SPOWIEDZ-W-DREWNIE-ZYWOTY-SWIETYCH-9

autorzy Jan Wilkowski, Jędrzej Wowro

reżyseria Krystian Kobyłka

scenografia Adam Kilian

muzyka Andrzej Zarycki


OBSADA:

Świątkarz Andrzej Mikosza

Frasobliwy Łukasz Schmidt

Matka bosko z siedmi miecami, Św. Magdalena, Św. Sebastian, Św. Szymon, Herod Mariola Ordak-Świątkiewicz / Daria Iwan

Św. Emil, Św. Zwodzijos, Piłat, Siepacz Jan Chraboł

Św. Genowefa, Św. Jerzy, Św. Weronika, Św. Elżbieta Elżbieta Żłobicka


PREMIERA 13 KWIETNIA 2007


wiek odbiorców: od 10 lat
czas trwania: 1 godzina

Reżyser Krystian Kobyłka postanowił wskrzesić sztukę Jana Wilkowskiego Spowiedź w drewnie razem ze sztuką Jędrzeja Wowry  Żywoty świętych w jednym spektaklu.

 

Decyzja ta ogromnie mnie ucieszyła, zwłaszcza że będzie grana nie w teatrze, ale na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach, w miejscu magicznym, w drewnianej autentycznej stodole. Otwarte wrota prowadzą na zieloną, wiosenną przestrzeń pobliskiego kościółka, chat krytych słomą i wiatraków skansenu.
Po wielu latach znowu ożyją postacie dramatu, gorzkiego, a jednak pogodnego, naiwnego i czystego jak strumyk górskiej wody, prześwietlony słońcem.

 

Wizjoner Jan Wilkowski stworzył swe dzieło o ogromnym ładunku emocjonalnym. Nigdy jednak nie zapominał o szczypcie humoru,  tak typowego dla beskidzkich górali.
Reżyser realizuje myśl Zegadłowicza; „z ciała Wowry wyjmuje Bóg duszę i przenosi ją w swoją rzeźbę, ustanawiając nowego świątka, beskidzkiego patrona – świętego Wowrę.” 
Powsinoga beskidzki snycerz Wowro nie zdołał ukończyć rzeźby Chrystusa Frasobliwego – umiera.

Vita brevis, ars longa.

Wiara i wyobraźnia, dwie sojuszniczki dadzą duszę i serce świętym Pańskim, dzięki wizji Wowry, reżysera, kompozytora i aktorów.

 

Adam Kilian, scenograf

 

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA:

  • Nagroda Specjalna za kultywowanie najświetniejszych tradycji polskiego lalkarstwa – XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2007)
  • Nagroda Główna w dziedzinie reżyserii dla Krystiana Kobyłki za przedstawienie „Żywoty Świętych”, wchodzące w skład dyptyku „Spowiedź w drewnie.  Żywoty Świętych” – XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2007)
  • I Nagroda za scenografię dla Adama Kiliana – XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2007)
  • I Nagroda za muzykę dla Andrzeja Zaryckiego – XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2007)
  • Nagroda aktorska dla Marioli Ordak-Świątkiewicz za rolę Matki Boski z Siedmi Miecami – XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2007)
  • telewizyjna wersja spektaklu została zakwalifikowana do udziału wFestiwalu „Dwa Teatry 2009”
  • wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ za wysoki poziom artystyczny przedstawienia dla dzieci i młodzieży
  • zwane ATESTEM – Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2007 rok. Atesty przyznaje co roku Kapituła Atestów przy Stowarzyszeniu, złożona z wybitnych krytyków, członków Zarządu PO ASSITEJ i laureatów Nagrody im. Dormana.