Ja goryl, Ty człowiek

Wiek: dzieci od lat 6 spektakl
Ja goryl, Ty człowiek

„Ja goryl, Ty człowiek”, to spektakl inspirowany życiem Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która potrafiła posługiwać się językiem migowym i porozumiewać z człowiekiem.

Przez większość życia, Koko mieszkała w Woodside w Kalifornii, w siedzibie organizacji The Gorilla Foundation. Jej opiekunka od dziecka uczyła ją języka migowego, w wyniku czego, dorosła gorylica rozumiała ponad 1000 znaków amerykańskiego języka migowego i ponad 2000 słów w języku angielskim. Mimo, że teatralna opowieść nie jest dokumentalnym odzwierciedleniem życie zwierzęcia, elementy historii mają źródło w prawdziwych wydarzeniach.

Wszystko zaczyna się od wyjątkowego eksperymentu, w którym młoda specjalistka od języka migowego – Jenny – podejmuje pracę z opuszczoną przez matkę małą gorylicą. Główne zadanie eksperymentu to nauczyć zwierzę jak największej ilości znaków i sprawdzić, czy będzie zdolne do rozmowy z człowiekiem. Eksperyment nie toczy się jednak zgodnie z planem. Gorylica wprawdzie uczy się migać, ale wolniej niż przypuszczano. Staje się natomiast sławna. Sława przynosi nowe przyjaźnie, nowe marzenia i nowe możliwości komunikacji. Czy w obliczu wszystkich życiowych wyzwań zwierzęcia z ludźmi, powie swojej nauczycielce coś w języku, którego się uczy? Trzeba sprawdzić na własne (ludzkie) oczy.

Historia, którą napisało życie, sprawiła że Koko zadziwiła świat. Koko potrafiła wyrażać swoje potrzeby, uczucia i emocje, co sprawiło, że wielu naukowców zaczęło inaczej patrzeć na zwierzęta, a mnóstwo ludzi nauczyło się doceniać mądrość natury. Historia, którą napisaliśmy językiem teatru, przybliża nam tę wyjątkową postać, a także inne historie zwierząt i ich współistnienie z człowiekiem, podkreślające nietypowe, czasem niewiarygodne wręcz relacje. Naszą opowieść przedstawimy Wam w towarzystwie niezwykłych lalek goryli, odwzorowanych w sposób rzeczywisty, które sprawią, że zapomnicie, że rzecz dzieje się na teatralnej scenie!
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • Prapremiera
 • czas trwania
  1 godz.
 • Wiek: dzieci od lat 6

Realizatorzy

 • autorka
  Elżbieta Chowaniec
 • reżyseria i scenografia
  Marek Zákostelecký
 • muzyka
  Martin Husovský
 • ruch sceniczny z użyciem PJM
  Madi Rostkowska
 • asystent reżysera
  Filip Jaśkiewicz
 • projekcje
  Marcin Pawełczak

Obsada

 • Karolina Gorzkowska
  Kobieta, długie ciemne kręcone włosy, ciemne oczy i śniada cera
 • Dorota Nowak
  Kobieta, półdługie włosy blond, okulary w ciemnych grubych oprawkach
 • Mariola Ordak-Świątkiewicz
  Kobieta, krótsze włosy o rudawym odcieniu, bordowa szminka
 • Tomasz Szczygielski
  Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost
 • Jan Chraboł
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy
 • Andrzej Szymański
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy

Trailer spektaklu

Nagrody dla spektaklu w ogólnopolskim konkursie

Spektakl "Ja goryl, Ty człowiek" został zakwalifikowany do finału w 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienie znalazło się w gronie 14. finalistów Konkursu, wyłonionych spośród 116. spektakli z całej Polski.

Zdobyliśmy następujące nagrody: 
 
- III nagroda Konkursu dla zespołu (twórców i wykonawców) spektaklu „Ja goryl, Ty człowiek”
 
- Nagroda za scenografię – dedykowana przez jury pamięci wybitnego scenografa, kostiumografa, twórcy teatralnego, laureata i jurora Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Jana Kozikowskiego – została przyznana Markowi Zákosteleckiemu za spektakl „Ja goryl, Ty człowiek”.
 
- Nagroda Komisji Artystycznej dla Elżbiety Chowaniec za teksty „Ciotka Wieża” i „Ja goryl, Ty człowiek”

Współpraca z Opolskim Ogrodem Zoologicznym

Do współpracy przy realizacji spektaklu zaprosiliśmy także Ogród Zoologiczny w Opolu. Dzięki temu, prezentacjom wybranych spektakli, będą towarzyszyły działania edukacyjne, organizowane w siedzibie ZOO. Grupy uczestniczące w spektaklu, mogą dodatkowo zarezerwować wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego (odpłatność zgodnie  obowiązującym cennikiem ZOO). Zwiedzaniu Ogrodu będzie towarzyszyła plenerowa lekcja edukacyjna dotycząca zwierząt i roli ogrodów zoologicznych.
Lalka goryla animowana przez dwie aktorki. Obok aktorka pokazuje gorylowi otwartą książkę.

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.