GULIWER-3

według Jonathana Swifta

adaptacja Aleksej Leliawski

tłumaczenie Zbigniew Bitka i Aleksej Leliawski

reżyseria Aleksej Leliawski

scenografia Tatsiana Nersisian

muzyka Egor Zabelov


OBSADA:

Guliwer Łukasz Schmidt

Ludność Liliputu i Brobdingnagu Aleksandra Mikołajczyk, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jana Chraboł, Andrzej Szymański 


PREMIERA 15 LUTEGO 2009


wiek odbiorców: od 7 lat
czas trwania: 1 godzina 25 minut

O Guliwerze – parę słów…

Jonathan Swift (1667-1745) napisał Podróże Guliwera w XVIII wieku (dokładnie w 1724 roku) i od tej pory Guliwer jest z nami: olbrzym w krainie liliputów, liliput w państwie olbrzymów; od dawna gości na scenach teatrów, na ekranach kin i telewizorów. Wieloznaczną opowieść angielskiego, oświeceniowego pisarza dla naszego teatru przysposobił i wyreżyserował Aleksej Leliawski z Mińska, który wcześniej już dał się poznać, jako znakomity realizator w OTLiA klasycznych i współczesnych autorów (Andresen, Czechow, Ajtmatow).

Reżyser wydobywa z dzieła Swifta wartości uniwersalne, stawia prowokujące pytania, zaskakuje interpretacją. Jego Guliwer odbierany być może przez zróżnicowaną publiczność: dzieciom spodobają się niezwykłe przygody Guliwera z przedziwnych, w zamorskich krainach, młodzież i dorośli odkryją pod satyryczną maską problemy, które całkiem serio stawia reżyser, gdy pyta o wolność, prawdę, ludzką godność. Gra konwencji, gra znaczeń, gra proporcji – wszystko to zobaczycie Państwo w spektaklu Guliwer w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora!

 

Zapraszamy koniecznie!

 

Zbigniew Bitka