KRUCY-TYRK-CZYLI-PRZEDZIWNE-SLASKIE-POWIARKI-10

według Gustawa Morcinka

adaptacja i reżyseria WIESŁAW HOŁDYS

scenografia JAN POLEWKA

muzyka BARBARA ZAWADZKA


OBSADA:

ANNA JAROTA, DOROTA NOWAK, MARIOLA ORDAK-ŚWIĄTKIEWICZ, ZYGMUNT BABIAK, ŁUKASZ BUGOWSKI, ANDRZEJ MIKOSZA, TOMASZ SZCZYGIELSKI


PREMIERA 29 MARCA 2006

W niezwykłej krainie jaroszków, bożątek i piekielnych kłopotów Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na uroczą śląską baśń o dawnym świecie, który pewnego razu, aż trudno dziś to sobie wyobrazić, tak sporządniał, że piekło zbankrutowało, a diabelska brygada z Belzebubem na czele przybyła na ziemię w poszukiwaniu najskromniejszego zajęcia i choćby jednej jedynej zagubionej duszyczki.

 

A ziemia w tych czasach i okolicach była pełna czarów i dziwów. I ludzi z wielką fantazją, humorem i odwagą, co to nawet samego diabła wcielonego umieli wystrychnąć na dudka i zapędzić w kozi róg. Zresztą, czego w tym niezwykłym świecie nie zabraknie

 

Zobaczymy i lalki, i aktorów…Będzie diabeł, który tupiąc racicą w ziemię, pompuje z głębi piekła źródlaną wodę, potem karmi 44 tysiące mrówek, ale już ze swojej szatańskiej skóry wyskoczyć nie potrafi. Będzie kogut, który swoim pieniem budzi grozę w piekle. I zły jak sam Lucyper król Kalasanty Wielki.

 

Ale zobaczymy też dobrotliwe stworki: jaroszki i bożęta, które strzegą zaklętych skarbów w ziemi i pomagają uczciwym ludziom w pracy. I szlachetną jak kryształ królewnę Hausia, która żywi się kwieciem jabłoni, gasi pragnienie niebiańską rosą, a kiedy cierpi, z jej oczu nie płyną łzy, tylko toczą się perełki wielkości grochu. Wszystkie te niezwykłe persony i cudowne zjawiska znajdą się w przedstawieniu krakowskich twórców, reżysera o oryginalnej wyobraźni, Wiesława Hołdysa i słynnego scenografa, Jana Polewki. A opolscy aktorzy nie tylko wcielą się w stwory i postaci nie z tego świata, ale także wydobędą na scenie z różnych instrumentów muzykę autorstwa Barbary Zawadzkiej. Bohaterowie baśni przemówią ze sceny barwnym i soczystym językiem, w którym usłyszymy także piękną śląską gwarę.

 

Zapraszamy do krainy dawnych dziwów, w której ludzie z dobrym sercem i twardym charakterem, z pomocą dobrych duchów, dają sobie radę ze złem w diabła wcielonym. A śmiechu jest przy tym co niemiara!