OPOWIEŚCI-O-PIESKU-I-KOTCE-(10)

autor Josef Čapek

adaptacja Emília Hoffmanová

przekład Agata Rogozińska 

reżyseria Marián Pecko

scenografia Eva Farkašová

muzyka Robert Mankovecký


OBSADA:

Mariola Ordak-Świątkiewicz, Miłosz Konieczny


PREMIERA 8 września 2012

15 zł Ulgowy / 17 zł Normalny
wiek odbiorców: od 5 lat
czas trwania: 55 minut

Żyli jak pies z kotem. Tak się mówi, a myśli – źle ze sobą żyli. Ale, czy to prawda? Czy tylko gadanie. No właśnie, czy ktoś z Was poznał kiedyś życie psa z kotem pod jednym dachem? Jeśli poznał, to wie, że psia morda i koci pyszczek mogą się bardzo, ale to bardzo mieć ku sobie. Bo przecież, ile czułości ma w sobie koci mrrruk, a radości – psi mach ogonem. Ile pomysłów rodzi się w pieska łbie i kota główce, żeby znaleźć, dotknąć, powąchać, polizać, zębem zbadać. Albo powędrować, popędzić, wskoczyć. I wcale, ale to wcale nie martwić się. Tylko poznawać, poznawać i cieszyć się, cieszyć się – sobą, światem i życiem.

 

Tak jak Szczekuś i Mruczka z naszej bajki. Bajki bardzo do zobaczenia, do pochichotania i do pochlipania. Bo przecież, jak coś jest bardzo śmieszne, to aż brzuch nas łaskocze. A jak coś jest bardzo piękne, to nam łzy płyną ze wzruszenia. I tak właśnie ma być, i jest, w naszym Teatrze i w Waszym życiu koniecznie też niech tak będzie!

 

A co na to Szczekuś i Mruczka? Ależ proszę bardzo – są gotowi na spotkanie z Wami i przedstawienie swoich przygód, i to takich, że hauuu i miauuu! Czy przyszłoby Wam do głowy, że brudną podłogę można wyszorować i wypucować, używając  kociego futra i psiej sierści? Albo, że nagi psiak to przynęta na myszy?  Czy wiecie, że psiokoci tort musi mieć żółtobiałą jajeczkową falę i mączną łąkę? I wyobrażacie sobie, że pies z kotem mogą dać szczęście lalkom sierotom?

 

Tego i wielu innych kociopsich spraw i pomysłów jeszcze nie znacie. Ale nic straconego – nasz Teatr  o tym wszystkim Wam opowie. Bo przecież, jeśli  pies z kotem mogą żyć w zgodzie i szczęściu, to ludzie poradzą  sobie z każdym kłopotem i jeśli tylko zechcą, zło zastąpią  dobrem.

 

Tacy są właśnie Mruczka i Szczekuś z naszej bajki – wesolutcy, zwariowani, poszukujący przygód i bardzo, bardzo bliscy każdemu z nas. W historii jak z dawnego obrazka, pełnej radości, wzruszeń i uniesień Piesek i Kotka zaskakują nas swoimi pomysłami na wycieczki, porządki i tort ze wszystkich pyszności – od kiełbaski po czekoladę i bitą śmietanę! A wisienką na tym torcie niech będzie znakomita, lekka, dowcipna i dynamiczna gra naszych aktorów – Marioli Ordak-Świątkiewicz i Miłosza Koniecznego.