Dzień Otwarty Teatru

DZIEŃ OTWARTY TEATRU
sobota, 15 czerwca 2024
godz. 11:00-14:00

Dzień Otwarty Teatru to wyjątkowe wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem już od kilkunastu lat! To dzień, w którym otwieramy drzwi bardzo szeroko, zapraszamy naszych dużych i małych Widzów do miejsc na co dzień niedostępnych i przygotowujemy mnóstwo atrakcji, które pozwalają Wam lepiej poznać i jeszcze bardziej pokochać teatr! Specjalnie na Dzień Otwarty Teatru przygotowujemy artystyczny program, który przybliża piękną sztukę teatru lalek i sprawia, że ten dzień staje się wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników. 15 czerwca nikt nie potrzebuje wejściówek, biletów, ani rezerwacji. Każdy jest zaproszony!


W PROGRAMIE:

Witamy Was już od progu!
Główne Wejście, godz. 11:00-14:00
To będzie centrum artystycznego dowodzenia! Tutaj będziemy Wam przekazywać wszystkie najważniejsze informacje o programie Dnia Otwartego. I tutaj będziecie mogli także wziąć udział w konkursach i wygrać zaproszenia do Teatru.

Pokaz audiowizualny
Duża Scena, godz. 12:15-12:30
Światło i dźwięk to niezwykle ważne elementy w każdym spektaklu teatralnym. Jak bardzo mogą być widowiskowe, przekonacie się na specjalnym pokazie, w czasie którego zaprezentujemy Wam oświetleniowo-akustyczne możliwości Dużej Sceny. Sami także sprawdzicie, jak za pomocą technologii  można w jednej chwili zmienić swój głos albo stać się niewidzialnym.

Mali aktorzy – wielkie emocje
Duża Scena, godz. 11:00-12:00
Na rozpoczęcie Dnia Otwartego, profesjonalną scenę oddajemy małym aktorom - miłośnikom sztuki teatralnej. Na dużej scenie, swoje spektakle zaprezentują: Szkolny Teatr „Gałganek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Luboszycach, który pokaże spektakl pt. „Śmiechu warte” pod opieką artystyczną Ewy Sitarz. A następnie, zaprezentuje się Grupa Pszczoły z Publicznego Przedszkola nr 20 w Opolu ze spektaklem „O Złotowłosej, która chciała świecić mocniej niż słońce” pod opieką artystyczną Agnieszki Gołoś-Gołąb. Czeka nas zatem mnóstwo pozytywnej energii i artystycznej wrażliwości, którą z pewnością mali aktorzy podzielą się z publicznością.

Laboratorium lalek
Duża Scena, godz. 12:30-14:00
Lalka teatralna zagra wszystko! Oczywiście tylko wtedy, gdy ręce aktora dadzą jej życie na scenie! Kilka rodzajów lalek, aktorzy zaprezentują Wam bliżej. Poznacie wybrane techniki lalkowe, takie jak maska, kukła, pacynka, lalka stolikowa, figura i marioneta. Zaprosimy Was także do improwizacji, a pod kierunkiem aktorów lalkarzy sami spróbujecie sztuki animacji. Do tych kreatywnych działań, możecie także użyć masek wykonanych na warsztatach „Wszystko o masce”.

Warsztat teatralny „Wszystko o masce” 
Mała Scena, godz. 12:00-14:00
Czym jest maska teatralna, skąd pochodzi i dlaczego jest tak ważna w teatrze? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów. Choć nie tylko odpowiemy, ale przede wszystkim, zadamy Wam różnego rodzaju zadania aktorskie w masce! Będziecie mogli poczuć się jak aktorzy i przekonacie się, jak bardzo maska zmienia pracę aktora z głosem i ciałem. Maska jest także doskonałym przekaźnikiem emocji. Pokażemy Wam, jak za jej pomocą, można ekspresyjnie wyrazić swoje wnętrze. Zaprosimy Was także do wykreowania postaci scenicznych i wykonania krótkich zadań aktorskich, do których będziecie mogli wykorzystać teatralne maski. Sami także wykonacie maski wybranych zwierząt.

