BALLADYNA-2

autor Juliusz Słowacki

reżyseria PETR NOSÁLEK

scenografia PAVEL HUBIČKA

muzyka PAVEL HELEBRAND


OBSADA:

ANNA JAROTA, BARBARA LACH, DOROTA NOWAK, MARIOLA ORDAK-ŚWIĄTKIEWICZ, ELŻBIETA ŻŁOBICKA, ZYGMUNT BABIAK, ŁUKASZ BUGOWSKI, JAN CHRABOŁ, KRZYSZTOF JAROTA, ANDRZEJ MIKOSZA, ŁUKASZ SCHMIDT, TOMASZ SZCZYGIELSKI, ANDRZEJ SZYMAŃSKI


PREMIERA 5 LUTEGO 2006


wiek odbiorców: od 12 lat

Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na niezwykły seans romantycznej wyobraźni – w świat legendarnej prahistorii i fantastycznej baśni. Na mroczną opowieść o zbrodniach, do których popycha żądza władzy i posiadania.

 

„Balladyna” to jedno z najbardziej oryginalnych arcydzieł polskiej i europejskiej dramaturgii, prawdziwy tygiel pomysłów i smaków literackich. Można w niej znaleźć tragiczną grozę i zwiewność świata fantastyki, surowość moralitetu i rubaszny śmiech rodem z ludowych bajek oraz przypowieści. Słowacki odsłania prawdę o ludzkiej naturze, o fascynacji złem, o mechanizmach i o magii władzy.

Ale i o tym, że istnieje związek pomiędzy ziemskim i metafizycznym porządkiem rzeczy i wyższa sprawiedliwość zawsze okaże się ostateczna i nieuchronna.

 

W niezwykłej balladzie dramatycznej Juliusza Słowackiego nie brakuje także gry i zabawy, a o niepowtarzalnym stylu i smaku decydują żart i ironia. Romantyczny Wieszcz igra postaciami, parodiuje, godzi antastyczne feerie z realizmem albo groteską, miesza epoki, tragedię przyprawia błazenadą. Efekt jest znakomity i niepowtarzalny i to na skalę całej Europy doby Romantyzmu! Smakujemy czarodziejski eliksir literacki, pełen wyrafinowanych ingrediencji. Kalejdoskop stylów,konwencji, gatunków i tropów. Słowem szkoła ostrej jazdy literackiej,którą rekomendujemy uczniom i studentom.

 

„Balladynę” warto przeczytać. Ale bez wątpienia warto ją także zobaczyć na deskach scenicznych, bo stanowi zawsze dla teatru wielkie wyzwanie. Klucz do wielkiej sztuki polskiego Romantyzmu znalazł się tym razem w rękach czeskiego reżysera, Petra Nosálka. To artysta sceny o znakomitym warsztacie i bogatej wyobraźni scenicznej.

 

Zapraszamy Państwa do romantycznego teatru na baśń o złych żądzach, krwawych zbrodniach i karze.