SILENCE/ CISZA W TROI, TEATR BIURO PODRÓŻY

Silence phot Doug Southall_Pepper Pictures (1)

8 maja 2017 (poniedziałek), godz. 21:15
pokaz plenerowy – plac przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14 A
wstęp wolny
wiek odbiorców: od 16 lat
czas trwania: 1 godz. 30 min

 
reżyseria Paweł Szkotak
muzyka Wiki Nowikow
scenografia Teatr Biuro Podróży
 
OBSADA:
Bartosz Borowski
Magdalena Dębicka
Aizah Khan
Łukasz Kowalski
Jarosław Siejkowski
Marta Strzałko
Tomasz Wrzalik
Maciej Zakrzewski
 
technika Łukasz Jata
 
 

Pojadę do innej ziemi, nad morze inne.
Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce.
Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia
i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce.”
Konstandinos Kawafis
 
 
 

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego  „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

 

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach uchodźców. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

 

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się  w roli uchodźcy.

 

Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF.

 
 
 

 
 


fot. Doug Southall Pepper Pictures/ Dominika Goliśka-Kosowska/ Robert Widera/ Tobiasz Papuczys