Dzień Otwarty Teatru

DZIEŃ OTWARTY TEATRU 
SOBOTA, 3 czerwca 2023, od godz. 11:00 do 14:00

W PROGRAMIE:

WITAMY WAS JUŻ OD PROGU!
GŁÓWNE WEJŚCIE, GODZ. 11:00-14:00
W zeszłym roku funkcję witającego naszych Gości pełnił pewien tajemniczy Wampir… który o dziwo był bardzo dobrze widoczny nawet w świetle słońca. Kto tym razem będzie już od progu zagadywał naszych Widzów i przekazywał wszystkie najważniejsze informacje o programie Dnia Otwartego? Najlepiej przekonać się osobiście!

POKAZ AUDIOWIZUALNY
DUŻA SCENA, GODZ. 11:15-11:45
Światło i dźwięk to niezwykle ważne elementy w każdym spektaklu teatralnym. Jak bardzo mogą być widowiskowe, przekonacie się na specjalnym pokazie, w czasie którego zaprezentujemy Wam oświetleniowo-akustyczne możliwości Dużej Sceny. Sami także sprawdzicie, jak za pomocą technologii  można w jednej chwili zmienić swój głos albo stać się niewidzialnym.

CZYTANIE PERFORMATYWNE SZTUKI „ZŁOTA” ANNY WIECZOREK NA PODST. BAŚNI „O RYBAKU I JEGO ŻONIE” BRACI GRIMM
DUŻA SCENA, GODZ. 12:00-14:00
Czym jest szczęście? Czy każdy z nas wie, co daje mu szczęście? Na te i inne pytania odpowiada współczesna wersja dobrze znanej wszystkim historii o Złotej Rybce. Tę zupełnie nową i jeszcze w Opolu nieznaną wersję, odegrają aktorzy, nie tylko przed Wami, ale i z Wami, bowiem będzie tu przestrzeń na dołączenie się do akcji również dla Widzów. Czy każdy z Was wie, czym dla niego jest prawdziwe szczęście? Jeśli jeszcze nie, to najwyższy czas się zastanowić, bo już w sobotę zadamy to pytanie prosto ze sceny i  wraz z bohaterami „Złotej” będziemy oczekiwać konkretnych odpowiedzi.

WARSZTAT TEATRALNY „AKTORSKA GARDEROBA”
MAŁA SCENA, GODZ. 11:00-12:30
Czym jest melonik, surdut, żupan i jak nosić suknię z rogówką czy też fular? Na tych warsztatach, wszystkie tajniki wiedzy dotyczące scenografii w teatrze i pracy scenografa, zostaną odkryte! Podczas działań angażujących wszystkich uczestników, poznamy sposoby i zasady projektowania kostiumów, lalek, masek oraz aranżowania przestrzeni scenicznej. Wspólnie przejdziemy drogę od zaprojektowania, poprzez wykonanie i użycie na scenie elementów scenografii. Zaprosimy Was także do wykreowania postaci scenicznych i wykonania krótkich zadań aktorskich, do których będziecie mogli wykorzystać prawdziwe kostiumy teatralne.

GALERIA GATUNKÓW ZAGROŻONYCH
SCENA NA PIĘTRZE, GODZ. 12:00-12:30; 12:30-13:00; 13:00-13:30; 13:30-14:00
W naszym repertuarze znajdują się spektakle, których głównymi bohaterami są zwierzęta. Takim spektaklem jest „Mała draka o zwierzakach”, w którym przybliżamy najmłodszym mnóstwo egzotycznych gatunków, jak np. szczeżuja, żółw grecki, kaczka hełmiatka, kulon czy batalion, a także spektakl „Ja goryl, Ty człowiek” opowiadający o najsłynniejszej na świecie samicy goryla nizinnego. Te spektakle i występujące w nich zwierzęta, łączy pewien smutny fakt. Mianowicie, są to gatunki zagrożone wyginięciem!  Dlatego zapraszamy Was serdecznie na spotkanie w Galerii Gatunków Zagrożonych, którą przygotowujemy we współpracy z opolskim Ogrodem Zoologicznym. Wszystkie te wspomniane zwierzęta poznacie bliżej. Dowiecie się więcej o zagrożonych gatunkach zwierząt mieszkających w naszym ZOO i przyjrzycie się ich teatralnym odpowiednikom – misternie wykonanym lalkom teatralnym, które wyglądają jak prawdziwe! Gwarantujemy, że wyjdziecie z Galerii ze sporą dawką wiedzy na temat naszych „braci mniejszych”!

BAŚNIOWY KĄCIK
FOYER MAŁEJ SCENY, GODZ. 11:00-14:00
Podczas Dnia Otwartego Teatru nie zapominamy o literaturze! Przygotujemy specjalną, przytulną przestrzeń, która zarazem będzie najbardziej spokojnym miejscem naszego teatralnego wydarzenia. Tutaj będziecie mogli ułożyć się na kanapie lub usiąść na wygodnej pufie, zamknąć oczy i posłuchać najpiękniejszych bajkowych i baśniowych opowieści, w interpretacji naszych aktorek.
 
MUPPETY ZE SKARPETY
PRACOWNIA PLASTYCZNA, GODZ. 11:00-11:20; 11:30-11:50; 12:00-12:20; 12:30-12:50; 13:00-13:20; 13:30-13:50
Czy wiecie, że lalki teatralne można stworzyć także z przedmiotów użytku domowego, np. z drewnianej łyżki, albo ze skrawków materiałów? My stworzymy lalki ze skarpetek! Pod okiem modelatorów z pracowni plastycznej, gdzie na co dzień wykonuje się lalki, które później oglądacie w spektaklach, pokażemy Wam, jak wykonać skarpetkowe muppety, które później wykorzystacie do zabawy w teatr we własnym domu.
 
SCENA PACYNKOWA
PATIO, GODZ. 11:00-14:00
Tę scenę oddamy w pełni Wam! Będziecie mogli skorzystać z parawanów, lalek pacynkowych (a także z muppetów zrobionych w pracowni plastycznej) i odegrać własne historie wraz ze swoimi rodzinami.
 
TEATRALNA GARDEROBA
MAŁA SCENA, GODZ. 12:30-14:00
Będzie czekała na Was teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będziecie mogli przymierzać i przebierać się do woli. Social media czekają na Wasze teatralne stylizacje!
 
A na końcu poprosimy Was, abyście zostawili jakiś znak po swoim udziale w Dniu Otwartym Teatru. Do Waszej dyspozycji zostawimy plakatową przestrzeń, na której napiszecie lub namalujecie wszystkie Wasze wrażenia!
 
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i do udziału w licznych atrakcjach, które przygotowuje wielu pracowników OTLiA. Z chęcią podzielimy się naszą pasją, jaką jest praca w teatrze. Odsłaniamy kulisy i czekamy na Was w sobotę 3 czerwca od 11:00 do 14:00. Zapraszamy!

Dzieci w teatralnych maskach zwierząt

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.