
Spektakle dla młodzieży i dorosłych

TROJA. WOJNY NIE BĘDZIE!
„Troja. Wojny nie będzie!” to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza Anny Wieczorek, który powstał w oparciu o teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen – wojnie trojańskiej. „Iliada” Homera, „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Trojanki” Eurypidesa to główne inspiracje autorki dramatu.

SZKICE Z BECKETTA
Trzy miniatury dramatyczne Samuela Becketta, tworzą sekwencję metafor, skłaniających do rozmyślań nad kondycją człowieka. Jak człowiek rzucony w istnienie, tak i lalka rzucona jest na deski sceny. Materia plastyczna teatru lalek i jej ujawniony animator-manipulator, tworzą w spektaklu spójną estetykę, podkreślającą charakterystyczny dla Becketta skrajny pesymizm.

NIEKTÓRE BALLADY I JAKIEŚ ROMANSE ADAMA MICKIEWICZA
„Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza” – premiera otwierająca sezon 2022/23, to spektakl w reżyserii Bogusława Kierca – reżysera, aktora, poety i pedagoga. Wybór teksu nie jest przypadkowy, bowiem w 2022 roku, obchodzimy 200. rocznicę wydania słynnego zbioru ballad Mickiewicza. Lecz choć to klasyka literatury, przedstawienie będzie opowiedziane językiem współczesnego teatru lalek i bogate w różnorodne środki wyrazu. To właśnie teatr lalek – jego materia i specyfika, będą głównym narzędziem ekspresji oraz formą, która pozwoli na nowe odczytanie romantycznych tekstów. Poprzez klasyczną, poetycką opowieść, dotykać będziemy współczesnej problematyki, bliskiej głównie młodzieży.

MIŁOŚĆ-CZYSTA U KĄPIELI MORSKICH
Spektakl jest rozwinięciem cyklu „Od-czytywanie Norwida. Dramaty”, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i był prezentowany w formie czytania scenicznego w sierpniu 2021.

UCIEC OD ROZPACZY. ŻYCIE ROMANTYCZNE ZAMKNIĘTE W MONODRAMIE
Monodram „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie” to spektakl oparty na literaturze romantycznej, stworzony przez artystów młodego pokolenia. Jest to próba prześledzenia najciekawszych i najistotniejszych znaczeniowo dla późniejszej kultury motywów występujących w epoce, która na zawsze zapisała się w tożsamości narodowej Polaków. Jednocześnie twórcy stawiają sobie za cel przede wszystkim udowodnienie tezy, iż pomimo bardzo wyraźnych kontekstów historyczno-politycznych można tę literaturę czytać dziś uniwersalnie, poszukując tam nie tylko coraz to nowych nawiązań do sytuacji narodu polskiego w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim człowieka.

BALLADYNA
W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, sięgamy po tekst romantyczny – znakomity przykład literatury klasycznej. Osadzając dramat Słowackiego w świecie balansującym pomiędzy światem magicznym i współczesnym, chcemy ten aktualny i poruszający temat opowiedzieć, poszukując w nim sposobności do dialogu. Chcemy, by spektakl ten stał się dla młodzieży alternatywą dla powszechnych źródeł poznawania świata.

O MNIEJSZYCH BRACISZKACH ŚW. FRANCISZKA
„O mniejszych braciszkach Św. Franciszka”, to obsypana nagrodami, urocza, bajkowa i pełna humoru opowieść o przygodach Franciszka z Asyżu. Nie bez powodu Św. Franciszek uznany został za patrona zwierząt i ekologii – Franciszek kochał cały świat, a zwłaszcza wszystkich jego „mniejszych” mieszkańców.

PSIAKOŚĆ. MUSICAL O ZWIERZĘCEJ MIŁOŚCI
Wyobraźcie sobie domowego psa, porzuconego w lesie przez bezdusznego człowieka… U większości z nas obudzi się złość! W naszym bohaterze obudzi się lęk… Ale na szczęście nie na długo, gdyż spotkana w lesie dzika Wilczka, wywoła… może nie wilka z lasu, ale lawinę wielu zdarzeń, dzięki którym nasz bohater odnajdzie prawdziwe szczęście!

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora po raz kolejny sięgamy do kultowego tekstu, znanego niemal na całym świecie. Powieść Lewisa Carrolla, wydana po raz pierwszy w roku 1865, doczekała się tłumaczenia na 125 języków i setek tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

ZORRO
Czy miłośnicy spektaklu „Trzej Muszkieterowie” są w stanie wyobrazić sobie coś lepszego, niż jego… „drugi odcinek”? Tak właśnie komedię „Zorro” określa sam Paweł Aigner. Reżyser napisał również scenariusz, w związku z czym pełen jest niespodzianek nawet dla znawców powieści i filmowych realizacji. To zupełnie nowa – i dość przewrotna! – interpretacja historii o znanym bohaterze.