WYSTAWA PRAC STUDENTÓW KATEDRY SCENOGRAFII AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU

WYSTAWA ASP (3)

otwarcie wystawy 8 maja 2017 (poniedziałek), godz. 13:00
Galeria nad Odrą, Ognisko Plastyczne, ul. Barlickiego 15
wstęp wolny

 

Kierunek Scenografia działa na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta od 2013 roku. Powstały z inicjatywy prof. Michała Jędrzejewskiego, jako pracownia przy kierunku Architektura Wnętrz, w roku 2011 uzyskał status samodzielnej katedry. Obecnie, jako jedyny w Polsce, realizuje własny tryb kształcenia scenografów teatralnych, filmowych i lalkowych w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich.

 

W ramach unikalnego na skalę kraju porozumienia uczelni artystycznych Wrocławia; Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej, prowadzimy stałą współpracę przy realizacji spektakli produkowanych przez PWST. Od początku istnienia porozumienia studenci Scenografii zrealizowali pod okiem wykładowców scenografie, kostiumy, lalki i formy do kilkudziesięciu spektakli dyplomowych Wydziału Aktorskiego, Lalkarskiego, przedstawień warsztatowych i małych form teatralnych na Wydziale Reżyserii PWST. Mając potrzebę rozszerzenia wspólnie podejmowanych działań o możliwość realizacji form filmowych, trzy uczelnie artystyczne Wrocławia wyraziły wolę współpracy z Wrocławską Szkołą Filmową Mastershot, umożliwiając studentom Katedry Scenografii poznawanie kolejnej dziedziny tego zawodu – scenografii filmowej.

Program integracji stwarza słuchaczom kierunku możliwość uczestnictwa w całym procesie produkcji spektakli i filmów, od projektu do realizacji, pozwala na uzyskanie w praktyce doświadczenia i kompetencji, niezbędnych w zawodzie scenografa oraz daje okazję do nawiązanie kontaktów, przekładających się na współpracę w późniejszym życiu zawodowym.

 

Wystawa prezentować będzie wybrane prace pedagogów, studentów i absolwentów kierunku. Obok dokumentacji fotograficznej zrealizowanych scenografii teatralnych i filmowych pojawią się również projekty koncepcyjne w formie rysunków i makiet. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć także kostiumy, lalki i maski teatralne pochodzące ze realizowanych przez studentów etiud plastycznych oraz spektakli powstałych w ramach współpracy z wrocławską filią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

 
 
 

fot. Damian Banasz, Mateusz Mirowski