Troja. Wojny nie będzie!

Wiek: młodzież i dorośli spektakl
Troja. Wojny nie będzie!

„Troja. Wojny nie będzie!” to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza Anny Wieczorek, który powstał w oparciu o teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen – wojnie trojańskiej. „Iliada” Homera, „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Trojanki” Eurypidesa to główne inspiracje autorki dramatu.

Kasandra – główna bohaterka dramatu – przywołuje kolejnych bohaterów mitu trojańskiego (m.in. Helenę, Menelaosa, Agamemnona, Achillesa, Priama, Hekabe), chcąc rozliczyć ich z tego co zrobili, by uniknąć wojny. Próbuje opowiedzieć, jak było naprawdę. Ale co dziś znaczy prawda i kto decyduje, co nią jest? Jak o wojnie opowiadać? Czy język antycznego eposu jest wystarczający? Czy „piękno wojny”, o którym pisze Homer, zasługuje jeszcze na uwagę?

Kasandra to przedstawicielka młodego pokolenia, które musi mierzyć się z coraz trudniejszymi doświadczeniami: pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, postępującą katastrofą klimatyczną. Ale nie chce biernie przyglądać się temu, jak świat płonie, albo udawać, że tego pożaru nie widzi. Chce zapobiec katastrofie. W swoim dążeniu do znalezienia rozwiązania jest jednak osamotniona. Starsze pokolenie nie rozumie jej buntu wobec bierności, a pozostali obserwatorzy i wrogowie tylko się temu przyglądają i czekają na odpowiedni moment, by wykorzystać ten „chocholi taniec”, w którym Troja utknęła.

Mimo ciężaru, jaki niesie ze sobą temat wojny (szczególnie teraz), w przedstawieniu nie zabraknie miejsca na ironię i humor. Atrakcyjna oprawa wizualna i muzyczna, z elementami teatru tańca i projekcjami sprawi, że opowieść o najsłynniejszej z wojen, wyda się młodemu odbiorcy bliższa, niż mogłoby się wydawać.
 
KASANDRA

Przypomnę wam…
Jak to było z tą wojną, która nie miała prawa wybuchnąć.
Z tą wojną, której nie mieliśmy prawa przegrać.
Z tą wojną, o której nikt już nie chce pamiętać.
Z tą wojną, która miała się skończyć tak szybko, że  nie warto było nawet o niej myśleć.
Z tą wojną, która odebrała mi dom.
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • Prapremiera
 • czas trwania
  1 godz. 10 min.
 • Wiek: młodzież i dorośli

Realizatorzy

 • scenariusz i reżyseria
  Anna Wieczorek
 • scenografia
  Katarzyna Leks
 • muzyka
  Magdalena Gorwa
 • projekcje
  Agata Konarska
 • reżyseria światła
  Dorota Bator

Obsada

 • Kasandra
  Aleksandra Mikołajczyk
  Kobieta, półdługie blond włosy z grzywką, szeroko uśmiechnięta
 • Helena, Hekabe
  Barbara Lach
  Kobieta, krótkie siwe włosy, pogodna, uśmiechnięta twarz, biała bluzka w czarne groszki
 • Agamemnon, Atena, Poseł 2, Priam
  Zygmunt Babiak
  Mężczyzna, łysy, kozia bródka
 • Achilles, Hera, Poseł 1, Menelaos, Parys
  Jakub Kowalczyk
  Mężczyzna, krótkie blond włosy

JUBILEUSZ

Premiera spektaklu „Troja. Wojny nie będzie!”, w którym Aleksandra Mikołajczyk wciela się w postać Kasandry, jest okazją do świętowania jej jubileuszu: 25-lecia pracy artystycznej. Dla debiutującej w 1997 roku aktorki, realizacja ta jest 46. premierą w karierze, którą od początku związała z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.
Aleksandra Mikołajczyk jako Kasandra

Trailer spektaklu

Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska przyznanego Annie Wieczorek

 • Logotyp Młoda Polska. Znak graficzny symbolizujący postaci oraz napis Młoda Polska.
 • Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Napis, orzeł w koronie oraz flaga Polski.
 • Logotyp Narodowego Centrum Kultury. Znak graficzny oraz podpis.
1 / 1

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.