Sklepy cynomonowe fot. Bartek Warzecha (6)

na podstawie prozy Brunona Schulza

adaptacja Tomasz Damulewicz

inscenizacja i reżyseria Robert Drobniuch

współpraca reżyserska Cengiz Özek (Turcja)

scenografia i lalki Cengiz Özek (Turcja)

muzyka Michał Górczyński, Karol Nepelski

klarnet/ klarnet basowy na żywo Michał Górczyński


OBSADA:

Józef Karol Smaczny

Ojciec Andrzej Kuba Sielski

Adela/Matka Ewa Lubacz

animacja figurami, lustrami, światłem Ewa Lubacz, Andrzej Kuba Sielski, Grzegorz Karkowski


premiera 23 października 2014

20 zł Ulgowy / 25 zł Normalny
wiek odbiorców: od 15 lat
czas trwania: 1 godz.

6 maja 2015, środa, godz. 10.00 i 17.00
mała scena Opolskiego Teatru Lalki i Aktora


 
 

Spektakl jest niezwykłą – zanurzoną w dźwięku i formie podróżą do świata twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Brunona Schulza. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie z próbą ujęcia w formie scenicznej wrażliwości artysty z Drohobycza.

Ascetyczny pokój, którego pustkę wypełniają wspomnienia, marzenia, rozsypane historie głównego bohatera. Strzępki minionych lat, urywki z dzieciństwa, majaki, zapachy, złudzenia… Wszystko zamknięte w zamazanych obrazach – wypisanych, wyrysowanych, wybazgranych z życia. Życia zawieszonego w czasie i przestrzeni. Życia zastygłego między wczoraj i dziś, między jawą i snem, między światłem i cieniem… Tak świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza – polskiego pisarza, grafika i malarza – widzą twórcy spektaklu „Sklepy cynamonowe”.

 

Ten spektakl to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju – poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. To próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na teatrze cieni. Na specyficzny schulzowski klimat składa się tu gra świateł inspirowana plastyczną twórczością drohobyckiego artysty, sugestywne monologi oraz współczesna muzyka na żywo.

 
 

fot. Bartek Warzecha