ZAPRASZAMY NA DRAMAT W AKCJI

23.09.2021 g. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w  ramach cyklu DRAMAT  W AKCJI   odbędzie  się  czytanie  tekstu  „Naprawda” autorstwa i w reżyserii Bogusława Kierca. Na czytanie zapraszamy młodzież  (12+) i dorosłych. Będzie to pierwsze od dłuższego czasu czytanie, które odbędzie się w formule na żywo, z publicznością!

 
„Naprawda”

Sztuka w bardzo poetycki sposób opowiada o śnie, jawie, lalkach, teatrze i tęsknocie za tymi, którzy odeszli. Przenikają się tu rzeczywistość ze snem, wspomnienia z historiami, teatr, lalki i metafory. Liczne nawiązania literackie i filozoficzne czynią tekst wielopłaszczyznowym i ciekawym zarówno dla młodego jak i starszego widza.

 

Lalun, lalkarz i zarazem lalka, wspomina minione czasy oraz tych, którzy odeszli. Tęskni za nimi. Nie może o nich zapomnieć i wciąż ich potrzebuje. Zalota, także lalka, zabiera Laluna do Ogrodu Skrzydlatych Ludzi – prawie aniołów. Spotykają Samolotnika – ma on tylko jedne skrzydła i nie może dać ich Lalunowi, który chciałby je dostać, żeby zrobić z nich anioła. Dołączają kolejne postaci – Chwilozof i Wzorza. Lalki tworzą teatr lalek i odgrywają różne sceny: zwiastowania Maryi i narodzin dzieciątka, z Herodem i porzuconym w koszu Mojżeszem, ukazują metempsychozę Empedoklesa, króla i posłańca, diabła z trzema włosami (z baśni braci Grimm). Lalki bezustannie przelatują, wylatują, przeobrażają się i zamieniają. Na koniec zupełnie już nie wiedzą, co było i co jest, czy to sen, czy… „chyba naprawda”

(oprac. Krzysztof Dziemian, źródło opisu: nowesztuki.pl)

 

Czytanie wyreżyseruje Bogusław Kierc – reżyser, aktor, poeta i pedagog.

 

Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Anna Jarota, Aleksandra Mikołajczyk, Anna Wieczorek, Krzysztof Jarota i Jakub Kowalczyk. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu, które poprowadzi  Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki.

 


_DSC8218

Zdjęcie z poprzedniego wydarzenia  w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI   (fot. Grzegorz Gajos)


Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


INTERNET_poziomjpg