Lalki całą zGRAją
Scena na Piętrze, godz. 11:00-14:00
Marioneta, jawajka, pacynka, kukła, lalka cieniowa, lalka stolikowa. Może być wyrzeźbiona z drewna, wycięta z papieru, upleciona z metalowego drutu, a nawet wykonana w technice druku 3D. Może stać samodzielnie na scenie, a czasami, by wprawić ją w ruch, potrzeba aż trzech aktorów. Może przybrać wygląd mikroskopijnego owada, lub wielkiego słonia. Może być każdą, dowolną postacią, jaką tylko sobie wymyślimy. Teatralne magazyny skrywają wiele różnych rodzajów lalek, które odgrywały różne role. Wiele z nich będzie można zobaczyć na wystawie, którą przygotowujemy w przestrzeni Sceny na Piętrze. Lalki to przedmioty z duszą, skrywające tajemnicę i historię wielu spektakli – może spróbujcie odgadnąć ich artystyczną przeszłość?

Bajki Samograjki
Foyer Małej Sceny, godz. 11:00-14:00
Podczas Dnia Otwartego Teatru nie zapominamy o literaturze! Wybranych i dobrze wszystkim znanych tekstów, wysłuchacie w interpretacji naszych aktorów. A skoro to „Bajki Samograjki”, to literaturę połączymy z muzyką. Więc będzie to też okazja do wspólnego pośpiewania przy akompaniamencie gitary. Do Waszej dyspozycji będzie też „pluszakowy teatr”. Przy pomocy pluszakowych zwierzaków, będziecie mogli ilustrować czytane teksty i śpiewane piosenki.

Lalki przytulanki
Pracownia plastyczna, godz. 11:00-11:20; 11:30-11:50; 12:00-12:20; 12:30-12:50; 13:00-13:20; 13:30-13:50
Lalki teatralne można wykonać z różnych materiałów. Mogą one przybrać dowolny kształt i postać. Przy ich tworzeniu, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W pracowni plastycznej będziecie mogli puścić wodze fantazji i według własnego pomysłu, wykreować lalki teatralne z płótna. To właśnie płótno jest głównym materiałem, na którym artyści-malarze wyczarowują swoją obrazy. Wy zabawicie się w artystów-modelatorów i stworzycie lalki teatralne, jakie tylko sobie wymarzycie. Będziecie mogli je później wykorzystać do parawanowych etiud teatralnych na podwórku Teatru, lub do zabawy w teatr we własnym domu.

Scena pacynkowa
Patio, godz. 11:00-14:00
Tę scenę oddamy w pełni Wam! Będziecie mogli skorzystać z parawanów, lalek pacynkowych (a także z lalek zrobionych w pracowni plastycznej) i odegrać własne historie wraz ze swoimi rodzinami.

Teatralna garderoba
Mała Scena, godz. 11:00-14:00
Będzie czekała na Was teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będziecie mogli przymierzać i przebierać się do woli. Social media czekają na Wasze teatralne stylizacje!

Teatralna ścieżka dźwiękowa
Studio nagrań, godz. 11:15-12:00 oraz 13:00-13:45
O tym, jak ważna jest muzyka i udźwiękowienie w Teatrze, przekonacie się podczas działania w teatralnym studiu nagrań, wraz z aktorami i akustykiem. Muzyka w widowisku teatralnym jest równie ważną co gra aktorska, tekst, inscenizacja czy scenografia lub choreografia. Podczas tego działania, będziemy wspólnie improwizować etiudy, wydobywać dźwięki i odgłosy, tworzyć efekty muzyczne, a także – jak każdy aktor – pracować nad dykcją.


Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i do udziału w licznych atrakcjach! Odsłaniamy kulisy i czekamy na Was w sobotę 15 czerwca od 11:00 do 14:00. Zapraszamy!
Dzieci wśród lalek pacynek krasnoludków.
Dziecko z założoną na głowie maską byka. Napis Dzień Otwarty Teatru sobota 15 czerwca 2024 od 11:00 do 14:00. Logotyp Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Logotyp Urzędu Miasta Opola i herb Opola z dopiskiem Teatr finansowany jest z budżetu Miasta Opola. Log

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.