
„LIŚCIKI NA WIATR” OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA

na podstawie opowiadań „Nie każdy umiał się przewrócić” Toona Tellegena
adaptacja i rezyseria Piotr Cieplak
scenografia Paulina Czernek
muzyka Piotr Klimek
asystent reżysera Przemysław Jaszczak
OBSADA:
Mrówka Karolina Gorzkowska
Ważka Dorota Nowak
Ośmiornica Barbara Lach
Wiewiórka Aleksandra Mikołajczyk
Mucha Agnieszka Zyskowska-Biskup
Żaba Elżbieta Żłobicka
Ślimak Zygmunt Babiak
Słoń Łukasz Bugowski
Pająk Jan Chraboł
Jeż Krzysztof Jarota
Nosorożec Tomasz Szczygielski
Żółw Andrzej Szymański
premiera 11 października 2014
21 zł Ulgowy / 18 zł Normalny
wiek odbiorców: od 5 lat
czas trwania: 1 godz. 30 min
4 maja 2015, poniedziałek, godz. 9.00 i 11.30
duża scena Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
To spektakl familijny, który zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi podejmuje rozmowę na ważne, filozoficzne tematy – przygląda się życiu i pokazuje w jaki sposób budują się więzi międzyludzkie, tzn. międzyzwierzęce.
Przedstawienie jest niezwykłym spotkaniem ze światem wrażliwości i mądrości. Zwariowany i pełen uroku las wykreowany na scenie jest miejscem, które zamieszkują naprawdę nieprzeciętne zwierzęta. Ich codzienne rozmowy o sprawach tak bardzo bliskim nam wszystkim, okazują się często bardzo głębokie i filozoficzne, jednak lekkość i humor z jakimi są podane sprawiają, że od razu chcemy się zaprzyjaźnić z tą ekscentryczną grupką przyjaciół.
Mrówka i Wiewiórka pisują do siebie listy, jednak nie są to listy zwyczajne – ich korespondencja jest bardzo zwięzła, wręcz lapidarna, ale poprzez nią określają one swoje relacje i wyrażają siebie. W krótkich, urywanych zdaniach zawarta jest wielka mądrość oraz prawdziwa głębia relacji i taki jest właśnie ten spektakl – w delikatny, prosty i mądry sposób stawia wręcz filozoficzne pytania. Przygodom, związkom, dyskusjom zwierząt towarzyszy niezwykły akompaniament stwarzany przez Pająka na jego muzycznej sieci.
Ten spektakl pełen brzmienia – słów, muzyki i duszy, zaczaruje z pewnością widza w każdym wieku. Piękne i pomysłowe kostiumy, rewelacyjna muzyka i głęboka treść – to kwintesencja dobrego teatru.
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za pośrednictwem Em.Querido’s Uitgeverij B.V.
fot. Krzysztof Ścisłowicz