
TYGRYS PIETREK

autor Hanna Januszewska
reżyseria Krystian Kobyłka
scenografia Eva Farkašová
muzyka Marcin Mirowski
choreografia Jacek Gębura
OBSADA:
Tygrys Pietrek Mariola Ordak-Świątkiewicz
Tygrysica-Matka Barbara Lach
Tygrys, Myszka, Baranek, Sprzedawca Agnieszka Zyskowska-Biskup
Tygrys, Wydra, Baranek, Sprzedawca Tomasz Szczygielski
Tygrys, Pan Doktor, Baranek, Sprzedawca Krzysztof Jarota
Tygrys, Dowódca żołnierzy, Baranek, Sprzedawca Jan Chraboł
PREMIERA 30 stycznia 2010
wiek odbiorców: od 4 lat
czas trwania: 55 minut
Czego się boisz, mały?
Strach, lęk – to pierwotne, silne emocje. Towarzyszą człowiekowi od początków jego istnienia; czasem mu służą ostrzegając przed zagrożeniem, a czasem blokują jego działania nadmierną, wynikającą za strachu ostrożnością, która zmienić się może w pospolite tchórzostwo… Pierwotny, dziki świat – królestwo natury – był areną ciągłej walki o przeżycie. Przyroda: zmiany klimatyczne, klęski żywiołowe, niebezpieczne, drapieżne zwierzęta, groźne choroby, głód. Lęk przed obcym, nieznanym… Wszyscy mamy zapisane w genach to ewolucyjne dziedzictwo. Dzieci często doświadczają leków; boją się różnych rzeczy: ciemności, nowych sytuacji, obcych, nieznanych sobie postaci. Rozwój małej osoby i na tym polega, by się ze swoich strachów wyzwolić, przezwyciężyć je.
Tygrys Pietrek – znakomita bajka Hanny Januszewskiej – to opowieść właśnie o strachu jego przezwyciężeniu. Mały tygrys Pietrek często ma „pietra”, jest wystraszony, zalękniony. Boi się wszystkiego! Trzeba to powiedzieć: jest strasznym tchórzem! Tygrys tchórz?! To jakaś sprzeczność – tak uważają dorosłe tygrysy z bajki Januszewskiej i wymierzają Pietrkowi dotkliwą karę: pozbawiają go jego tygrysich pasków! Tygrys tchórz, to tygrys bez pasków, a czy w ogóle zwierzak bez pasków jest jeszcze tygrysem? Zdesperowany, odrzucony Tygrysek chce za wszelką cenę odzyskać swoje paski i zdobyć dla siebie odwagę. Jak? Chce ją po prostu kupić – wszak wszystko przecież jest na sprzedaż! I tu odbiera pierwszą lekcję – są rzeczy, których kupić się nie da; żeby je zdobyć, trzeba je przeżyć, doświadczyć, coś z siebie ofiarować. Przejść próbę… Może w wojsku? Nie bardzo… Tygrysek Pietrek jednak próbę tę przechodzi. W sytuacji ekstremalnej okazuje się, że troska o mamę Tygrysicę wyzwoli siłę odwagi i zamieni małego tchórza w dzielnego i odpowiedzialnego Tygrysa, który bez dwóch zdań zasługuje na piękne paski.
Jakkolwiek bajka Hanny Januszewskiej zawiera ważkie przesłanie i bogata jest w treści pedagogiczne i psychologiczne, to daje również wiele okazji do śmiechu, dobrej zabawy i wzruszeń. Tygrys Pietrek jest w spektaklu Krystiana Kobyłki animowana lalką. To klarowne artystyczne i pedagogiczne zamierzenie adresowane jest do małych widzów. Dziecko bawi się lalką i utożsamia się z lalką. Przenosi na nią swoje emocje: pozytywne i negatywne. W teatrze nieźle się zabawi podziwiając przygody małego tygryska. Może dzięki Pietrkowi pozbędzie się także jakichś swoich dziecięcych strachów? Oby!
Zbigniew Bitka