Dziękujemy, Kuba!

To zdjęcie dokumentuje podziękowanie dla aktora Jakuba Kowalczyka za 9 lat pracy w OTLiA.

Nasz Kolega zdecydował się podążać nową ścieżką zawodową i wraz z końcem sezonu rozstaje się z naszym Teatrem. I choć jest nam z tego powodu smutno, to mocno trzymamy kciuki za nowe wyzwania! Zawsze też mocno będziemy kibicować dalszej karierze i wpierać chęć rozwoju.

Kuba przyszedł do nas niedługo po studiach na wydziale lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Zadebiutował w 2015 roku w spektaklu „Dziady”, w którym zagrał rolę Młodego Gustawa. I niewątpliwie, była to jedna z najbardziej charakterystycznych, wręcz niezapomnianych kreacji, hipnotyzująca publiczność od pierwszego pojawienia się Kuby na scenie. Nie da się także zapomnieć kolejnej, wybitnej roli uwiecznionej na pamiątkowym obrazku, którą zagrał w spektaklu „Śmierć przyjeżdża w środę”.

Przez te 9 lat oglądaliśmy i oklaskiwaliśmy Kubę w bardzo różnorodnych aktorskich wykonaniach: był Kotem w „Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić” Zającem i to dwukrotnie: w „Śmierć przyjeżdża w środę” i w „Smacznego, proszę Wilka…” oraz tytułowym „Koziołkiem Matołkiem”. Dwoił się, troił (i więcej): w „Niekończącej się historii” jako Bastian i Fuchur, w „Alicji w Krainie Czarów” jako Gąsienica, Kapelusznik i Karciana Dwójka, oraz Achilles, Hera, Poseł, Menelaos i Parys w spektaklu „Troja. Wojny nie będzie!”. Grał postaci na wskroś przesiąknięte: złem (Fon Kostryn w „Balladynie”) lub zimnem (Kaj w „Królowej Śniegu”). Choć taniec i ekspresja ciała jest jego mocną stroną, zagrał też Człowieka Bezcielesnego. Władał szablą w „Zorro” i śpiewał w „Psiakościu. Musicalu o zwierzęcej miłości”. Mówił słowami wieszcza w „Niektórych balladach i jakichś romansach Adama Mickiewicza” i wielkiego Norwida w „Miłości-czystej u kąpieli morskich”. Cytował także Jana Brzechwę, jako Adaś Niezgódka w „Akademii Pana Kleksa. Na scenie sprawdził się jako zalotnik Leander w „Szelmostwach Skapena”, a w spektaklu „Książę i Prawda”, jaka rola była jego? Księcia, wiadomo! A w większości tych spektakli, grał jeszcze jedną, ważną rolę: inspicjenta!

Przez wiele lat realizowanego w OTLiA projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!, wziął udział w kilkunastu czytaniach performatywnych. Wielokrotnie prowadził cykl Czytanie-Działanie, w którym idealnie prezentował literaturę dla najmłodszych dzieci.

Prowadził także warsztaty wakacyjne dla dzieci i młodzieży, które wieńczyły pokazy finałowe w wykonaniu uczestników. Układał z uczestnikami choreografie, przybliżał teatr formy. Miał z nimi świetny kontakt! Uczestnicy uwielbiają go do dziś, a niektóre znajomości nadal trwają!

Wiemy, że dla wielu Widzów, a wręcz Fanów Kuby, to nie jest miła wiadomość… Pragniemy uspokoić, że niezależnie od wszystkiego – będą spektakle, w których nadal będziemy oglądać Kubę! Są role, które zawsze będą tylko jego, więc w niektórych tytułach Kuba pozostanie w obsadzie.

A tymczasem,
Drogi Kubo! Dziękujemy za te wspaniałe role, energię twórczą, kreatywność! To było piękne 9 lat, nie tylko na scenie! Dziękujemy za każdy miły gest, dobre słowo, chęć pomocy i zaangażowanie! Nigdy nie ustawaj w rozwoju, niech Ci nigdy nie zabraknie chęci do tworzenia. Zawsze miej przy sobie dobrych ludzi i wspaniałą publiczność! Powodzenia w nowym, artystycznym miejscu! Ściskamy i już tęsknimy.
Kuba na tle widowni - niebieskich foteli. Trzyma w rękach bukiet kwiatów i dwa obrazki.

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.