wydarzenia

Mija – wystawa studentek i studentów 1 roku studiów MGR z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

W czwartek 22 lutego 2024 o godz. 17:00, zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Mija” autorstwa studentek i studentów 1 roku studiów MGR z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Ekspozycja towarzyszy premierze spektaklu „Momo” i dostępna będzie na Scenie na Piętrze OTLiA do 5 marca.

Ekspozycja składa się z 20 prac.
Autorki i autorzy prezentowanych prac:
Sylwia Baron, Sara Bartunek, Julia Brodziak, Kacper Ceglarz, Marlena Golijasz, Eliza Komorowska, Julia Korotina, Weronika Kuliberda, Natalia Lichwa-Długosz, Emilia Nawrocka, Monika Nowak, Wiktora Opoń, Małgorzata Przerwa, Julia Smandzich, Viktoria Sobkowiak, Kamila Sołowska, Michał Sowiżdrzał, Dagmara Szeląg, Roksana Tyczyńska, Maria Zmarzły
Prace powstały pod opieką artystyczną dr hab. Bartosza Posackiego i dr Pauliny Ptaszyńskiej.

 
Wystawa będzie dostępna w konkretne dni i godziny, przed spektaklami sztuki „Momo”:
 25.02.2024 (niedziela) od godz. 16:00 do 19:00
 27.02.2024 (wtorek) od godz. 8:45 do 13:30
 28.02.2024 (środa) od godz. 8:45 do 13:30
 29.02.2024 (czwartek) od godz. 8:45 do 13:30
 01.03.2024 (piątek) od godz. 8:45 do 13:30
 02.03.2024 (sobota) od godz. 10:30 do 13:30

Upływ czasu jest nieubłaganą siłą, wiecznie płynącą rzeką, która niesie nas swoim nurtem, obojętna na nasze pragnienia i zmagania. Gdy dni zamieniają się w noce, a pory roku zmieniają się z cichą nieuchronnością, wpadamy w nieubłagany marsz sekund, minut i godzin. Czas, to nie uchwytne i nienamacalne pojęcie, jest zarówno towarzyszem, jak i wrogiem, tkającym gobelin naszego życia nitkami doświadczeń, radości i smutku.

W tej nieustannej podróży często konfrontujemy się z przejmującą rzeczywistością utraty wspomnień. Wspomnienia, fragmenty naszej przeszłości, prześlizgują się przez sito czasu, pozostawiając po sobie niewyraźny ślad tego, co było kiedyś. Twarze bledną, miejsca się rozmazują, a żywe kolory naszych najcenniejszych chwil stają się przytłumionymi odcieniami wspomnień. Ulotny charakter pamięci jest słodko-gorzkim przypomnieniem, że nawet najcenniejsze doświadczenia nie są odporne na erozję czasu.

W obliczu tego nieustannego marszu pojawia się niepokojąca kontemplacja nad możliwością zmarnowania życia. Każda mijająca chwila oferuje wybór – wybór, czy przyjąć teraźniejszość, realizować pasje, pielęgnować relacje i delektować się bogactwem istnienia. Jednakże zbyt łatwo jest ulec bezwładności rutyny, urokowi odwlekania lub otępiającemu komfortowi tego, co znane. Zanim się zorientujemy, lata mijają, a potencjał dobrego życia pozostaje niewykorzystany.

Świadomość upływu czasu, stopniowa utrata wspomnień i strach przed zmarnowaniem życia mogą być potężnym katalizatorem introspekcji i zmian. Zmusza nas do doceniania ulotnego piękna każdej chwili, tworzenia relacji i realizowania naszych marzeń z poczuciem pilności. Skłania nas do bycia strażnikami naszych wspomnień i pielęgnowania chwil, które nas definiują, oraz ludzi, którzy kształtują naszą podróż.

Autorką tekstu jest Julia Brodziak.
Tytuł wystawy Mija oraz podpis wystawa studentek i studentów 1 roku studiów MGR z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, 22 lutego godz. 17. Napisy w czarnym kolorze, tło plakatu beżowe. Napis Mija lekko rozmyty.

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.