienie jest adresowane. Spektakl jest próbą opowiedzenia dzieciom o prawdach rządzących światem oraz zapoznaniem najmłodszych z kodeksem moralnym, który wyznacza dobro i zło, a także przedstawia wzorce i antywzorce postępowania.

W naszym spektaklu, każdy z aktorów przybliży jedną opowieść ze Starego Testamentu, wskazując na wciąż aktualne tematy i sytuacje. Ale te „Prastare opowieści” przedstawione będą nie tylko słowem, bowiem w tym przekazie ważny będzie także teatr formy. Na teatralnej scenie zobaczymy świat wykreowany z papieru – papierowych lalek animowanych przez aktorów oraz teatru gestu – zbudowanego z rąk. Gesty i słowo będą także ważne w jeszcze jednym kontekście – języka migowego, który w spektaklu będzie używany przez aktorów. Stworzy to niezwykle plastyczną i poetycką opowieść, pełną symboli, zagadnień i zjawisk, odnoszących się do świata i człowieka.
Nadchodzące terminy
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • Prapremiera
 • czas trwania
  1 godz. 10 min.
 • Wiek: dzieci od lat 6

Realizatorzy

 • scenariusz i reżyseria
  Honorata Mierzejewska-Mikosza
 • scenografia
  Maria Bačová
 • muzyka
  Piotr Nazaruk
 • reżyseria światła
  Prot Jarnuszkiewicz
 • ruch sceniczny
  Piotr Michalczuk
 • konsultacje Polskiego Języka Migowego
  Madi Rostkowska

Obsada

 • Anna Jarota
  Kobieta, jasne długie włosy, jasna cera, uśmiechnięta
 • Barbara Lach
  Kobieta, krótkie siwe włosy, pogodna, uśmiechnięta twarz, biała bluzka w czarne groszki
 • Krzysztof Jarota
  Mężczyzna, krótkie włosy lekko szpakowate, zarost
 • Andrzej Mikosza
  Mężczyzna, dłuższe siwe włosy, siwy zarost
 • Tomasz Szczygielski
  Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.