OBCHODY 100. ROCZNICY POWSTANIA DZIELNICY I ZWIĄZKU POLAKÓW W NIEMCZECH Z SIEDZIBĄ W OPOLU

Drodzy Widzowie! I w imieniu Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Opola Łukasza Sowady oraz Dyrektora Naczelnego i Artystycznego OTLiA Krystiana Kobyłki, mamy zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie: obchody 100. rocznicy powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu.

 

6 maja 2023 (sobota) w siedzibie naszego Teatru odbędą się dwa wydarzenia związane z postacią Alojzego Smolki – założyciela i patrona naszego Teatru, którego wkład w powstanie Dzielnicy I był znaczący.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie biletowej Teatru.

 

W programie wydarzenia:

 

6 maja, godz. 17:00, Mała Scena – Rozmowa o Alojzym Smolce i jego teatrze
W rozmowie udział wezmą: dr hab. Adriana Dawid, profesor UO, prof. Janina Hajduk-Nijakowska, dr Zbigniew Bitka, dr Krystian Kobyłka oraz dr Bogna Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego, która zaprezentuje materiały archiwalne związane z Alojzym Smolką będące w zasobach Muzeum. Zostanie także wyświetlony film dokumentalny TVP3 Opole zrealizowany przez Janinę Hajduk-Nijakowską: „Lalki Pana Alka. Przedwojenne dzieje teatru lalkowego”. Emisja filmu miała miejsce na antenie lokalnego ośrodka w 1996 roku. Film, z udziałem Zofii Hajdukowej i Anny Gadzińskiej – aktorek związanych z teatrem Alojzego Smolki od początku jego powstania, opowiada o tym jak „to wszystko latem ’37 roku się zaczęło”.

 

6 maja, godz. 18:15, Duża Scena – Koncert Sambora Dudzińskiego z historią teatru w tle
Muzyka skomponowana przez Sambora Dudzińskiego i teksty autorstwa Artura Pałygi, powstały w roku 2017, kiedy Opolski Teatr Lalki i Aktora obchodził swoje 80-lecie. W ten muzyczno-słowny sposób, artyści przedstawili historię Teatru, od początków jego powstania, heroicznej działalności Alojzego Smolki, po współczesne czasy. Tę ważną historię, wyśpiewaną metaforycznym językiem poezji, usłyszymy w wykonaniu Sambora Dudzińskiego – aktora, wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Rodło - wejściówka